KARATE VE TEKVANDO NEDEN TÜRKLERDE ORTAYA ÇIKMADI KURAMIM

Türk olmak hernekadar(her ne kadar) etnik bir duyumsama getirse de ruhlara, gerçekte   Atatürk’ün de kavradığı gibi, Türk olmak; Türk’lerde herşey görülmez geniş anlamında, onura  düşkünlük dar anlamında olarak bir niteliklilik taşır. Bunu; Türk Kurtuluş Savaşı’nda, düşmana bile iyilik, insanlık yapmak biçiminde çok gördük.

Bu tür ayrılanımların dışında Türk’lerde bir de göze pek çarpmayan, nicel ayrılanımlar da  vardır. Bunlardan biri de; Arab toplumlarında sık görülen;  döğüşte, kavgada, öfkelenmede, sinirlenmede karşıdaki kişiye terlik, ayakkabı fırlatmanın; Kürtlerde görülen, insanlara taş   atmanın; Türk’lerde görülmemesi, bunların utanç, ayıp, küçüklük, zayıflık sayılmasındandır.

Türk’lerde bir de şu yoktur:’ İnsanlara tekme atmak’. Türk’ler öteki iki şey gibi bunu da  utanç, ayıp, küçüklük sayarlar. Türk’ler yalnızca  yumruk atar döğüşte. Yiğitdirler. Döğüşülen   ya da saldırılan ya da saldırısından korunulmaya çalışılan ya da saldırısı durdurulmaya, önlenilmeye çalışılan kişiye terlik, ayakkabı, taş, tekme atmazlar. Türk’ler düşmanın  önünde  eğilmeyi sevmezler. Bu yüzden de ona atmak için; yerden taş  almak için eğilmeyi de, ona  atmak için ayağındaki terliği, ayakkabıyı çıkarmak için de eğilmeyi sevmezler; utanç, onur  kırıcı, ayıp, küçük düşürücü sayarlar; kadınlara özgü sayarlar. Bu yüzden; saldırgana tekme  atmayı içeren karate, tekvando gibi döğüş yöntemleri Türk’lerde ortaya çıkmamıştır. Ama; karate ve tekvando gibi tekme atmayı gerektiren döğüş yöntemleri Türk’lerde de ilgi  görmüş ve yayılmıştır. Bunun bir nedeni de kültürel yozlaşma, merak duygsunun büyüklüğü , düşman ile düşmanın dilinden konuşmak zorunluluğu ve uygarlıksal yumuşama olabilir.

Ben etnik Türk’lüğü savunmamama karşın şu da bir gerçek ki Türk olmak birçok niteliği, erdemi de taşımakdır. O yüzden ki Türk’ler; anne, baba, kardeş, çocuk, eş öldürmenin  doğal, hak, görev sayıldığı Osmanlı saraylarına sokulmamış, ve düşman olarak görülmüşlerdir.

Evet; Türk olmak bir kimlik belgesi vermek ya da almak ile olmuyor. Türk olmamak da bir   erdem, nitelik değildir. Bu nitelik, özellik, içerik Türk kavramına en büyük ölçüde; büyük  Türk   düşünürü ve önderi Mustafa Kemal Atatürk ile sokulmuştur ki Orta Asya’daki Türkler bile   bu özelliklerin bazılarından ya da tümünden yoksun da olabilir çünkü Atatürk’ün Türk’lük   kavramı, dinler gibi  yaratılmış bir soyutluktur.

Evet; insanlar ya Atatürk’ün Türk’üdürler ya da onu olmayı başaramayanlardır, beceremeyenlerdir. Gerçekte  Atatürk’ün Türk kavramı; dinlerdeki evliyanın, dervişin, ermişin boşinançsız karşılığıdır, denilebilir.

Belki ben de genetik olarak Türk değilim ama Atatürk’ün yarattığı Türk kavramından olmak  ile onur ve gurur duyarım. Atatürk işte bu yüzden ‘Ne mutlu Türk’üm diyene!’ demişdir. İşte  bu yüzden, Türk değilseniz, Türk olamıyor iseniz, Türk olmayı başaramıyor iseniz, Türk    olmayı anlayamıyor iseniz, Türkiye’yi bölmeye, yıkmaya, yok etmeye çalışıyor iseniz acınızı  ve eksikliğinizi anlarım.

Necdet   Gürçiftçi
2011-haziran tarihinde internette yayınlandı.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020