DEVLET BAHÇELİ'DEN SAÇMALAMA

Ben Mhp başkanı Devlet Bahçeli neden pırof(prof) olamadı diye bir tartışmaya girmeyeceğim ve nasıl olup da akademisyen olmuş diye de bir tartışmaya girmeyeceğim çünkü Türkiye'de hem üniversitelerin hem de akademisyenliğin hali ortada.

Bunları neden dedim?

Çünkü Bahçeli dün bir bilimciye, akademisyene ya da bilime hiç yakışmayan bir şey dedi: 'Tarafsızlık'Tarafsızlık namussuzluktur' dedi.

Böyle bir söz ancak cehaletin kültürü olabilir. Yani bu açıdan ya Bahçeli'nin böyle bir bilimdışı sözü nasıl söylediğine ya da Bahçeli'nin nasıl akademisyen olduğuna şaşırmam gerekiyordu.

Erdoğan da başbakan iken tarafsızlık üzerine tuhaf, bilimdışı ve dindışı bir şey demişti: 'Bitaraf olan bertaraf olur'. Yani 'Tarafsız olma bertaraf olursun'. Bunun Akp açısından anlamı ise büyük olasılıkla şudur: Ya Akp'den yana ol ya bertaraf olursun.

Taraflılık ve tarafsızlık üzerine biliyorsunuz Fetö'cü Taraf gazetesinin de bir sözü vardı. Onlar da tarafsızlığa düşmandılar ve taraflı olmak doğru idi ve onlardan yana taraflı olmak en doğrusu idi.

Felsefeye, bilime ve dini tanımlayan Din hadisileri'ne göre ise taraflılık çok yanlış, çok kötü birşeydir çünkü bir insan dürüst ise yani tarafsız ise adildir, güvenilirdir. Yani düşünün bir mahkeme ya da yargıç tarafsız değilse  nasıl birşey olur? Yani hukukumuzda da tarafsızlığından kuşku duyulan yargıçların değiştirilmesi hakkı vardır sanıklar için.

Yani hem felsefeye, bilime, dine hem de hukuka aykırı birşeyi nasıl oluyor da kötüleyebiliyorlar; felsefe, bilim ve din adına anlamak olanaksız.

Taraflılık yani yandaşlılık dürüst olmamaktır, güvenilir olmamaktır ve ya cehaletten ya nefsten kaynaklanır ki ikisi de felsefeye, bilime ve Din hadisileri'ne aykırılıktır.

Biliyorsunuz İslamiyet'in dinderi(peygamberi) de Muhammed ül emin olarak anılırdı Muhammed ül taraf olarak değil.

Felsefeye, bilime ve dine göre 'Bitaraf olan değil taraf olan yitirir'.

Taraflı kişiye kim güvenirki.

Yani bertaraf olan tarafsızlık değil taraflılık yani yandaşlıktır ve namussuzluk olan tarafsızlık değil taraflılık, yani yandaşlıktır.

Bir toplum için en kötü şeylerden biri de felsefeden, bilimden ve dinden anlamayanların topluma felsefeye, bilime, dine aykırı şeyler öğretmesidir.

Siyasette taraf, yandaş olan muteber olabilir ancak felsefede, bilimde, dinde tarafsız ve üstelik de bilimsel tarafsız olan ve olmak muteberdir.

Siyasetin ülkeler ve insanlık için çözüm olmamasına şaşırmamak gerekir.

Yani ben şaşırdım; böyle düşünen insanlara nasıl üniversite diploması, akademisyenlik verilir.

Ülkenin eğitim hali işte.

Yani doğruyu ve doğruluğu değil de yanlışı, yanlışlığı; kötüyü, kötülüğü namus haline getirmişler ya, pes artık.

Bir de 'İnsanın kıredisi/kredisi önemlidir' derler. Taraf olan, yandaş olan yani dürüst, güvenilir olmayan kişilerin kıredisi yani güvenilirliği mi olur?

Yazık.

Üniversite okumuş siyasetçisi böyle ise halk ne yapar acaba?

Bilinmeli ki ne Zarrab davası ne Man adası dekontları Türkiye'nin sorunu değil Akp'nin sorunudur. Zaten Akp gibi Lozan, demokrasi ve bilimsellik karşıtı bir partinin Türkiye'nin başında olması en büyük sorundur.

Siyaset felsefe, bilim ve din dünyası değil 'Yağ satarım bal satarım, benden yana olanın ağızına bal çalarım' dünyasıdır.

Tarafsız ol, hiç değilse 'Dürüst, güvenilir, namusludur, iyi insandır' desinler.

Ey Bahçeli niye tarafsızız, yandaş değiliz, dürüstüz, güveniliriz diye namussuz olalım?

Anlaşılan ki siyasetçilere 'Taraflılık' üzerine felsefe, bilim ve din dersi vermek gerekiyor.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 6.12.17/18.11


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.