ÖZTÜRK YILMAZ'IN VE KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN YA DA CHP'NİN ANLAMADIĞI

Chp milletvekililerinden Öztürk Yılmaz 'Ezan Türkçe okunmalı' demiş.

Ezanın Türkçe okunması Türkçe, ezan, din ve İslamiyet dini inançı açısılarından bir engele sahip değildir. Çünkü hem Türkçe evrensel, bilimsel ve onurlu bir dildir hem din bilimdir hem de İslamiyet dini inançı için önemli olan dil değil amaçtır. Yani Türkçe ezana karşı çıkmak ancak Türkçeyi, dini ve İslamiyet dini inançını anlamamakla olasıdır. Yani İslamiyet dini inançını merkezi Arabça ve Kabe yapmaya çalışan yanlış, İslamiyet dinin inançının kendisine bile aykırı bir kitle var; bu nedenle ki namazda Kabe'yi bulmak için elinde pusula ile dolaşanlar bile var; İslamiyet dini inançının dinderi(peygamberi) hiç pusula kullanmış mıdır namazlarında? Hem dini tanımlayan Din hadisileri'ni bilmeyip hem Din hadisileri'ne aykırı insanlar olup hem de İslamiyet dini inançının güncellenmesinden söz edenler var; bir güncellenme gerekli ancak bu İslamiyet dini inançında değil de Din hadisileri'ni bilmeden kendilerini dinli sananların kafalarında, hayatlarında olmalı çünkü bakın ki hem ortalıkta bikini, mayo yani sütyen-külot yani dine aykırı dolaşıp hem de kendilerine dinli diyen tuhaf bir kitle var dünyada yani gerçekte güncelleme yani sorun dini inançlarda değil Adnan Oktar, Kedicikler'i ve Aslancıklar'ı gibi ve Osmanlıcılığın da, sultanlığında, bilimdışılığında, siyasetin de ticaretin de dine aykırı olduğunu bilmeyen, ve öyle ki 'Bana oy vermeye münafıktır' diyen dini inançlılarda zorunlu.

Yani Öztürk Yılmaz'ın dediği kuramsal olarak doğru ve zorunlu.

Ancak Chp düşünce partisi değil düzen partisidir yani düzeni koruma partisi. Var oldukları düzene karşı çıkmayan her siyasi parti de, her örgüt de gerçekte düşünce örgütü değil düzeni koruma partisi ve örgütüdür de. Bu açıdan Mhp de düzen partisidir, Saadet partisi de. Akp ve Hdp düzen partisi değil düşünce partisi görünümündeler ancak onlar da kendi düzenlerini yaratırlarsa onlar da düşünce partisi değil düzen partisi olurlar ki bakın akp daha şimdiden Türkçe ezana karşı çıkıyor, Chp gibi. Yani Türkçe ezana karşı çıkmak gerçekte 'Tıp Türkçe öğretilmesin, Latince öğretilsin' demek gibi birşeydir; ilaçların kullanım yazılarının Türkçe değil Latince olmasını istemek gibi birşeydir çünkü din dini 'Din bilimdir/ilimdir, bilim yoksa din de yoktur; bilim Çin'de de olsa gidip öğrenin' Din hadisileri'nin dediği gibi bilimdir ve bilim de her milletin kendi dilinde olur, ancak sömürgelerde eğitim sömürülenlerin dilinde olmaz da, sömürgecilerin dilinde olur. Yani açık ki Müslüman kitlenin Din hadisileri ile yeniden örgütlenmeye gereksinimi vardır.

Öztürk Yılmaz şunu anlamıyor ki Chp düşünce partisi değil düzen partisidir artık; bu nedenle hem düzeni korumak zorundadır hem de bunun için başa gelmeye yetecek oyu almak zorundadır. Bu da Chp'ye oy yitirtecek şeylerin yapılmamasını gerektirir. Yani Chp örgütünden herkes genel başkanına danışmadan konuşmamak zorundadır. Yani düşünün ki Yeşilay'dan biri 'İçki ve sigara o kadar da zararlı değil' diye kendi düşüncesini söylerse olur mu, olmaz. Yani demek ki Chp'de birliktelik, örgütlülük konularında bir eksiklik, sorun vardır.

Öztürk Yılmaz'ın üstelik de yerel seçimlere az bir zaman kalmış bir dönemde, ve iktidadaki Akp'ce dini inanç sömürüsü yapılan bir dönemde Akp'ye oy kazandıracak, Chp'ye oy yitirtecek şeyler yapmaması, söylememesi gerekir ki bu da hem Öztürk Yılmaz'ın siyasetten pek anlamadığını hem de Chp'de bu konuda bir eksiklik olduğunu göstermektedir.

Tuhaf olan birşey ise şudur: Chp başkanı ya da Chp 'Ezan Türkçe olmalı' diyen Öztürk Yılmaz'ı ihraç için hemen işlem başlattı ancak Chp istanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun domuz eti konusunda 'Kocamın ne yediğine karışmam' demesine, Hdp eşbaşkanı Selahattin Demirtaş' hakkında 'Selahattin Demirtaş’a selam yollayalım arkadaşlar. Ben bu memlekette bir siyasetçi olarak halkın iradesiyle seçilmiş herkesle fotoğraf veririm bununla da gurur duyarım' sözlerine ve Akp başkanı Erdoğan'ın annesine hakareti konusunda bir işlem yapmaması tuhaftır.

