TÜRKİYE'YE GAZETECİ MEZBAHASI DA DEMESİNLER

Türkiye özellikle Batı dünyasında 'Gazeteci hapishanesi' olarak tanınıyor ve tanıtılıyor. Çünkü Uluslararası gazetecileri koruma komitesi Cpj 2017 raporunda 'Türkiye'de 73 gazeteci hapiste' ve 'Türkiye dünyada en çok gazetecinin hapiste olduğu ülke' demiş.

Onlar için 'Terörist, ajan' gibi şeyler deniliyor yani 'Suçlu olmasalardı hapiste olmazlardı' deniliyor.

Ancak geçen gün Halk Tv'de, Suudi Arabistanlı bir gazetecinin İstanbul konsolosluğunda hunharca öldürülmesi konusunda telefon söyleşisi sırasında 'Türkiye'de 2 bin tane Müslüman kardeşler örgütü yani İhvan üyesi gazeteci var' dedi. Acaba; Mısır'ın terör örgütü ilan ettiği bu örgüt Türkiye'de terör örgütü sayılmıyor mu, sayılmıyorsa neden sayılmıyor?'. Bildiğim kadarıyla bu örgüt Mısır'da, devlet başkanı Enver Sedat'ı da öldürmüşdü(öldürmüştü). Yani terör örgütü sayılmıyorsa; bir devlet başkanını bile öldürmüş bu örgüt acaba neden terör örgütü sayılmıyor? Demek ki bu durum eğer doğru ise bu durumda Türkiye'deki hapishanelerde 2 bin gazeteci daha olacak demektir.

Evet; Türkiye verilere göre bir 'Gazeteci hapishanesi' görünümünde imiş.

Suudi Arabistan'ın İstanbul konsolosluğunda üstelik de kıraliyet(kraliyet) ailesinden Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın, kesilip, parçalanıp, bavullara koyulup Suudi Arabistan'a taşınması eğer doğru ise korkulur ki bu durumda dünya Türkiye'ye bir de 'Gazeteci mezbahası' diyebilir.

Türkiye'nin bu hale gelmesinin temel nedeni Akp'dir. Çünkü Akp demokrasi karşıtı, laiklik karşıtı, Atatürk karşıtı, medenilik karşıtı hali ile; Işid'e 'Batıya tepki gösteren Arab gençler' sözü ile; Suriye karşıtı Öso'su ile; ve Abd'nin 'Terör örgütleriyle arana mesafa koy, yoksa senin başına da bela olabilirler' uyarısına neden olacak haller başka bir sonuça neden olamazlardı. Yani anlaşılıyor ki dünya Türkiye'yi Batıdan kopmuş, bir Doğu ülkesi olarak görmeye başlamış ki Doğu dünyasında bu tür şeyler de olağandır.

Tek çözüm: Akp efendi efendi geldi, efendi efendi gitmeli. Akp'yi başa getiren şey herçekte halk, millet, 'Halkın iradesi' değil, öncelikle anayasadır; yani Akp üzerinde öncelikle anayasanın söz söyleme hakkı vardır ki bir zamanlar bir yargıtay başsavcısının 'Akp laiklik karşıtı odak oldu' savı ile Akp'nin kapatılmasını istemesi de bu koşullar altında bir yanlış ya da önyargı ya da düşmanlık hali içermeme haline yakın durmaktadır ki 'Demokrasi tıramvaydır, istediğim durakta inerim'i de, 'İki ayyaş'ı da, 'Lozan'ı bize zafer diye yutturmaya kalktılar'ı da hatırlamak gerekir.

Yani açık ki Akp başta kaldıkça Türkiye'nin felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri açısılarından dünyada pek de hoş, güzel anılmayacağı ortada. 'Türkiye ölümlü iş kazasılarında dünyada 3., Avrupa'da 1. sırada', 'Türkiye yolsuzlukta dünyada 2., Avrupa'da 1. sırada' gibi haberleri de anımsamak gerekir. Yani bakın patatesin bile zor bulunduğu, enflasyon oranının %18000 olduğu Venezeula'nın devlet başkanı Maduro bile Türkiye yani Akp, ve Akp'ci bir Tv dizisi hayranı çıktı. Yani bu gidiş ile Türkiye'nin ilahın gözlerini değil şeytanın gözlerini parlatması olasılığı çok yüksektir ki bakın zina, eşcinsellik, çıplaklık bile serbest.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 11.10.18/


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020