ARIN ARDASI MI HOVARDANIN ARDASI MI?

Atatürk 'Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur' demiş ancak bu sağlamlık ile anlatılan nicelik değil de nitelik, somutluk değil de soyutluk değilse ben bu söze katılmıyorum. Üniversite yıllarımdan bu yana hep ileri sürdüğüm gibi ben sıporun(sporun) bedene sağlık verse de beyin ve ruh yani nitel beyin için olumsuzluk olduğunu ileri sürüyorum.

Spor sözcüğü Fıransızca(Fransızca) 'sportaire' sözcüğünden geliyor üniversite yıllarımdan unutmadığım kadarı ile; 'Boşzamanlarda(Boş zamanlarda) yapılan eğlenceli şey' demek imiş. Belki de en doğrusu 'Boşzamanlarda yapılan boşşey(boş şey)' demek daha doğru olur; akıllı insanın boşzamanı olmayacağı için sıpor yapması da pek mantıklı olmaz. 

Spor sözcüğü dil felsefesine göre 'spor' olarak yazılamaz; ya 'sıpor' ya da 'sipor' olarak yazılmalıdır ancak anlamları da farklıdır dil felsefesine göre.

Sıpor beden ile beyin arasındaki çelişkide, savaşta bedenden yana yer aldığı için askeri eğitimlerde, diktatörlüklerde, terör örgütülerinde, ve hayata felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri ile bağlanmamış kişilerde ve toplumlarda pek sevilen birşeydir.

Futbolda gerçekte 'sahada iki takım' yoktur; bir arenada gıladyatörler ve gıladyatörler vardır; köleler ve aslanlar değil çünkü köleler aslanlara yemek olarak atılırlardı.

Zorunlu hallerde ve ölçülü, mantıklı, nefssiz olarak sıpor yapılabilir ancak sıporcu olunmamalıdır bence; yani yanlış olan şey sıpor yapmak değil sıporcu olmaktır bence; yani 'İnsan yemek yer ancak yemek yemek için lokanta açmamalıdır' gibi bir haldir bu hal bence.

Gelelim asıl konuya. Arda. Genelde sıporcu, özelde futbolcu. Milli takım denilen takıma da alınmış bir futbolcu.

Ancak nedense gündeme daha çok şiddet olayları ile geliyor.

Arda acaba arın ardası mı yoksa hov'arda'nın ardası mı? Neden? Çünkü internete bakıldığında bu kişi şiddet ve aşkları ile daha çok gözeçarpıyor(göze çarpıyor) gibi. Ancak burada açıkça belirtmeliyim ki hovarda sözcüğünü çapkın anlamında kulanıyorum çünkü başka anlamları da var. Arda 12 mart 2018'de evlenmiş.

Arda sava göre; Berkay adlı bir popçunun karısına 'Çok güzel kadınsın, evli olmasaydım seni kaçırmazdım' yani 'Seninle evlenirim' demiş. Sonra da bunu öğrenip Arda'ya tepki gösteren Berkay'ın burununu(burnunu) kafa atıp, birçok yerinden kırmış.

Acaba Arda niyeti kötü, yanlış değil de cehaletten dolayı iltifat etmeyi mi bilmiyor? Yoksa sıporun zararı mı? Yoksa çapkınlıkta ıslah olmamış mı?

Arda'nın kendi ağızından(ağzından) savunması ise şöyle: 'Evli olduğunu bilmiyordum'. Nasrettin hoca gibi konuşalım: Be hey adam; kadının evli olduğunu bilmiyordun da sen kendinin de mi evli olduğunu bilmiyordun!'.

Yani adamın mazereti kabahatinden daha büyük.

Bir de Arda'nın karısı 'Ailemi yıktırmam' demiş. Ya, bu nasıl bir aile, dimdik ayakta ise?

Bu Arda bir de yeni anayasa halk oylaması öncesi reklamlarda, Akp yandaşı olarak 'Ben de varım' diyordu.

