BOŞANMADA TAZMİNAT VE NAFAKA KALDIRILMALI

Medyadan sıkça görüyoruz: '1 hafta ya da 1 ay evli kalmışlar, 20 yıldır nafaka ödüyor' gibi haberleri.

Bir de şöyle haberleri görüyoruz: 'Boşandı, 1 milyon Tl tazminat aldı'.

Olabilir ki evlilik bazılarınca bir ticaret, iş haline gelmiştir.

Zaten temel sorun şurada: Evlilik başka şeydir, ailelik başka şeydir.

Boşanmaların genel nedeni de bence evlilik; yani aile olmak yerine evli olmak. Zaten bu medeni halin genelde 'Evli' olarak tanımlandığı görülür, 'Aile' değil de. Evlenmek, evli olmak aynı evde yaşamaya sahip olmaktır yani ev sahibi, sahibesi olmak; ailelik ise aile sahibi, sahibesi olmaktır yani evlilik eş sahibi, sahibesi olmaktır; ailelik ise aile sahibi, sahibesi olmaktır ki ev sahibi, sahibesi olmak başka,  aile sahibi, sahibesi olmak başkadır; yani evli olmak başka, aile olmak başkadır; bu nedenle ki bazı uçukların hayvanla, yiyecekle evlendiği haberileri de medyada olmaktadır. Yani demek ki önce evlilikle aileliği ayırmak gerekir. Yıkılan genelde evliliklerdir, ailelikler değil; bu nedenle ki 'Yuva yıkmak'  ve 'Yuvayı dişi kuş yapar' deyimleri vardır yani yuva yani ev yani demek ki daha en baştan herşey yanlış başlamaktadır, yanlış yapılmaktadır. Yani evlenmek değil aile olmak istemeli insanlar; evlendirme  memurluğu gibi bir de ailelik memurluğu olmalı; isteyen evlensin, isteyen ailelensin. Sonra da bir tokat attı ya da bir hakaret etti diye boşanmaya koşarlar; nasılsa yüklü bir tazminat ve nafaka alacaklardır.

Bence boşanmalarda tazminat ve nafaka kaldırılmalıdır.

Eş eşten tazminat alamaz. Boşanma davasında ise tazminat istemi boşanma kararından önce istenilmektedir zaten.

Boşanmada tazminat ve nafaka olmazsa hem evlilikler daha sağlam, daha sımsıkı, daha kalıcı, daha güvenilir olur hem de evlilik ve boşanma bir ticaret, iş, sömürü haline gelmez.

Boşanmalarda çocuğu alan tarafın maddi durumu yeterli değilse yalnızca çocuğa nafaka maaşı bağlanılmalıdır, durumu iyi olan tarafından.

Yani insanlar evlenme, evlilik ile bazı şeyleri gözealmalı(göze almalı), gözealdıklarını bilmeliler. Evlilik artık 'Sabah evlen, akşam boşan' hakkı olmamalıdır.

Ailede sorunlar olabilir; bu sorunların boşanma ve tazminat, nafaka almak için kullanılması önlenilmelidir; bu nedenle ki sorun varsa devlete sorunun çözümüne yardımcı olması isteğinde bulunulmalıdır herşeyden önce. Yani bir darp ya da hakaret durumu varsa devlet sorunun nedenini bilimsel olarak araştırmalı ve sorunun nedenini çözmeye çalışmalıdır öncelikle; eğitim gerekiyorsa eğitim vermelidir, maddi sıkıntı varsa yardımcı olmalıdır, ruhsal sağlık sorunu varsa tedavi etmelidir; yani evlilik yalnızca insanların egemenliğine, tekeline bırakılmamalıdır yoksa evlilikler çöktükçe toplum da çöker.

Ancak bunun için herşeyden önce zina da suç sayılmalı.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 5.10.18/08.50