CUMHUR İTTİFAKI BAHÇELİ'YE DE YARAMADI

Akp'ye acı muhalefetlikten Akp'ye tatlı yandaşlığa geçen Mhp şimdi ise Akp'ye acı muhaliflik içine girdi yine.

Belki Akp ile arasında bir gizli taktiktir. Çünkü İyi parti'nin yükselişi ya da varlığı hem Akp hem de Mhp için tehlike oldu. Yapay bir Akp karşıtlığı ile Mhp İyi parti'ye giden oyları 'Bakın Mhp yine Akp karşıtı oldu' dedirtip İyi parti'den Mhp'ye geri getirip İyi parti'nin zayıflatılması, ve böylece hem Mhp'nin hem Akp'nin güçlendirilmesi amaçlı bir taktik olabilir bu Akp karşıtlığı.

Ancak böyle bir durum yoksa bu durum şu anlama da gelir: Cumhur ittifakı yani Akp yandaşlığı Mhp başkanı Bahçeli'ye yaramadı.

Hatırlarsınız(Anımsarsınız) Bahçeli Cumhur ittifakı'ndan önce pek barbar, pek vahşi söylemler içine girmezdi; hakaret kültürünü yardımına çağırsa da. Ancak Cumhur ittifakı'ndan sonra söylemleri barbarlık, vahşilik içine girdi. Örnek ki 'Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmayın', Mustafa Kemal vatanı işgal eden düşmana bile bu tür söylemler içine girmedi asla. Örnek ki İyi parti başkanı bayan Meral Akşener için de 'Ya dili kopartırız ya eli kırarız' sözü ki bunu bir de akademisyen bir bayana söylüyor. Bu tür sözler üniversite mezununa yakışmaz, hele bir akademisyene hiç yakışmaz ki Bahçeli de bir akademisyendir. Bu açıdan ki belki de Bahçeli Akp ittifakı ile barbar, vahşi, yanlış bir kültüre doğru gitmekte olduğunu anlayıp bunu bir akademisyen olarak kendisine yakıştıramayıp Akp'ye karşı bir tavır içine girmiş de olabilir ki Akp zaten barbarlığın, vahşiliğin, şiddetin, bilimdışılığın, mantıksızlığın, tutarsızlığın, dini tanımlayan Din hadisileri'ne aykırılığın pek sevdiği bir alan haline gelmektedir. Yani görülmekte ki Akp ülkenin kötü çocuğu olmaya canatmaktadır(can atmaktadır), ve bu da hele bir akademisyene hiç yakışmaz ki bu hal Bahçeli'yi bir akademisyen olarak rahatsız etmiş olabilir.

İnternetteki haberlere göre Bahçeli müziksever biri öyle ki Louis Armstrong, Ferdi Tayfur bile dinleyen biri ki geçen temmuz ayında Ankara sokaklarında eski modal arabasında bayan şarkıcı Yaprak Sayar'ı hazla, zevkle, mutlulukla dinlemişti ki üstelik de akademisyen de olan böyle bir siyasetçi kişinin Türkiye önderi Mustafa Kemal'in ve öyle ki İslam önderi Muhammed'in bile ağızına almadığı 'Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmayın', 'Dili kopartır, eli kırarız' türü mafyavari, çetesel, külhanbeyisel, barbarsal, vahşisel, feodalsal, ilkelsel, insanlıkdışı, dini tanımlayan Din hadisilerine aykırı, bilime aykırı bir kültüre ait sözler söyleme hatası, bilimdışılığı bilimdışı ve Din hadisileri'ne aykırı bir dünyanın alkış sesilerini(seslerini) duymak istemeyi arar bir hal içinde görülen Akp ile Cumhur ittifakı'nın yarattığı olumsuz etkilerden kaynaklanıyor olabilir, ve Bahçeli'nin Akp'ye karşı tavırı da büyük olasılıkla akademisyen geçmişinin ve akademisyen ruhunun 'Titre ve akademisyenliğe dön' demiş olmasından kaynaklanmış olabilir.

