Belçika’da 24 Haziran seçimlerinde oy kullanımı ve önemi noktalar

Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili seçiminde 7-19 Haziran tarihleri arasında 60 ülkede yaşayan vatandaşımız 123 dış temsilcilikte, 7-24 Haziran tarihleri arasında ise 34 gümrük kapısında oylarını kullanabilecek.

Belçika’da ise 15-19 Haziran tarihleri arasında sandık başında oyumuzu verebileceğiz. Anvers Expo Fuar Merkezi ve Brussels Expo adreslerinde sabah 09:00 ‘dan akşam 21:00’a kadar oy verebilecekler. Anvers bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız diğer Avrupa ülkeleri ve şehirlerinde oy kullanabileceği gibi Brüksel’de de kullanabilecek.

Oy kullanmaya giderken dikkat edilmesi gerekenler

Oy kullanmaya giderken, TC Kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi kimliğinizi tereddütsüz ortaya koyan resimli ve resmi nitelikteki belgelerden birini sandık kuruluna ibraz etmeniz için yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Bu şartlarda Belçika kimlik kartınızla oy kullanmanız mümkün olmayacak. Sandık kuruluna belgeyi ibraz ettikten sonra yurtdışı adres kaydınızın olup olmadığı kontrol edilecek. Daha önce adresinizi T.C. resmi makamlarından Belçika’ya taşımadıysanız veya Türkiye’de çeşitli nedenlerden dolayı yapmış olduğunuz resmi bir işlem sonucu adresiniz Türkiye’ye geçmişse, yine oy kullanma hakkınız olmayacaktır. Bunun için konsolosluklarımız hafta sonu da dahil olmak üzere randevu talep etmeden gerekli değişikliği yapmaktadır.

Oy kullanmak için pusulanızı teslim aldığınızda üzerinizde bulunan telefonu sandık kurulunda bulunan yetkili kişilere teslim etmeniz gerekiyor. Pusulanıza mührü basacağınız özel bölüme geçtikten sonra acele etmeyin, seçiminizi yaptıktan sonra mürekkebin kuruması için 15-20 saniye kadar beklemenizi öneririm. Böylece mürekkep dağılmamış olur ve oyunuz riske girmemiş olur. Pusulanızı yazılar dışa gelecek şekilde katlayarak zarfı kapatıyoruz. Telefonunuzu teslim almaya gittiğinizde “seçmen listesindeki” adınızın karşısına imza atıyorsunuz.

Seçimlerle alakalı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) çok güzel bir internet sitesi hazırlamış ve içinde dünya genelinde nerede hangi tarihte oy kullanabileceğimizle alakalı bilgilere yer vermiş. “secim.ytb.gov.tr” adresi üzerinden de seçimlerle alakalı her türlü bilgiye erişebilirsiniz.

Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz kayıtlı olduğunuz yeri (kayıtlı olduğunuz dış temsilciliği), www.ysk.gov.tr internet sitesinde “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden gerekli kişisel bilgilerinizi girerek sorgulayabilirsiniz.

Belçika için oy kullanım adresleri :
Anvers için : “Antwerp Expo Fuar Merkezi Jan Van Rijswijcklaan 191, 2020 Antwerpen
Brüksel için : Brussels Expo, Palais 3. Place De Belgique Nr.1, 1020 Brüksel

Suat Bezeng /Brüksel
12 Haziran 2018


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ne'yin, ne olduğu hiç bu kadar belli değildi. Genel 23.10.2019
Köylüm diye oy vermek demek, Politika 09.04.2019
Dün bir, bugün iki Medya 22.02.2019
Nerde bu 10 milyar? Medya 08.01.2019
Size ön gördüğümüz tarih bile bizi haklı çıkarttı Genel 21.05.2018
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Mescid-i Aksa Genel 14.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Bugünün Teknolojisini Türkler Başlattı. Genel 11.05.2021
ANLAMI İYİ OLMAYAN HER KELİMEYE GÜNAH DEMEYİN Genel 03.05.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.