ERDOĞAN EKONOMİDEN ANLIYOR MU?

Akp başkanı Erdoğan 'Ben de ekonomistim' dedi ancak internette örneği olan üniversite diplomasına göre iktisat/ekonomi bölümü değil işletme bölümü mezunu; ve bir insan iktisat eğitimi almamışsa ekonomiden anlayamaz; ekonomi üzerine akademisyenlik almamışsa da ekonomist olamaz.

İnternetteki diploma örneğinden anlaşılmakta ki Akp başkanı Erdoğan bügün İibf denilen fakültenin işletme bölümünü okumuştur. Eğer ekonomi yani makro ekonomi üzerine eğitim almamışsa ekonomiden anlaması olanaksızdır.

İşletme fakültesi işletmeleri inceler yani mikro/küçük ekonomiyi; iktisat ise ülke ekonomisini yani makro/büyük ekonomiyi; yani işletme ekonomisi kapitalisti düşünür, iktisat ise milleti ve ülkeyi. Yani işletme fakültesi ile iktisat fakültesi bir malda toptancılık ve perakendecilik farkı gibi birşey değildir; elektrik mühendisliği ile elektıronik(elektronik) mühendisliği arasındaki fark gibidir, ikisi de elektırikle(elektrikle) de ilgili olsa da.

Erdoğan'ın ekonomiden anlamasına kuşku zaten Dolar 7 Tl olduğunda bunu 'komplo' ile açıklamasından da belli oldu çünkü Dolar zaten yükselen açıda(tırendte/trendte) idi. Yani dışarıda güneş varsa çamaşırları dışarıya asarsın, yağmur varsa asmazsın ve bundan da yağmuru sorumlu tutmazsın; yani gırip(grip) olunmuşsa kendini suçlarsın, başkalarını değil.

Ekonomi biliminin temel gerçeklerinden biridir ki talebi yüksek bir malın miktarı az ise fiyatı yükselir. İthalat(Dışalım) ile Dolar'a talep(istem) fazla, ülkedeki Dolar miktarı az olduğu için Dolar'ın yükselmesi ekonomi bilimine uygundur. Yani aşırı hızla koşarken biri çelme takmışsa ve düşülmüşse çelmeden önce koşudaki hız suçludur çünkü ayağa taş da takılabilirdi.

Chp'nin vumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce bir general için 'Cumhurbaşkanı seçilirsem senin apoletlerini sökeceğim' demişti; yasa uygundur, değildir, bu önemli değil; burada önemli olan şey Muharrem İnce'nin de 'Tek adam'lık sevdasında olduğunun açığa çıkmasıdır.

Akp başkanı Erdoğan da geçenlerde dedi ki 'Chp'nin İş bankası'ndaki hissesileri(hisseleri) hazineye verilmelidir'. Hazinenin başında kim var, işletme fakültesi mezunu, Akp'ci damadı var; Erdoğan da Akp'ci; yani bu durumda Chp'nin İş bankası hissesileri Akp'nin yönetimine geçmiş olur, mantık olarak; yani ülkede güçler ayrılığı ve devlette siyasetten tam bağımsızlık olsa neyse.

Erdoğan'ın bu açıklaması da tıpkı İnce'nin açıklaması gibi oldu, ve büyük olasılıkla da özellikle yabancı yatırımcılar yani ülkeye Dolar girişinde çok büyük bir olumsuz etkiye neden olabilecek çünkü insanlar şöyle düşünebilirler artık: 'Bugün Chp'ye yani Chp'nin İş bankası'ndaki hissesine yani ülkenin biricik, en büyük önderine, kurtarıcısına bunu yapanlar, yarın bize neler yapar acaba?'. Yani bakın bunlar hukuksuzluktur yani demokrasiye, ve var olan hukuka aykırı şeylerdir yani güvene ve huzura aykırı şeylerdir ki bu durumda yabancı yatırımcıların Türkiye'ye gelmemesi olasılığı oldukça yükselir; yani bu durumda Dolar daha da yükselebilir demek olur ki ekonomiden anlayan biri yani ekonomist biri öyle laf etmezdi.

Yani büyük olasılıkla; Erdoğan Chp'nin İş bankası hissesilerine hücum ettikçe Dolar da yukarıya doğru hücum etmek hazırlığı ve eğilimi içinde olacaktır.

Eğer Mhp Erdoğan'ın Chp'nin İş bankası'ndaki hissesileri konusunu desteklerde ya Mhp de ekonomi bilmiyor demektir ya da Çakıcı'nın serbest kalması için ekonominin tehlikeye girmesine gözyumuyor(göz yumuyor) demektir çünkü büyük olasılıkla Chp'nin İş bankası hissesileri ile Çakıcı arasında bir pazarlık yapılacaktır; ve öyle ki Türkiye düşmanıları Chp'nin İş bankası'ndaki hissesileri konusunu inatla bir kaşıma içerisine de girebilirler, Türkiye'yi tuzağa düşürmek için.

Gerçek ki ekonomi işletme fakültesi kafası ile bir işletme, şirket, patron gibi değil; ekonomi bilimi kafasıyla bir bilim, bilimci olarak yönetilmelidir.

Bakın Özal döneminde Türkiye'ye örnek gösterilen Endonezya ekonomisi ve ülkesi bugün ne halde.

Kazaktaki ipin uçu(ucu) kazağı örmez, söker. Akp de tutturmuş bir ip uçu ancak söküme doğru gidiyor o uç; hem kendini hem Türkiye'yi.

Ben işletme değil iktisat okudum da. Ancak ben yine de kendime ekonomist demiyorum, diyemem de.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 14.10.18/03.05


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Muhasebe bürosuna eleman aranıyor Ekonomi 24.02.2021
Muhasebe bürosuna eleman aranıyor Ekonomi 01.02.2021
Teknik Düşünceler 29- BitCoin Ekonomi 25.01.2021
ÜLKEMİZDEKİ İKTİSADİ PROBLEMLERİN İLKESEL ÇÖZÜMLERİ Ekonomi 05.11.2020
KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ve ÜLKEMİZDEKİ UYGULAMASI Ekonomi 22.09.2020