TANIDIK BİRŞEYLER

'Olmak ya da olmamak; işte tüm konu bu' derler ya; ondan da önemlidir bence tanımak yani tanıdık birşeyler görmek. Mutluluk da. Mutsuzluk da.

İnsanın temel gereksinimlerinden biridir. Yabancı ülkelerde de.

Masada, duvarda bir fotoğraf; biryer, bir insan, herhangi birşey. 'Benim uğurum' denilen şey de. Dövme de. Takı da. Ayna da. Herhangi bir eşya da.

Peki, gözleri görmeyenler? Onlar da tanıdık bir ses duymak. Hem gözleri görmeyenler hem kulakları duymayanlar? Onlar da tanıdık birşeylere dokunmak.

Peki insanın hayatta, tanıdık hiçbirşeyi kalmamışsa? Tanıdık birşeyler yaratmaya çalışır; yaratamazsa, işte bu büyük sorundur.

Islık çalmak tanıdık birşey yaratmak; burun karıştırmak bile  tanıdık birşeyler tutmak içindir hayatta; suç işlemek de. Birine sataşmak da. Kavga çıkarmak da. Yellenmek de hayatta tanıdık birşeyler bulabilmek içindir. Sorun çıkarma huylu olmayan insanlar hayatta tanıdık birşeyler bulabilenlerdir; sorun çıkarma huylu insanlar ise birşey bulamayanlar.

İnsan tanıdık birşeyler bulabilirse ya da yaratabilirse kalır hayatta. Yalnızlık bu nedenle bazıları için acı, bazıları için başarısızlık, bazıları için ölüm demektir. Öyleyse insan herşeyden önce kendine tanıdık olmalı. Fotoğraf albümleri, videolar, hatıralar bu nedenle önemlidir; evler bu nedenle önemlidir; hayvanlarının ölümlerine bu nedenle ağlar insanlar; gecekondularının yıkılmasılarına(yıkılmalarına) bile bu nedenle ağlar insanlar; bazıları için kitaplar bu nedenle çok önemlidir; en tanıdık şeylerden oldukları için önemlidirler saygı, sevgi, iş, arkadaşlar ve dostlar, ve hayat, ve ölüm; ve kırık ya da bozuk ya da çok eski birşey.

Evin bahçesindeki, sokaktaki, yoldaki, meydandaki bir ağaç bile bu nedenle önemlidir.

İnsanlar tanıdık birşeyler bulabilmek için dini inançlara inanırlar.

Tanıdık şeyler bulabilmek içindir; demokrasi de, diktatörlük de. Merhamet de, zulüm de. Yani insan kendisine neleri tanıdık görüyorsa onları ister, onları yapar. Ülkeyi yabancılara tanıtmaktan çok kendini insanlığa tanıtmak bu nedenle daha çok önemlidir. Ve devletler, ülkeler doğru şeyler üzerine kurulmalıdırlar; doğru tanınabilecek şeyler üzerine. İşte o zaman insanlar doğru şeyleri görmek isterler, doğru şeyleri özlerler. Aşk da kendini görmek istemektir zaten bu nedenle. Yani herkes aşkta kendini görmek ister zaten. Bu nedenle ki dini inançlarda bile; ilah kendine benzeyen bir insanı yaratır hep; kendini, yalnızlık ve kimsesizlik karşısında tanıdık birşey görmek için.

Aşk hayatta tanıdık birşeyler bulabilme umududur; bu nedenle aşk yaşatır da. Tanıdık birşeyler sağlayamazsa, öldürür de.

İnsan kendi sesini dinlemek için konuşur gerçekte.

Sigara, içki içmek tanıdık birşeyler bulabilmek içindir ancak yanlış, kötü tanıdıklardır hayatta. Yani sigara, içki, uyuşturucu gibi şeyler kullanmanın asıl nedeni hayatta tanıdık birşeyler bulabilmektir. Yasalara, kurallara uymak da, uymamak da. İyilik yapmak da, kötülük yapmak da. Yemek yemek de.

Tanıdık birşeyler görmek, tanıdık birşeyler duymak, tanıdık birşeylere dokunmak çok önemlidir. Bu nedenle yanlış, kötü yollara da gidebilir. Bu nedenle hem insanların hem de devletlerin tanıdık doğru şeylere sarılmaları gerekir.