Peki Ey Chp Türkçe ezan İslamiyet dini inançına aykırı da sigara, içki, bikini-mayo ortalıkta sütyen-külot gezmek, eşcinsellik, zina, fuhuş İslamiyet dini inançına aykırı değil mi? Sen hiç bunlara karşı konuştun mu, bunlara karşı birşey istedin mi? İsteyemez çünkü bu kez de onlardan oy yitirir.  Yani gerçek ki siyasi parti yani siyeset demek gerçekler ve doğrular değil 'Oy kazanmak-Oy kaybetmemek' demek yani gerçeklerle ve doğrularla ilgisiz bir dünya demek; bu halde ki siyasetle çözüm olmaz, tek çözüm Felsefe-Bilim-Din hadisleri iledir.

Gerçek ki Türkiye'ye düzen partisileri değil düşünce partisileri gerekli, siyaset yasaklanmadıkça. Yani açık ki iktidara gelmek gibi amaçları yoksa siyasi partilerin temsilcisileri istedikleri gibi konuşamazlar oysa bilimde özgürlük vardır yani açık ki siyaset hem dine hem de bilime aykırıdır yani demek ki siyaset olan yerde özgürlük olmaz, özellikle düşünce özgürlüğü.

Öteyandan; düşüncelere coğrafi koşullar da etki edebilir. Örnek ki bilgilerime göre Abd dışındaki her ülkenin batısı medeniyeti simgeler, doğusu ise geri kalmışlığı. Bu nedenle ülkelerin batısında yaşayan insanlar ile doğusunda yaşayan insanlar arasında aynı düşünceler olsa da hayatı algılama, tavır, tutum, ruh hali ve düşünceleri açıklama yöntemilerinde farklılıklar olabilir ki bu farkı eğitim bile yok edemeyebilir ki Chp başkanı Kılıçdaroğlu'na kaba tepkisi konusunda Odtü mezunu olan ve devletin üst mevkilerinde de görev yapmış olan Ardahan milletvekili Öztürk Yılmaz'ı belki de hem bu açıdan da anlamak gerekir hem de eğitimde bu konuya da dikkat etmek gerekir yani eğitim yalnızca eğitim için değil ruh halinden hayat tarzına kadar yanlış, kötü, zararlı birçok şeyi yok etmek için de olmalıdır. 

Olması, yapılması gereken şey düzene aykırıların ayrı siyasi partiler kurmalarıdır. 

Ancak şu da çok önemli: Eğer Kemal Kılıçdaroğlu Chp'ye ve dolayısı ile Atatürkçü, laik, demokratik, bilimci Türkiye'ye, düzene zarar vermek, kötülük yapmak, olumsuzluk katmak istemiyorsa herşeyden önce kendisi Chp'nin başına çok ısrar edilse de geçmemeliydi çünkü Sünni bir toplumda Chp'nin Alevi bir başının olması da bu durumda Chp'ye kötülük oluyor ki bakın kaç seçimdir Chp başa gelemiyor. Gerçek ki eğer Kılıçdaroğlu'nun kendisi de Chp'nin başından giderse Chp'nin oyları artar ve kendisi de Chp'yi korumuş, Chp'ye zarar vermemiş olur ki örnek ki bana 'Chp başkanı ol' diye Chp'den öneri gelse istemem çünkü ben hiçbir dini inançtan olmayan bir dinli olduğum ve bikiniye, mayoya, sigaraya, içkiye, fuhuşa, zinaya eşcinselliğe, modaya karşı olduğum için, ben Chp başkanlığını kazanırım ancak Chp iktidara gelebilmek açısından kaybeder yani açık ki Kılıçdaroğlu'nda da iyi bir liderlik ya da önderlik özelliği yok ve Kılıçdaroğlu'nun Chp başkanlığı da Chp'ye zarar vermekte, kötülük etmekte, olumsuzluk katmakta. Yani Kılıçdaroğlu da delikanlılık ya da önderlik ya da liderlik edip Chp başkanlığını bırakmalıdır çünkü çoğunluğu sünni olan bir toplumda ezanın Türkçe olmasını inançlarına saldırı görenler bir Sünni yerine Alevi'nin başkan olmasını da saldırı görebilirler; bir liderin, önderin bunları da düşünmesi gerekir yani Öztürk Yılmaz ne kadar siyasetten anlamıyorsa Kemal Kılıçdaroğlu da en az o kadar liderlikten, önderlikten anlamıyor olmalı bu durumda. Yani görülen ki Chp'nin ülkede iktidara gelmeden önce kendisinde iktidara gelmesi gerekmektedir.

Sigaraya, içkiye, bikiniye, mayoya, mini eteğe, mini şorta, daracık giyime, açıksaçık giyime, pılajlara, genelevlerin kapatılmamasın, barlara, pavyonlara, gece kulübülerine, sıtriptiz kulübülerine, eşcinselliğe, diskoteklere, zinanın suç sayılmamasına karşı olmayan Chp'nin ezanın Türkçe okunmasına karşı olması ilginç ve tuhaf. Eğer mesele Atatürk'ün partisi olmak se bilin ki Atatürk'ün partisi olmak bu değil. İyi de Akp de neden bunlara karşı değil? Belli ki Akp de düşünce partisi değil bir düzen partisi. Chp'nin ve öteki siyasi partilerin yapabilecekleri ve yaptıkları tek şey vitrinlerine gençleri ve bayanları koymak.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.11.18/08.18


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020