DEVLET BAHÇELİ CEHALET ÜMMİLİK VE ZIR CAHİLLİK

Mhp başkanı Devlet Bahçeli 'McKinsey'e Duyun-u Umumiye demek, Imf demek, kozmik oda vakası demek, kayyum demek, kapitülasyon demek, cehalet değil, gaflet değil, su katılmamış ümmiliktir ve çok tehlikelidir. Be hey zır cahiller, pek çok ülkede faaliyeti olan, ülkemizde de yıllardır faal halde bulunan McKinsey bir denetim ve danışmanlık şirketidir'.

Türk dil kurumu sözlüğüne göre cahil 'Öğrenim görmemiş, okumamış' demek ancak hiç öğretim görmemiş, hiç okula gitmemiş olarak cahillik var, bir de bir konuda ya da birçok konuda cahillik var, o konularda eğitim, öğretim görmemiş olmaktan dolayı yani mutlak cahillik ve bir de göreli cahillik var. Türk dil kurumu sözlüğüne göre ümmi ise 'Okuma-yazması olmayan insan' demek. Yani demek ki cahil insan okuma-yazma bilen insandır. Ve iki sözcük de Türk dil kurumu'na göre Arabçadır. Ancak 'Ben cahilim, okuma-yazma bilmem' sözü de vardır; demek ki bu işte bir tuhaflık var gibi ya da ümmi 'Okuma-yazması olmadan birçok şey öğrenmiş insan' demek ki bu da duyu organıları(organları) ile olur örnek ki göz ile, kulak ile yani görmek ile, işitmek ile yani demek ki ümmilik cehaletten ileri bir hal olabilir. Türk dil kurumu sözlüklerinde daha ayrıntıya girmeli bence.

Şimdi gelelim asıl konuya yani Bahçeli'ye. Bahçeli üniversite mezunudur, akademisyendir yani okuma-yazma da bilmektedir, İibf karşılığı bir fakülte okuduğu için bu alanda da birçok şey bilmektedir. Yani Bahçeli'ye cahil de, ümmi de denilemez. Ancak yine de birşeyler demek gerekli çünkü söylediği o sözler ne felsefeye uygun ne bilime ne tarihe ne Türkçeye ne söz konusu hadise ne akıla mantığa.

Birinci konu şu: Devlet Bahçeli İyi parti başkanı Meral Akşener'e yani İyi parti'ye 2018 ekim ayı başlarında 'Bu Meral Akşener hanımefendiye son ihtarım, sonuçlarına katlanırsın, demedi deme' dedikten birkaç gün sonra bir Mhp gösterici kitlesi Meral Akşener'in evinin önünde toplanıp 'Meral şaşırma, sabrımızı taşırma!' diye bağırıp gösteri yapıyorlar. Birkaç gün sonra da Devlet Bahçeli yine aynı gerçek kişiye ve tüzel kişiye yönelik olarak 'Dili kopartırız, eli kırarız' diyor yani bunu üstelik de bir bayana ve üstelik de bir akademisyen bayana diyor. Bu konunun bam teli şu: Devlet Bahçeli Meral Akşener'e 'Meral şaşırma, sabrımızı taşırma' vandallığı ile gösteri yapılmasına 'Demokratik tepki' diyor, ancak bu ne tuhaf bir tepki ki Bahçeli'nin 'Meral Akşener'e son ihtarım, sonuçlarına katlanırsın' tehdidinden sonra başlıyor, ve Bahçeli'nin Dili kopartırız, eli kırarız'ı ile taçlanıyor.

Devlet Bahçeli Meral Akşener'e 'Meral şaşırma, sabrımızı taşırma' tehdidi yapan Mhp kitlesini 'demokrasi' yanında bir de 'Davet varsa icabet edenler de olur' diyerek savunuyor. Anlaşılan ki Bahçeli 'Davete icabet gerekir' hadisini ya hiç anlamamış ya yanlış anlamış çünkü yanlış, kötü, çirkin, zararlı davetlere icabeti kapsamıyor bu hadis yani davet edilme var diye meyhaneye, kerhaneye, linçe, yağmaya, hırsızlığa, cinayete gitmek doğru değildir. Devlet Bahçeli'de anlaşılan ki bir de Türkçe sorunu var, akademisyen olmasına karşın çünkü Meral Akşener'in, kendisine 'Meral şaşırma, sabrımızı taşırma!' diye tehdit eden yasadışı, izinsiz göstericilere karşı söylediği 'Erkekseniz gelin vurun, yuh be size yuh, yüreği yeten kendi gelecek kendi, gelin lan gelin' sözleri bir davet değil bir meydanokumadır(meydfan okumadır) ki üstelik de Bahçeli'nin tehdidi üzerine olan bu olay ile Bahçeli'nin 'Kırarız, kopartırız' sözü olayın bir davet değil tehdit içerdiğini de göstermektedir.

İkinci konu da şu: McKinsey denetim ve danışmanlık şirketi de olsa da olmasa da Duyunu umumiye benzeri bir haldir çünkü Duyunu umumiye de bir denetim ve danışmanlık olarak işe başlamıştır, Imf de bir denetim ve danışmanlık işi yapmaktadır.

Yani bu durumda cehalet, ümmilik ve zır cahillik içinde olmak ne demektir, bir daha düşünülmelidir.

Ve Devlet Bahçeli şunu da bilmelidir ki siyaset de dine aykırıdır çünkü siyaset cehalet ve nefs üzerine kurulu bir dünyadır, ve görüldüğü gibi yalan, inkar ve tehdit bile içermektedir.

Yani Devlet Bahçeli ne cahildir ne ümmidir ne zırcahildir(zır cahildir); o bence bilimsel olmayan bir akademisyendir.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 16.10.18/10.56