FACEBOOK'TAN ÇELİŞKİŞİ KİŞİLİK ÖRNEKLERİ

1-Bir genç bayan: Üstün Dökmen, Atatürk, Nietzsche, Nazım Hikmet, felsefe, Şemsi Tebrizi, Oda TV, Osmanlı İmparatorluğu, Mevlana, Nihat Genç, Atilla İlhan hayranı ancak Rihanna hayranı! :) (Demek ki Üstün Dökmen; izleyicilerine pek yararlı olamıyor!)
2-Kuran ile hayatını birleştirmiş olduğunu; sevdiği tek kitabın Kuran olduğunu yazıp açıklamış bir türbanlı bir genç bayan ancak beğenileri arasında ilk sırayı; nefis yemek tarifleri almış! :) (Demek ki din onun nefsini köreltememiş!)
3-On yaşlarında bir kız çocuğu ancak sevdikleri arasında ne Atatürk var ne dinsel konular ne müzik ne kitap. Sevdikleri yalnızca okey ve Kurtlar Vadisi Pusu imiş! :)
4-Bir genç kız; beğenilerinde Deniz Gezmiş ve Mevlana var ancak sevdiği sanatçı Michale Jackson! :) (Deniz Gezmiş ve Mevlana ile Michale Jackson arasında bir bağ nasıl kurmuşsa!)
5-Türbansız bir genç bayan. Sevdiği tek kitap; İslami bir kitap ancak beğendikleri arasında; bikinililerin fotoğraflarının olduğu bir turizim(turizm) şirketinin Facebook sayfası var! :) Bikini ile İslamiyet  arasında nasıl bağ kurabiliyorsa! Tatil denilince akan sular duruyor demek!)
6-Genç bir bayan. Lise öğrencisi. Beğendikleri: Kemalist gençlik, Can Yücel, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğu, Felsefe Kulübü; ve Shakira ile Avril Lavigne! :)
7-Türbanlı , açık tenli, orta yaşlı, bakımlı bir yabancı bayan. Kaşlar hilal gibi alınık, dudaklar kırmızıya boyalı. Türkiye’ye gelse başrolde artis olabilir. Sevdikleri: The real Muslim, Way to Paradise(Cennete giden yol), Al Arabiya, Allahü ekber-Allah Je Najveci, Goethe, Can Yücel, Şemsi Tebrizi, Mevlana; ve Marliyn Monroe, Megan Fox, Lady Gaga! :) (İlgiye, alakaya bakar mısınız!)
8-On iki yaşlarında iki kız çocuğu: Sevdikleri: Peygamberimizin dilinden günlük kayatta dualar ve Hadise! :) (Ne ilgi var ise? Bence bunlar biribirlerine yalnızca görünüm olarak değil, içerik olarak da zıt şeyler).
9-Bir erkek Azeri. Facebook avatarına; başı bile örtülü, elinde tespih, rahlede Kuran okuyan küçük bir erkek çocuğu fotoğrafı  koymuş. Fotğraflı, birincil beğendiklerine bakıyorum: İçlerinde İslamiyet ile ilgili tek bir sayfa yok. Ne var? Mafia II, Cristano Ronaldo, Galatasaray ve altlarda da  Sinem Kobal falan var. ( Bu kişi; İslamiyet’in yalnızca fotoğraf bölümü ile ilgileniyor sanırım. Çünkü Ronaldo hakkında internetdeki fotoğrafları ve haberleri pek izlemediği belli. Yine sanırım; Galatasaray’ın son aldığı voleybolcu bayanın internedetki fotoğraflardan da  Sinem Kobal’ın deniz fotoğraflarından da haberi yok.)
10-Bir bayan; 20-23 yaşlarında. Facebook beğenileri: David Becham, Engelliler için el ele, piercing, Beyonce parfums, Victoria’s Secret, Marlyn Monroe, Bilinçli hippiler topluluğu, Beren Saat, Adriana Kima, Uma Thurman, Ömer Hayyam, Şemsi Tebrizi, Can Yücel, Mevlana.( Ben; ne Can Yücel’in ne de Mevlana’nın, Şemsi Tebrizi’nin, ‘Engelliler için el ele’ dışındakiler ile uzlaşacaklarını düşünmüyorum ancak bu hatun, salatayı çok seviyor olmalı).
11- On-on iki yaşlarında bir kız çocuğu. Facebook beğenileri: Shakira, Funda Arar, Gülben Ergen, Selena Gomez. Başka beğenileri de yok. Ne Atatürk ne dinsel ne bilimsel ne edebi ne kültürel. (Yazık. Diyecek birşey yok.)
12- Başı açık, uzun sarı saçlı. Avatarında; cilveli bir fotoğrafı. Sağ elinde bir haç dövmesi. Beğendikleri: Britney Spears, Katty  Perry, Serena Williams, Gossip Girl dizisi, Selena Gomez, Kuranı Kerim, Mevlana, Hz. Muhammed, Atatürk. :) (Ne alaka ise).
13-Avatarında koltuk altlarından yukarısı çıplak fotoğrafı olan bir genç bayan. Üstelik cafcaflı, gösterişli, dekolte giysisinin önü; koltuk altlarından da aşağıda. Fotoğraflı beğenilerinin birincisi hippi saçlı bir erkek müzik sanatçısı, ikincisi: Kuran bizden ne istiyor? (Ben avatar fotoğrafı ile Kuran arasında bir yakınlık, ilgi kuramadım).