Unutulmamalıdır ki düşmanlarınız kıracağınız aynalardan çok kendinize bakacağınız aynalardır da. Yani düşmanına nasıl davranıyorsan öylesindir de. Lider olmak kolay da Mustafa Kemal gibi, Muhammed gibi önder olmak zor; yoksa ülke de, dünya da elinisallasan(elini sallasan) lidere değiyor.

Yani liderlere derim ki: 'Ben sana lider olamazsın demedim, önder olamazsın dedim'. Kuşkusuz ki Hitler de liderdi ancak sayın ve saygın Mustafa Kemal de, sayın ve saygın Muhammed de lider değil önder idi. lider değil; felsefe, bilim ve Din hadisileri ile önder olmak gerek(lazım). Türkiye ve dünya liderler değil; felsefe, bilim ve Din hadisileri'ne sarılmış önderler bekliyor.

Yani hem Yaprak Sayar dinleyeceksin hem de bir bayana 'Elini kırarız, dilini kopartırız' diyeceksin, ve üstelik de bayan milletvekilleri var Mhp'nin hiç ses çıkarmayan tuhafki(tuhaf ki), yani buna tepki gösteremiyorsan, göstermeyeceksen neden milletvekili oluyorsunki(oluyorsun ki)?

Acaba milletvekililerinin yüzde kaçı partisinin vekili değil de milletin vekili?

Yaramaz kardeşim yaramaz; Akp bilimselliğe de, Din hadisileri'ne de, medeni olmaya da yaramaz. Bakın pısikologtan(psikologtan) bir Milli eğitim bakanı yapmışlar, adam 'İnşallah'la konuşuyor; biz de bilirdik ki pısikoloji bir bilimdir, meğer demek ki o da Akp dünyasında Astroloji gibi birşey olmuş artık. Biri diyor 'İnşallah Dolar'ı düşüreceğiz', biri diyor 'İnşallah eğitimi düzelteceğiz'. Bunlar 'İnşallah'a sahiplenmişler belli ki, Adnan Oktar da 'Maşallah'a; oysa sahiplenilmesi gereken yalnızca Din hadisileri ancak ona sahiplenen yok hiç, ne iktidardan ne muhalefetten. Yani kardeşim; zaten bilimsel olsa bakan yapmazlardı. Bir tane bile bilimsel bakan gösterebilir misiniz? Oysa Atatürk de, Muhammed de 'Önce bilim' diyor. Hani bilim nerede? Herşey siyaset, cehalet, nefs, yandaşlık, düşmanlık olmuş. Kutuplarda buzlar erirken insanlar, toplumlar, insanlık buzlaşıyor; bu mu ya 21. yüzyıl, bu mu ya siyaset, bu mu ya demokrasi, bu mu ya üniversite okumak, bu mu ya halk iradesi?

Biryandan(Bir yandan) Louis Armstrong, Yaprak Sayar dinleyeceksin; biryandan 'Taş üstünde taş, baş üstünde baş bırakmayın', 'Elini kırarız, gözünü oyarız' diyeceksin; ne yaman bir çelişki bu? Bu mu üniversite okumak, akademisyen olmak? Bu mu gençliğe örnek olmak? Yani bu durumu Andımız'a uygularsak 'Asarız, keseriz, elini kırarız, gözünü oyarız, taş üstünde taş baş üstünde baş bırakmayız' demek gerekecek. Bir sakatatçı da öbür yanda vardı: 'Kollarını, bacaklarını kırın' diyordu, o da üniversite mezunu idi sözde. Kasaplar ve söğüşçüler parti mi kursa yoksa; belki çok oy alırlar?

Üzülüyorum çünkü üzülmek gerek. Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkesi böyle bilimdışılıkları hak etmiyor. Hele ki 21. yüzyılda.

Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 25.10.18/16.15


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021
İftira Siyaseti Politika 01.05.2021
DÖNÜŞÜM Politika 23.04.2021
EVRENSEL OLMAK VARKEN Politika 19.04.2021