İnsanların 'Hatıram' dedikleri şeylere bu nedenle saygı göstermek gerekir. Gecekonduları bu nedenle, üstelik de sabahınköründe(sabahın köründe), ve ansızın yıkmamak gerekir; yıkmadan önce gözlere, gözyaşılarına, yüreklere, ruhlara bakmak gerekir. Gecekondu yıkmak gerçekte, tanınmış en büyük şeyleri yıkmaktır. İnsanları işsiz bırakmak da elindeki, tanıdığı en büyük şeylerden birini almaktır yok etmektir. Bu nedenle iş insanlar için yalnızca iş değil, hatıralardır da. Bu nedenle ekonomi şirketlere, patronlara, patroniçelere, kapitalistlere, paraya, siyasete göre değil insanlara göre düzenlenmelidir. Ölmek isteyen insan gerçekte 'Ben artık hayatta tanıdık birşeyler göremiyorum, bulamıyorum' demektedir. Ve öldürmek isteyen insan da. Bu nedenle hukuku da insana göre düzenlemek gerekir, devleti de.

Bence insan hayatta en çok kendini tanımalı. Ve kendisinden büyük olarak da felsefeyi, bilimi ve dini tanımlayan Din hadisileri'ni. İşte ozaman(o zaman) kendisini hep tanıyacak olan, ölümsüz ve koşulsuz tek şeyi bulmuş olur.

Atatürk'ün 'Ben size savaşmanızı değil ölmenizi emrediyorum' sözü de, hayatta, tanıdık birşeyler bırakabilmek içindi. 'Din bilimdir, bilim yoksa din de yoktur' hadisi de.

Gerçek ki insan felsefeyi, bilimi ve Din hadisileri'ni tanımıyorsa kendini de tanımaz. Kendini tanımyorsa başkalarını da tanımaz. Bu nedenle; felsefe, bilim ve Din hadisileri doğru, iyi, insanca bir dünya yaratmak için tek seçenektir.

Tanıdık birşeyler bulabilmek içindir; hayata sarılmak da, hayata küsmek de.

Tanıdık birşeyler bulmak, tanıdık birşeyler görmek içindir; hayvan sevgisi, çiçek sevgisi, moda, kitap sevgisi, resim sevgisi. Tanıdık birşeyler duymak içindir müzik sevgisi.

İnsan hayatta doğru kalmak istiyorsa doğru şeyleri tanımalı. Siyasetçiler doğru bir toplum yaratmak istiyorlarsa insanlara doğru şeyleri tanıtmalı. Bu nedenle önce siyasetçilerin kendileri doğru şeyleri bilmeliler yani felsefeyi, bilimi ve Din hadisileri'ni yani insanca insan olmayı, yani doğru insan olmayı. Ve özel sektör de, ekonomi de doğru şeyler üretmeli insanlar için. Sanatçılar da doğru şeyler yapmalılar insanlar için. Ve eğitim de doğru şeyler öğretmeli öğrencilere. Ve medya da doğru şeyler anlatmalı topluma. Ve dini inançlar da doğru şeyler öğretmeli insanlara. Doğru tanıdık birşeyleri görmek istemek ancak doğru yolda olmakla olur. Doğru bir şemsiye gibidir de, tüm telleri doğru olmalı yoksa doğru açılmaz. Doğruları doğru bir iple dizmek de gerekir ki doğrular hep doğrulara götürsün, doğrular hep doğrulara yol açsın.

Doğru şeylerde birleşmek için, doğru şeyleri tanımak gerekir. Dünyada, insan ruhu için en doğru şey de felsefe, bilim, Din hadisileri'dir.

Evet, olmak ya da olmamak değil tüm mesele. Tüm mesele doğru şeyleri tanımak, ve doğru şeylerce tanınmak. Alim de, usta da, uzman da zaten hem doğru şeyleri tanıyan hem de doğru şeylerce tanınandır. Acemi ise ne doğru şeyleri tanıyan ne doğru şeylerce tanınan.

Bu nedenle Taptuk Emre 'Bizim Yunus mu?' demiştir.

İnsan, tanıdığı şeyler varsa yaşar.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.10.18/05.06

 

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020