İYİ PARTİ

Burada İyi parti doğru mu yanlış mı, iyi mi kötü mü; tartışmayacağım ancak önce 'Hayatta en doğru yol gösterici bilimdir, benim sözlerimle bilimin sözleri çelişirse beni değil bilimi dinleyin' diyen Atatürk'ün Anıtkabir'ine, sonra da türbeye giden ve üstelik akademisyen  bir başkanı da olan birinden ve partisinden felsefe, bilimsellik, gerçekçilik ve doğruculuk adına birşey beklenemeyeceği de açıktır. Yani İyi parti'nin felsefe ve bilim adına da, felsefe ve bilim için de iyi olmadığı açıktır, doğru olmadığı da. Anlaşılan ki başkanı Anıtkabir'e gitmekle genelde Atatürkçüleri, özelde Chp'lileri; türbeye gitmekle de genelde İslamcıları ve milliyetçileri, özelde ise Akp'lileri ve Mhp'lileri; en genelde de Akp karşıtlarını yanına çekmek istiyor ki Akp'den de Chp'den de Mhp'den de mutlu olmayanlar için Tbmm içinde bir başka siyasi parti olmadığı için bu yaklaşım gerçekte bir soruna parmak basmaktadır.

Yani İyi parti gerçekte Akp'nin de, Chp'nin de, Mhp'nin de sonlarının başladığı yerdedir ve Akp'nin de, Chp'nin de, Mhp'nin de bittiği yerdedir. Gerçekte Akp, Chp ve Mhp dışında bir 'olağan' içerikli siyasi parti zorunlu idi toplum için çünkü bu üç siyasi partiden hoşlanmayan önemli nicelikte bir kitle var.

Akp iktidarının Mhp ile ittifak yapabileceği açıklaması ise Mhp'yi İyi parti'ye karşı korumak ve İyi parti'nin siyasi alandaki boşluğu doldurmasını önlemeye yöneliktir bence çünkü Mhp hükümete katılırsa, alacağı bakanlık ve benzeri şeyler iş, geçim, para, mevki, makam sorunu içinde olan Mhp'lilerin İyi parti'ye yönelmeleri önlenebilecektir. Yani Akp-Mhp ittifakı hem Akp'nin işine yaramaktadır hem Mhp'nin.

Mhp'nin Akp'den farkı kalmadığı düşünülürse Türkler için, Türkler açısından İyi parti Tbmm'deki 5. parti değil 3. partidir.

Meclis dışında kalan muhalif siyasi partilerden Vatan partisi ise hem toplumun genel yapısına uygun değildir hem de son dönemde yani Silivri'den tahliyeler sonrasında Akp'ye karşı oldukça ılımlı görülmektedir ve görülmektedir ki Akp'den çok Chp'ye ve Halk Tv'ye saldırmaktadır, öyle ki yandaş kanallara bile çıkıp bunu yapabilmektedir başkanı yani başkanı yandaş kanallara bile çıkarılabilen bir kişidir ki bu da Akp'ye muhaliflik açısından oldukça tuhaf bir durumdur.

Bence tek çözüm felsefe, bilim ve dini tanımlayan Din hadisileri üzerine kurulu dini savunan bir siyasi parti.

Yani İyi parti Akp'nin, Chp'nin, Mhp'nin bittiği, olmadığı alana el atmış bir siyasi partidir ancak amacı görüldüğü gibi felsefe, bilim değil siyasidir ki siyaset asla çözüm olamaz zaten.

Yani İyi parti de çözüm değildir ve yalnızca boşluk doldurmaktadır, yalnızca bir boşluğu doldurmaktadır. Yani felsefe, bilim alanına bir dünya değil siyaset alanına bir dükkan da o açmaktadır.

Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 14.12.17/07.41


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.