Jesse Glover Jkd (Non Classıcal Gung Fu) 5

“Bruceleedivinewind”, Glover ile röportaj yapmış ve bu röportajdan çok ilginç sonuçlar elde edilmiştir. Sanırım Glover’ın yanıtlarını değerlendirirsek gereken mesajları almamızda yeterli olacaktır. Bizi ilgilendiren kısımları ele alacak olursak Jessie Glover şunları söylüyor: “Bruce’un kurallar ve hakemler olan bir olaya asla güvenmediğini biliyorum. Kardeşinin kötü hakem yüzünden bir eskrim maçını kaybettiğini gördü ve bu kendisini bütün hakemlere karşı hale getirdi.”  Bruce Lee daha o zaman dövüşün oyuna dönemeyeceğini görmüş. Kural varsa paranın dediği olur. Ama benden söylemesi: Kural yoksa torpil de yoktur.

Glover’ın verdiği bilgiye bakılırsa Bruce Lee’nin Muay Thai konusunda bilgisi vardı: “Onu tanıdığımda Thai boxing’den haberi vardı. Onların Tayland’a dövüşmek için giden birçok Gung Fu’cuyu yendiğini söyledi. Sanıyorum daha sonra çok yasakçı olduğunu düşündü.”  Tayland boksunu her ne kadar beğenmişse bile bu beğenisi diğerlerine nispeten olmalıdır. Fazla kurallara sahip olması nedeniyle ise peşine düşmemiştir. Baktı ki kural var, geç...

Diyor ki Glover: “Bruce ile beş yıldan fazla çalıştık. Bruce’tan etkilenmiştim çünkü yapabileceğini söylediği her şeyi yapabiliyordu. Korktuğu şey kendisinin daha büyük bir versiyonuyla karşılaşma ihtimaliydi. Bruce’tan öğrendiğim en iyi şey kendime ait şeyi yapmamdı.”  Kendine ait en iyi şeyi yapma önerisi JKD’nin bir özelliğidir. Bu dövüşçünün kendini sergilemesidir. Kendi özgünlüğünü özgürlüğüyle ortaya koymasıdır. Kendine ait olan da zaten işte böyle çıktı: Non Classical Gung Fu.

Glover, Bruce’la ilgili olarak atışlar konusunda bile fikir sahibidir. Hatırası ile birlikte diyor ki: “Bruce doğal bir atışçıydı. Leroy Garcia ve ben Bruce’u atışa götürdük. Hedeflerin merkezini 50 feet (yaklaşık 15 metre) öteden vuruyordu. Leroy, Bruce’a doğum gününde bir tabanca verdi ve o penceresinin dışındaki kuşlara ateş etti; ta ki şehirdeki her hangi bir şeyin yasalara aykırı olduğunu ona ben söyleyene kadar.” Dikkat edilirse, “Beni en çok duygulandıran şey demonstration’lar esnasında beni kendi asistan öğretmeni olarak tanıtmasıydı” diyor. Bu bir jest olmalı. Öğrencisine ve elde ettiklerine verilen bir değer…

Glover, “Bruce çok komikti, şaka yapmayı ve duymayı severdi” diyor. Hatta “Bruce huysuz değildi fakat komik şeyler onu kızdırabiliyordu. Herkesin Bruce’un kızacağını düşündüğü şeyler onu kızdırmıyordu. Fakat başka şeyler onu çok kızdırıyordu. Buna rağmen birine fiziksel saldırmaktan her zaman geri duruyordu.”

Biz Bruceleedivinewind’in sorularını belirterek makalemizi şişirmek istemiyoruz. Ama Glover’ın cevapları zaten sorulanı da belli edici açıklıktadır. Şöyle devam ediyor: “Bruce’la ilk tanıştığımda birkaç ay boyunca günde birkaç defa çalıştım. Bu zaman zarfında Bruce’la takılıyordum ve Bruce’un çalışmak istediği her zaman çalışıyorduk. Bruce öğretmek istediğinde iyi bir öğretmendi. Fakat öğretmeyi sevmezdi. Çalışmayı tercih ederdi. Sevimli ve komikti. Onunla beraber olmak çok güzeldi. Bruce’tan daha iyi herhangi bir JKD’ci görmedim. Ancak iskoçya’da Bruce’la ilk tanıştığım zamanı hatırlatan birini gördüm. Bruce bana filmlerde oynamayı hiç teklif etmedi. Bruce’u filmlerde ilk gördüğümde “Wow” diye düşündüm. O adamı tanıyorum ve onu başardı. Bruce’tan öğrendiğim en iyi şey bir öğrenme yolu ve izleyecek bir patika. Jim Kelly ile de asla karşılaşmadım.”

