TÜRK ASKERİNE YAKIŞMIYOR

Facebook'ta 'TÜRK ORDUSU' isimli bir asker sayfası gördüm; bir de yanına İngilizcesini 'Turkish military forces' yazmışlar. Çok üzüldüm.

Neden çok üzüldüm?

Çünkü sayfanın kapak fotoğrafındaki dört askerden birinin yüzünde bir iskelet kafası maskesi vardı yani ölüm maskesi; ya da sinemadaki adı ile 'Killing' yani 'Öldürmek' maskesi yani genelde Batı kültürü, özelde ise Amerikan kültürü. 

Bu maske genelde asker olmaya, özelde ise Türk askeri olmaya Amerikanvari, barbar, ilkel, vahşi, insanlığa aykırı, ve Türk askerine yakışmayan bir yaklaşım.

Türk askerine böyle yaklaşılamaz. Türk askeri bir Amerikan ya da Batı kültürü değildir; Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş Veli'yi, Mevlana'yı, Mustafa Kemal Atatürk'ü içeren bir Türk kültürüdür. Yani düşünebiliyor musunuz Yunus Emre'yi, Hacı Bektaş Veli'yi, Mevlana'yı, Mustafa Kemal Atatürk'ü ve dahi İslamiyet dini inançının peygamberini? Asla. Demek ki Türk askeri onlara yakışmayan şeyleri yapmamalı.

Genelde Batı kültürü, özelde Amerikan kültürü egemenliğine en başta moda, medya ve turizım(turizm) bahanesi ile iyice girmiş olan Türkiye'de belki 'Türk askeri olmak neye benziyor?' konusunda bir hatırasızlık ya da simge ya da örnek belirsizliği olabilir; onlara önerim ki Türk askerini görmek isteyen; Mustafa Kemal Atatürk'e ve Kurtuluş savaşı'ndaki Türk askerlerine, ve cepheye kağnılarla silah taşıyan Anadolu bayanlarına baksınlar. 

Yani dünyanın, insanlığın Türk askerini böyle tanımasını, böyle hatırlamasını, böyle bilmesini mi istiyorsunuz? Türkiye devletinin, Türkiye milletinin böyle tanınmasını, böyle hatırlanmasını, böyle bilinmesi mi istiyorsunuz?

'Orada bir köy var uzakta, gitmesek de' olur ancak Türklük yanına gitmeyince olmaz.

Bu yapılan Türk ordusuna, Türk askerine, Türkiye'ye, Türk milletine saygısızlıktır ve haksızlıktır.

Hem yazıktır hem ayıptır.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 10.10.18/02.55

 

(Yazı fotoğraflı olarak aynı isimle internette var)


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020