14-Bir genç bayan öğretmen. Saçları açıkda ve meme uçlarınının da altındalar.. Beğenileri: Allah’ı seven 999.999 kişi arıyoruz, Aziz Nesin, Muzaffer İzgü, Can Yücel, Iron man, Adriana Lima, Beren Saat, Megan Fox, Vogue Türkiye, Paris Hilton, Texas Holdem Poker, Beyonce, Selena Gomez. Bakıyorum Atatürk ile ilgili birşey yok.
15- Bir bayan. 25 yaşlarında. Beğenileri: Üstün Dökme Katty Perry, Avril Lavigne, Seri katiller. (Üstün Dökmen insanlara pek birşey öğretemiyor sanırım.).
16-Bir bayan. Müşteri bekleyen bir yarı çıplaklık. Facebook amacının ne olduğu belli. Beğenileri: Yaratılış, Chp’den nefret eden bir milyon kişi bulabilirim. :) (Yaratılış ve fuhuş mesleğini nasıl yan yana getirebilmiş anlayamadım.).
17-Bir genç bayan. Beğenileri: Rihanna, Katy Perry, David Beckham, Allah’a inanıyorum, Tek önderimiz Hz. Muhammed, Mustafa Kemal Atatürk, Ampülle değil Cumhuriyet’le aydınlanırız.)
18- Avatarında 9-10 yaşlarında bir kız çocuğu fotoğrafı olan bir Facebook sayfası ancak beğenilerinden anlıyoruz ki bu sayfa ya annesine ya babasına ait. Beğenileri: Megan Fox, Katty Perry, Lady Gaga, Nietzsche, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek, Hande Yener, Tuba Büyüküstün, İslam, Kadınca, Mevlana, Saidi Nursi, Hülya Avşar, Barack Obama, Adriana Lima, Can Yücel, Marilyn Monroe, Jennifer Lopez, Selena Gomez, Küfürbaz Haydo, Sol haber portalı, Candan Erçetin, Mustafa Kemal Atatürk, Genç siviller, Deniz Seki, Cumhuriyet muhafızları, Beren Saat, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Karl Marx, Che Guevara. :) (Tam bir düşünce salatası.)
19-Bir dönerci Facebook sayfası. Sorsanız, büyük olasılık ile ‘Elhamdülillah Müslüman’dır ancak beğenisi: Shakira! :)
20-On yaşında falan bir kız çocuğunun Facebook’u. Avatarında; annesinin ve babasının da isimleri yazıyor. Beğenileri: Rihanna(Rihanna’nın belden yukarı çıplak fotoğrafı var), Selena Gomez. (Yazık).
21-Onsekiz-yirmi yaşlarında bir bayan. Beğenileri: Michael Jackson, Che Guevara. :))
22-Avatarına koyduğu İslami resimden Müslüman olduğunu anlıyoruz ve beğenileri de bizi doğruluyor. Ancak ortada yine de bir gariplik var. Beğenileri: Saidi Nursi, Hz. Muhammed, Namaz, Bismillahirrahmanirrahim ve Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya!:)
23-Bu da garip bir dinci. Beğenileri: Menzil, Ömer Hayyam, Tolstoy, Hz. Muhammed, Hz. Mevlana, Ezan, Nakşibendi, ve; Amerika, I love Usa ! (Beğenilerinde hiç Atatürk yok ancak Hıristiyan(Hristiyan), faşist, sömürgeci, mafya, Haçlı’cı  Amerika var! Atatürk’süz oluyor da Hıristiyan, faşist, sömürgeci, mafya, Haçlı’cı  Amerika’sız olmuyor demek! Ne günlere kaldık yav.)
24-Başı açık, sarı saçlı, omuzlarını ve göğüs çatalını ortada bırakan bir dekolte. Beğenileri: Victoria’s secret, Üstün Dökmen, Doğan Cüceloğlu, Banu Avar, Nietzsche, ve; Mevlana! (O giyim biçimi ve Victoria’s secret ile Mevlana’nın ilgisini anlayamadım!)
25- 18-20 yaşlarında bir bayan. Fotoğraflı beğenileri başdan  aşağı erotik ve porno sayfaların fotoğrafları ile dolu. Fotoğrafsız beğenileri: Recep Tayyip Erdoğan, Osmanlı İmparatorluğu, Mustafa Kemal Atatürk, Kemalizim, Atatürk’ü seven 80 milyon kişi arıyoruz, I love Allah, I’m a Muslim. (!)
26-Başı açık,20- 25 yaşları arasında falan bir bayan. Beğenileri çok ilginç: Sezen Aksu, Cem Karaca, Bruce Lee, Sharapova, Ömer Çelakıl, Prof. İbrahim Saraçoğlu, Prof. Ahmet Maranki, Prof. Üstün Dökmen, Bilim ve felsefe kulübü, ve; Jennifer Lopez, Hadise. :) (Mevsim salatası gibi olmuş, ne diyem ki.)
27-Türbanlı bir genç bayan; 22-25 falan yaşı. Avatar fotoğrafında pek de bir sevimli, tahrik edici, edalı, anlamlı bakmış. Garip olan; beğenilerinde hiçbir dinsel şey yok. Verilerden üniversite öğrencisi ya da bitirmiş olduğunu düşünüyorum. Beğenilerinden biri: Rihanna!:) Anlıyorum ki türbanlı severleri kandırmak için bir aganigi maganigi tuzağı.
Facebook’tan da kişilik incelemesi, insan tanımlaması yapılabiliyor işte böyle. Düşünüyorum ki gizli servisler de bunu yapıyor harıl harıl. Yani bence; herkesin ne olup ne olmadığı; herkesin ederi, değeri Facebook’da yazıyor, anlayana.

Necdet Gürçiftçi
16-Kasım-2012’de internetde yayınlandı.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AHLAKSIZLIK (ŞİİR) Şiir 14.05.2021
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.