Yani bu ünlülere neler oluyor böyle? Akp yandaşı Nihat Doğan'ın olayı ortada; Akp yandaşı Arda, bu.

Öteyandan(Öte yandan) ise Akp'ye muhalif sanatçı Levent Üzümcü ise gittiği bir açıkhava konserinde Akp yandaşılarından dayak yiyor. Akp'li bir sıporcu milletvekili daha meclisin ilk günlerinde mecliste kavgaya karışıyor; bir Akp'li sıporcu milletvekili meclisin önünde 'Asfaltağlatıyor/Asfalt ağlatıyor'. Anayasa oylaması öncesi, birtakım(bir takım), Akp yanlısı kimselerin sözlü, öyle ki silahlı tehditlerini bile gördük. Akp yanlısı Mhp'nin başkanı da İyi parti başkanı Meral Akşener olayında 'Ya dili kopartırız ya eli kırarız' gibi ne akademisyene ne medeni insana yakışan birşey söyledi. Yani görülen ki nerede Akp varsa orada şiddet var. Yani şu magandaların ve linççilerin de oy verdikleri siyasi partiyi bir araştırmak da gerekiyor. Mantık şunu düşünmeden edemiyor: Akp mi şiddeti çekiyor yoksa şiddet mi Akp'yi seviyor? Eğer böyle birşey varsa açık ki toplumda genelde şiddeti, özelde ise suçları önlemek için Akp'ye karşı tavır almak da gerekiyor.

Yani arda da; arın ardası mı yoksa hovardanın ardası mı?

Nedir ya bu ülkenin siyasetçilerden ve ünlülerden çektikleri.

Biri çıksa da siyaseti de ünlü olmayı da yasaklasa.

Bana diyenler var bir de: 'Sana halk mı bilge diyor da sen kendine bilge diyorsun?' diye. Yahu baksanıza; halkın seçtikleri de, ünlü dedikleri ortada. Neyse ki ben bilgeliği halktan değil de bilgelikten aldım. Görülüyor ki halkla, halk sevgisi ile erdem olmuyor, biline.

Arda olmak iyi de ardın ardası olmak gerek, hov'arda'nın ardası değil.

Zaten Ahmet Çakar da hem Arda'ya hem Berkay'a demiş ki: 'Sizden utanıyorum'. Berkay adlı dövme dükkanı sözde sanatçıya de demiş ki 'Eeee Berkay efendi, etme bulma dünyası; çalarsan komşunun kapısını birgün çalarlar kapını; ikiniz de aynısınız, sıkıştınız mı utanmadan din, Allah, vatan, millet laflarına sığınırsınız ama her türlü rezilliği yaparsınız, ikinizden de utanıyorum'. Ya ben bunların hepsinden utanyorum. Yani sanki ünlü olmak demek 'Ben ünlüyüm, istediğini yaparım, istediğimi söylerim, kimse bana karışamaz, en büyük benim' demek.

'Fakirlik suça iter' diyorlar; görülen ki zenginlik de akıllandırmıyor; ne yapacağız bakalım şu fani dünyada. 'Loto, toto, piyango ikramiyesi kimseye yaramıyor' diyorlar ya; belli ki zenginlik de, şöhret de kimseye yaramıyor.

Biri de Direk dansı'na başlamış.

Soruversen hepsi de 'Elhamdüllah Müslüman'dır.

Ne ülke olduk be.

Belli ki ülkenin başına felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri yolunda alim, evliya, bilge, şeker gibi, lokum gibi insanlar, önderler, liderler gerek çünkü yoksa birgün kimse ne yaptığını bilmez duruma gelebilir.

Yani olay doğru ise Nasrettin hoca soruyor: Be hey adam; kadının evli olduğunu bilmiyordun da sen kendinin de mi evli olduğunu bilmiyordun!

Ne olacak bu ülkenin hali, nedir bu ülkenin hali.

Belli ki toplumu eğitmek önce ünlüleri eğitmekten geçecek.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 13.10.18/03.56


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020