Jesse Glover Jkd (Non Classıcal Gung Fu) 4

Salazar devam ediyor: “Jesse’nin hızlı elleri var. Beni alteden adam Jesse ile kıyaslanınca kötü gözüküyordu. Jesse her istediğinde vurabiliyordu. Bir keresinde adam sert geldi ve Jesse sadece biraz hareket edip onu kitap yığınının üstüne itti. Üzerine çıktı ve nefessiz bıraktı. Müthişti. Müthiş gibi gelmeyebilir ama Jesse’nin adamı durdurması, enerjisini yansıtması ve onunla yapışık durması inanılmazdı.”

Buradaki başarı metottan mı kaynaklanıyordu yoksa kişiden mi? Yoksa her ikisi mi? Metot çok iyi ise usta da olsa çocukla oynar gibi üstün olamaz. Kişiden ise metodun değeri düşer. O halde biraz metot ve biraz da ustalık denebilir. Biraz da öğrenci-öğretmen ilişkisinin verdiği bir psikoloji söz konusu ise böyle olması normaldir. Oysa her ne olursa olsun öğrenci öğretmeni zorlamalıdır; çekinmemelidir. Nitekim sert gelmeyi denemiş; ama chi sao’da bu dezavantaja dönüşür.

Farklı çalışma yöntemi ile karşılaşmış ama hoşuna gitmişti. Belli ki diğer JKD okulları bunu bilmiyor ve çalışmıyorlardı. Fakat omuzları çok hamlaşmış. Diyor ki: “Jessi’yi izlemek bende tekrar katılma isteği uyandırdı. Deltoidlerim ölmüş olmasına rağmen beni zorlayan adamı çağırdım. Geyikle boynuzlarını kilitleyeyim diye düşündüm. Başlamadan önce adam bana dedi ki, ‘Hareket ettiğimde fook sao kolunun göğsünün merkezinde dik durduğundan emin ol.’ İşe yarayan bir öneriydi.”

Salazar eğlenceli bulduğunu söyleyerek şöyle devam ediyor: “Vuruşlarına karşı trap kontralarının işe yaradığını öğrendim. Fakat o benden daha çok vuruş yapabildi. Üç denemeden ikisinde işe yarayan kontra fook elimi Todd’un fook elini trap’lamak için kullandığımda olan kontraydı; ki bu bong elimin bir vuruş için kaymasına izin veriyordu. Üçüncü denemede yakaladı; onun bong eli ben trap için ayrıldığımda geriye yuvarlandı; ön kolu ırmakta sıçrayan bir somon balığı gibi içeri fırladı.”

Burnuna yediği darbenin nedenini nihayet söylüyor: “Ve burnumla birleşti. Anında yıkıldım çünkü acı korkunçtu. Seattle’da 15 dakikada düşen yağmurdan çok yaş gözlerimden aktı. Burnum kanamaya başladı; (kendimi) pes edecek gibi hissettim; sonra da baygınlık hissi geldi. Todd’un ön kol vuruşu o kadar güçlüydü ki isteyerek vurmadığına inanmak çok güçtü. Gerçekte bu öne basınç ve kombine öne ayak hareketleriyle vuruş mükemmeldi. Todd kendini kötü hissetti fakat ben de hak etmiştim. Ona daha önce yaptığım kafa vuruşundan (size) bahsetmedim. İkimiz de merkezde kilitlendiğimizde kali antrenmanı ortaya çıktı. Dirsek ya da diz çıkmadığı için mutluyum. Kulağımı ısırıp koparabilirdi. Üzgünüm ama ona vurmam gerekiyordu.”

Salazar başka bir JKD okuluna gitmekle çok iyi etmiş. Çünkü farklı deneyim ve bakış açılarıyla karşılaşmıştır. Diyor ki: “Jessie Glover ile çalışmak çok aydınlatıcıydı. Kendim hakkında birçok şey öğrendim. Bazıları iyi bazıları kötü. Başka bir kişinin dövüş sanatlarına bakış açısını görmek faydalı ve ilginçti. Uygulanan temel seviye antrenman teknikleri ve alıştırmalar beni etkiledi. Bir avuç teknikte uzmanlaşmanın olumsuz yanları vardır. Jessie Glover’ın dövüş sanatları yaklaşımına saygı duyuyorum ve öğrencilerinden çok etkilendim.”

Bu çalışmalarda dört ders almış:

“Öğrendiğim dersler şunlardı:

1.      Kondisyonumun çok gelişmesi gerekiyor ve özellikle deltoidlerimin.

2.      Chi Sao çalışmasında direkt vuruşa daha çok konsantre ol (zaman ayır).

3.      JKD şemsiyesi altında öğretilen tüm tekniklerde ustalaşmaya çalışma. Bir kısmı üzerinde yoğunlaş ve onları mükemmelleştir.

Ve en önemlisi:

4.      Burna bir yumruk çok etkilidir.”

Belli ki İnosanto’nun öğrencisi kondisyona pek önem vermiyormuş. Bruce Lee’nin çok önemsediği bölgelerden biri olan omuzlar dövüşte en çok kasılan kasları bulundururlar. Omuz bölgesi yumruklama, çekme, itme, bükme gibi çeşitli durumlarda kasılır. Chi Sao’da belli ki Wing Chun klasiğinin etkisi azalmıştır. Çünkü tam da JKD’nin istediği dolaysızlık söz konusudur. Her şeyi çok iyi bilmeye çalışmaktansa bir kısmını çok iyi bilmenin daha iyi olacağını bu okulda öğrenmiştir. Çünkü İnosanto okulları yoğun müfredatlarla yüklüdür.

Si-Jo Lee,  Jesse R.Glover’a bildiği Wing Chun’u öğretti. Glover judo’cu ve boksör iken nihayet Wing Chun da öğrenmişti. Bruce Lee ile birlikte birçok demo’ya katıldı. Lee’nin yanında resmi olmayan ilk yardımcı öğretmen de Glover’dır. Lee’nin ilk kitabında (Chinese Gung Fu 1) Glover tekniklerin yapılmasında yer aldı.  Ayrıca judo tecrübesiyle bazı atış tekniklerinin gelişimine de yardımcı oldu. Lee’nin ölümünden beri üç kitap çıkardı. “Bruce Lee: Between Wing Chun and Jeet Kune Do" (Bruce Lee: Wing Chun ve Jeet Kune Do Arasında), "Bruce Lee's Non-Classical Gung Fu" ve "Non-Classical Gung Fu".

02 Aralık 2017  http://www.bizimyaka.com/yazar-81057-Jesse-Glover-Jkd-Non-Classical-Gung-Fu-4