DOLAR'DA TAVŞAN DUR TİLKİ KAÇ DURUMU

Türkiye'de; siyasi iktidarın ya hatası ya da ekonomik kalkınma taktiği yüzünden döviz sorunu oluştu; ve iktidar buna yönelik birtakım şeyler yapmaya başladı.

Bunlardan biri de genelde kiraların, özelde ise Avm kiralarının dövizle olmasının yasaklanması.

Genel, olağan akıl ile ilk bakışta doğru, iyi, güzel, harika birşey gibi görünüyor. 

Ancak işin başka yüzü var; örnek ki yabancı sıporculara paralar Dolar ile ödenecekmiş.

Yani Avm kirasıları(kiraları) Türkiye'de ne kadar tutuyor; bir de yabancı sıporculara(sporculara) ödenen, ve sıporcu başına milyonlarca Dolar'lar var.

Bir de Türkiye'deki yabancı şirketler kazançlarını yurt dışına dövizle çıkarabileceklermiş. Yabancı sıporculara Dolar'la ödemeler, ve Türkiye'deki yabancı şirketlerin kazançlarının milyarlarca Dolar ile olduğu düşünülürse; kiraların dövizle belirlenmesine karşı yasanın karını(karnı) yarılmış bir geminin dökülmüş boyasını yapmaya çalışmaktan ya da tavşana 'Dur', tilkiye 'Kaç' demekten başka bir hal oluşturmadığı anlaşılır.

Yani Avm'lerin ödedikleri kira Dolar'ları Türkiye'deki bankalara yatırılır yani yine Türkiye'de kalır ve Merkez bankası onları Tl ile satın alabilir ancak yabancı sıporculara verilen Dolar'lar ve yabancı şirketlerin kazanç Dolar'ları Türkiye dışına gider.

Açık ki birgün ülkede Tl kıtlaşır, döviz bollaşırsa bu kez de belki kiraların Tl ile ödenmesi yasaklanabilir.

Ancak şu bir gerçek ki ekonomi ancak Atm'lerde para bulunamıyorsa ya da zorunlu gereksinimler karşılanamıyorsa yani ya para var mal yok ise ya da mal var, para yok ise batmaktadır yalnızca. Görülen ki şu an Türkiye'de para da var, mal da. Ve ekonomide bunalımın durağanlaşması en kötünün geride kaldı demek değildir çünkü dip yataya geçse de sorunlar daha da büyüyebilir ki bu tıpkı bir fırtınanın aynı hızda kalması ancak sürekliliğini sürdürmesi gibidir yani fırtına kaldıkça yıkımı da artar; yani insan aynı yüksek ağırlığın altında daha çok kaldıkça daha çok acı çeker.


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 4.10.18/21.09