Bruce Lee’nin Wong Jack Man ile olan şu meşhur müsabakası sorulunca bakın ne diyor: “Dövüşte bulunmadım fakat Bruce anlattı. Wong Jack Man ve bazı izleyicileri Bruce’un çalıştığı yere geldiler. Yanında sadece Linda ve James Lee vardı. İlk başta Bruce düşünceliydi; çünkü birçok kişiye karşı sadece kendisi ve James vardı. Dövüşün kendisi ve Wong arasında olacağını öğrendiğinde rahatladı. Onlar etrafında kare oluşturduktan sonra Bruce saldırdı. Wong döndü ve geri çekildi. Wong’u kovaladı. Wong, Bruce'un kafaya yumruklarının yönünde hareket ediyordu. Bu yüzden fazla etkileri olmuyordu. Bruce nefesinin tükenmeye başladığını ve eğer bunu bitiremezse nefesinin tükeneceğini bildiğini söyledi. Bu noktada mesafeyi kapatmak için tüm gücüyle çabaladı. Wong’u yakaladığında onu yere fırlattı veya vurdu ve göğsünün üstüne çıktı. Onu bir hata yaptığını söylemeye zorladı. Bu noktada Bruce onu bıraktı. Bruce hayattayken hiç kimse onun dövüş hakkındaki ifadesini sorguya çekemezdi.”

Glover diyor ki: “Ben bir JKD adamı değilim. JKD hakkında yorum yapamam. Ben Wing Chun ve başka stillerden teknikler öğrendim. Ben Non-Classical Gung Fu yapıyorum. 60’larda Bruce’a öğretmeyle ilgili olarak danıştım. Ona Wing Chun veya Jun Fan demediğin sürece öğretebileceğimi söyledi. JKD’da çok Wing Chun var; fakat Wing Chun’u izlemeye çalışmıyor. Bruce Lee’nin yaptığını çoğu Wing Chun’cunun anladığını düşünmüyorum. JKD yapan çok kişi gördüm; fakat onun işe yaraması için gerekli hız ve güce sahip çok kişi görmedim. Bruce’un her şeyi hız ve güçtü. O gördüğü her açığı kapatabilen ve doldurabilen dünya şampiyonu bir eskrimci gibiydi. Bunu yapabilmek çok zaman ve çalışma ister.”

Yukarıdaki açıklama dikkate değerdir. “JKD adamı değilim” diyor; tevazu yapıyor. Fakat Bruce Lee ona JKD adamı olmadığını söylemiyor; aksine “Wing Chun veya Jun Fan deme” diyor. Jun Fan, Bruce Lee’nin Çince adıdır ve Jun Fan Gung Fu olarak onun adıyla anılır. Hatta Wing Chun’un kurucusu da Yim Wing Chun’dur ve o da kendi adıyla anılır. Şu halde bunları diyemez. Bunlar şahsa aittirler. Fakat kendini ifade ettiği bir JKD’ci olduğunu söyleyebilir. Çünkü sadece “JKD” derse Bruce Lee’nin ifadesi olur. Eğer kendi JKD’sini “Non Classical Gung Fu” olarak söylerse sorun yoktur. Çünkü NCGF, Jessie Glover’ı sergiler. Fakat aslında Bruce Lee “JKD adamı” ifadesini yasaklamamıştır. Çünkü ‘Tao of Jeet Kune Do’ isimli kitabında defaatle “…bir JKD adamı…” ifadesini bizzat kullanmıştır.

Jessie Raymond Glover, kendi yolunu “Non Classical Gung Fu” olarak tutmuştu…

09 Aralık 2017  http://www.bizimyaka.com/yazar-81291-Jesse-Glover-Jkd-Non-Classical-Gung-Fu-5