KURAN'IN YAZMADIĞI GERÇEK: GÜNEŞİN RENGİ

Kuran ile bilimi ve bilimselliği birleştirmeye çalışanlar, Kuran’da birçok bilimsel  ve  teknolojik  gerçeğin yazdığını kanıtlamak için şizofrenlere taş çıkartırcasına bir saptırma ve uydurma  içindedirler ve  astronom olmayan kişilerin ilgisini çekmeyeceği ya da anlayamayacağı    uzayla ilgili örnekler vermeye çalışırlar ki verdikleri örneklerin hiçbiri de gerçeği yansıtmaz   gerçekte. Onlar, rüyalardan güzel anlamlar çıkarmaya çalışan nevrotik rüya bağımlıları gibi   çalışırlar, bilimsel çalışmak yerine: ‘Rüyamda muz gördüm kız, aa bu ne anlama gelir? Umarım iyi birşey demektir.’, ‘Rüyamda balık gördüm kız, iyi birşey demek mi?’, ‘Rüyamda   yılan gördüm kız, kötü müüü?’;  gibi. Ee, bilim adamlarımız da Kuran’da birkaç harf, sayı  görmüşler ve onlardan anlamlar çıkarmaya çalışıyorlar, çok mu yani. İman gelecek yerden  yalan, safsata, boşinanç, kandırmaca esirgenmezmiş. Mezarlara çaput bağlayıp geleceğe    egemen olmaya çalışanlar gibi onlar da Kuran’daki rastlantı birkaç harfi, sayıyı bilime  bağlayıp bilimi ve bilimselliği beyinsizleştirmeye çalışıyorlarmış çok mu?

Güzel kardeşlerim; Kuran gerçekleri, doğruları, bilimsel gerçekleri insanlara yazacak olsa  anneannemin bilmediği bilmem ne yıldızının yörüngesinin eğim açısının dünyanın   yörüngesinin eğim açısına oranını değil herkesin anlayabileceği  bilimsel gerçkleri yazardı, örneğin güneşin gerçek rengini yazardı yani yeşil renkte olduğunu yazardı. Hem Kuran’da  bu  yazmıyor hem de bugün insanların yüzde doksandokuzu ki Muhammed zamanında   insanların yüzde yüzü,  güneşin sarı renkte olduğunu sanmaktadır. Kuran; denizde tatlı su  ile  tuzlu suyun birbirine karışmadığını, bilmem ne yıldızının astronomi bilgilerini yazacağına  en  başta bunu yazardı. Kuran gerçekleri bilseydi ve gerçekleri bilmek yolunda olsaydı önce şu  iki gerçeği yazardı ki insanlar öğrensin ve şaşsınlar: 1- Dünya küreseldir ve dönmektedir, 2-Güneşin rengi sarı değil yeşildir. O Müslümanlar ki daha Allah’ın nerede olduğu ve nasıl  olduğu konusunda bile ortak görüşe sahip değiller. Böyle derin bilimsel konularla mı  ilgilenecekler.

Gerçek şu: Kuran’da hiçbir bilimsel gerçek yazmıyor. Yazamaz da çünkü o bir iman kitabıdır, bilim kitabı değil. İmanı ise usla, mantıkla değil körükörüne boyun eğmeyle istemektedir. Ne  biliminden, bilimselliğinden söz  ediyorsunuz siz? Kuran’daki ‘Gökler öfkesinden çatlayacaktı.’ tümcesindeki ‘çatlayacaktı.’  sözcüğündeki çatlamayı, fizikteki durgun elektirik(elektrik,electric)’teki çıkan ‘Çat, çıt’ sesine benzetip, ‘Haa, bakın; buayette elektrikten söz  ediliyor.’ diyen de Türkiye’li, ünlü bir Müslüman pırofesör(profesör)’dü. Bu şizofren  mantıkla gidilirse Kuran’da da, İncil’de de, Tevrat’ta da,  Atatürk’ün Söylev(Nutuk)  kitabında  da , Hitler’in Kavgam  kitabında da herşeyin yazdığını ‘bulabilirsiniz’.

Kuran’da bilimsel gerçekler yazmaz,  ahlaksal ve hukuksal doğrular yazmaya çalışır.  Ama  Muhammed’in sözlerindeki ahlaksal ve hukuksal doğrular, Kuran’dakinden kat ve kat  çoktur. Gerçekte Müslüman’lar, Allah’tan ve Kuran’dan birşey öğrenmezler; güzel, doğru, iyi, insanca şeyleri daha çok Muhammed’den öğrenirler; Allah’a taparlar, Kuran’a inanırlar  yalnızca.  Öyle ki daha Allah’ın nerede ve nasıl olduğunu bilmezler, Kuran’da ne yazdığını  bilmezler ve bunları düşünmek, anlamak, öğrenmek de istemezler. Onlar Allah’a yalnızca  taparlar,  cennete gitmek için ve Kuran’a inanırlar, cennete gitmek için. Ama Muhammed’e, cennete gitmek için inanmazlar, sarılmazlar; Muhammed’e, ‘iyi-doğru-güzel insan olmak   için’ inanırlar, sarılırlar.

Evet, Kuran bilimsel gerçekleri, bilimsel doğruları yazmaz tıpkı güneşin renginin yeşil  olduğunu yazmadığı gibi. Çünkü o bilimsel bir kitap değil bir düşünmeden, irdelemeden, karşı çıkmadan, eleştirmeden körükörüne iman kitabıdır. Din adına, din için, cennet  denilen  boşinanç için insanları, toplumları aldatmak, yanıltmak din değil ancak dinsizliktir.

Nefsi olanın, dini olmaz. Allah’a inanın da bilimselliği olmaz. Ama dinsiz de bilimsel ve  insanca insan olmaz.Bilimsellikte nefs de olmaz.  Bu yüzden biliyorum ki insanlığa bilimsel, yeni bir din gelecek.

Evet, güneşin gerçek rengi yeşildir; dünya atmosferi mavi renkte olduğu için, güneşin yeşil rengindeki mavi rengi tutar ve dünyaya sarı renk gelir. Başka gezegenlerden de güneş,  mavi  ya da yeşil renkte görünebilir.

Aldanmayacağız, aldatmayacağız. Gerçek din  ve gerçek bilim, budur işte.

Necdet  Gürçiftçi
2011-Ocak tarihinde internette yayınlandı.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020