Ey kutlu ve mübarek Ay..

Sen mağfiret ayısın, sen rahmet ayısın, sen bereket ayısın. Senin ayında Allah'ın kelamı olan Kurân-i Kerim inmiştir. Senin ayında bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bulunmaktadır. Sahur ve iftar ile hanelere şeref verirsin. Senin ayında oruç tutulduğunda bir ayrı tat, bir ayrı neşe, bir ayrı şevk hasıl olur gönüllerde. Seninle beden sağlık sıhhat bulur. Seninle ruh huzurlu olur. Oruç olunduğunda aç olanların halinden daha iyi anlaşılır. Anladıktan sonra insan hamdına hamd, şükrüne şükür katar insan. Aç olanlara Allah'a dua eder ve onlarda bu türlü nimetle faydalansın diye dilekte bulunur. Ümmeti Muhammedi iftardan bir müddet sonra teravihte buluşturuyorsun. Birlik ve beraberlik içinde Rabbimizle bir araya getirip Namazın bir başka güzelliğini ve özelliğini Rabbimizin izniyle bize hissettiriyorsun. Başı rahmet, ortası merhamet ve sonu ise cehennemden azad. Senin ayında şeytanlar zincire vurulur. İşte sen böyle kutlu ve mübarek bir aysın..

Senin önemini Yüce Rabbimiz Kelamında şöyle buyurmuştur;

Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. ( Bakara Suresi, 183. Ayet )

Güzel oluşunu ise Kelamında şöyle zikretmiştir;

( O sayılı günler ), insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır. Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin. Kim de hasta ve yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.  ( Bakara Suresi, 185. Ayet )

Resulallah Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem senin hakkında veda hutbesinde şöyle buyurmuştur;

Allah'tan korkunuz. Beş vakit namazınızı kılın. Ramazan orucunuzu tutunuz. Mallarınızın zekátını veriniz. Yöneticilerinize itaat ediniz. ( Bu taktirde doğruca) Rabbinizin cennetine girersiniz. ( Tirmizî, cuma' a 80 )

Güzel bir müjde ile seni anmıştır;

Cennette reyyan denilen bir kapı vardır ki, kiyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. Oruçlular, nerede? diye cağrılır. Onlar da kalkıp girerler ve o kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince kapı kapanır ve bir daha oradan kimse giremez.( Buhârî, Savm 4; Müslim, Sıyâm 166. )

Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
NAMAZI İNKAR EDEN MÜSLÜMANLAR DA VARMIŞ Genel 24.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM(2) Genel 24.07.2021
Şeridine Sığmayan Araba Kullanmasın Genel 16.07.2021
NEV VAKIF(ÇI)LAR VE TOPLUM Genel 10.07.2021
AYETLERE GÖRE BEŞ VAKİT NAMAZIN KILINIŞI Genel 07.07.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.