DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLMASIN

Bugün ‘Dünya engelliler günü’ imiş. Orada burada dokunaklı, içli, sözde mantıklı yazılar görüyorum. Dünya engelliler günü kutlu olsun, falan diyorlar; duygusallık kokan yazlar yazmaya çalışıyorlar akıllarınca. Bu ülkenin yani toplumunun iki temel sorunu var: Türkçe’yi bilmemek, yabancılaşmaya bayılmak ve bilimsel mantıktan tiksinmek. Bu üç temel sorun; komünistinden, milliyetçisine; dinlisinden, dinsizine; Atatürkçüsünden, vatanhainine; akademisyeninden, çöpçüsüne, siyasetçisinden, fahişesine kadar her kesimde yaygın. Oysa bu üç sorun; ruhun bilimsel temellerden yoksunluğudur. Ruhunda bunlar yok ise komünist olsan ne yazar, milliyetçi olsan ne yazar, dinli olsan ne yazar, dinsiz olsan ne yazar, Atatürk’çü olsan ne yazar, vatanhaini olsan ne yazar, akademisyen olsan ne yazar, cahil olsan ne yazar, siyasetçi olsan ne yazar, fahişe olsan ne yazar. Sepet hela çukurundan gelmiş ise içine ne koysan neye yarar.

Önce şunu öğrenmeli genel olarak bu toplum: Kutlu olsun, demek; uğurlu olsun, demektir. Uğur da boş inançdır; engellilere bir de boşinanç aşılamak, öğretmektir. Yani ‘Engelliler günü kutlu olsun’ demek; engelli olmak size uğurlu gelsin, demektir; engellilere. Türkçe ya da dil; balıkçının ağı gibidir; kopuk kopuk ise, parça parça ise balık yerine hava tutar. Türkçeyi küçümsemek bu ülkede; insan olmayı, mantıklı olmayı, zeki olmayı, akıllı olmayı, kafası çalışır olmayı, ahlaklı olmayı, vatansever olmayı, bilimsel olmayı küçümsemek, demektir. Yani ortalıkta donsuz gezmek , demektir. Ortalıkta donsuz gezdikden sonra; komünist ya da milliyetçi ya da dinli ya da dinsiz ya da Atatürkçü ya da vatanhaini ya da akademisyen ya da çöpçü ya da siyasetçi ya da fahişe olmanın ya da deli olmanın ne farklılığı kalır. Önce bunu anlatayım sevgili halkım, sevgili toplumum, sevgili ülkem, sevgili devletim. Öyle herşey kutlanmaz, sonra herşey kurtlanır. Düşünürlerine, alimlerine, bilgelerine kıçını dönen bir toplum, apışıp kalır işte böyle; kendini uygar, çağdaş, bilimci, insanca sansa da. Bu bir.

Gelelim bu günde yazılan yazılardan bir örneğe.Parantez içindeki yazılar ise bana ait.:
-‘Siz; tekerlekli sandalyede oturup koşmayı denediniz mi?’= (Koşmak ne ki? Koşunca ne olacak? Koşmasan ölür müsün? İnsanlar koşmak istedikleri için mi son model arabalar alıp oturduk yerden geziyorlar? Bacakları olmayan hangi engelli acaba son model bir araba kullanmak istemez? Peki burada, insanları böyle yaratan olduğu öne sürülene isyansızlık ve saygı, sevgi, tapınma neden?)
-‘Siz; gözlerinizi bağlayıp annenizi ,babanızı görmeyi denediniz mi?’=(Görmek herşey demek mi? Dinozorları ya da gezegenleri göremiyoruz ya da sesi göremiyoruz, diye ölüyor muyuz, acı çekiyor muyuz? Gözleri gören insanların bile en çok sevdikleri şey rüyalar değil mi? Gözleri gören insanlar, enselerini göremiyorlar diye acı mı çekiyorlar? Peki gözleri görüp de annesi, babası olmayanlar? Öte yandan; hem gözleri görmeyenlere acımak hem de onları öyle yaratan olduğu ileri sürülene tapınmak, saygı, sevgi, başkaldırısızlık neden? 
-‘Siz; kollarınızı bağlayıp birinin size yemek yedirmesini, su içirmesini beklediniz mi?’=(Kolların bağlanmasına gerek yok; hasta olup yatdığımızda da bu başımıza gelebilir. Peki burada, insanları böyle yaratan olduğu öne sürülene isyansızlık ve saygı, sevgi, tapınma neden?)

-‘Siz; dilinizi,ağızınızı kullanamadan şarkılar,türküler söylemeye çalışdınız mı?’=(Şarkı,türkü söylemek ne ki? Söylemesen ne olur? Konuşabilip de karga sesli olanlar ne yapsın? Bir sürü ahlaksız,pisikopat,sosyopat ses sanatçısı söylüyor de ne oluyor? Bir popçu, ‘Ölmek istiyorum, kendimi asmak istiyorum’, diye söylüyor yapıtında. Peki burada, insanları böyle yaratan olduğu öne sürülene isyansızlık ve saygı, sevgi, tapınma neden?)

-‘Siz; işitmeyen kulaklarınız ile martı sesi dinlemek istediniz mi?’=(Karga sesli martıları dinlesen ne olur dinlemesen ne olur? İş mi yani bu. Peki burada, insanları böyle yaratan olduğu öne sürülene isyansızlık ve saygı, sevgi, tapınma neden?)

-‘Siz; zihinsel engelli yerine geri zekalı yada deli demeyi mi tercih ediyorsunuz?’=( Ne yani; zihinsel engelli gerizekalı, deli olamaz mı? Toplumlarda, normal görünenlerin çoğu zaten akıl ve ruh sorunlu insan. Bu dünyada normal kaç tane insan var ki? Peki burada, insanları böyle yaratan olduğu öne sürülene isyansızlık ve saygı, sevgi, tapınma neden?)

-‘Siz; bir çocuğu tekerlekli sandalyesinden kucaklayarak belediye otobüsüne bindiniz mi?’= (Ya bundan bin yıl önce olsa idi? Otobüs de yokdu. Develer, eşekler, atlar var idi. Bugün bir engelli belediye otobüsüne binebiliyor, belediye otobüsü ile gidebiliyor ise mutlu olmalıdır. Ya bin yıl önce yaşasa idi? Peki burada, insanları böyle yaratan olduğu öne sürülene isyansızlık ve saygı, sevgi, tapınma neden?)

Hepimiz birer engelli adayı imişiz. Ama hepimiz birer ölü adayıyız da. Ne yapalım, ağlayalım mı?

Peki ya cinsel iktidarsız olup da eşi ile sevişmek isteyip de sevişemeyenler? Onlara da yas tutalım mı? Onlar da cinsel engelli yani sonuçta.

Engelliler ya da özürlüler konusunda sağlıklı bireylere yönelmek yanlıştır, haksızlıktır. Asıl sorumlu, asıl görevli; devletlerdir, hükümetlerdir ve insanlardır. Akraba evliliği yaparlar, sağlıksız olmalarına karşın çocuk yaparlar. İnsanlar zevklerinin sonuçlarını başkalarına yüklemeliler. Savaşta ya da kaza ile engelli olanlar başka. Onlara sözüm yok. Ama ya ötekiler? ‘Akraban ile evlenme, çocukların özürlü olur’ denildiğinde; ‘Sana ne? Birşey olmaz. Bizim sülalede, akraba ile evlenip de sağlıklı çocuklar doğuran çok’ diyenler? Başta ‘Sana ne?’ deyip; sonda yardım dilenenler, duygu sömürüsü yapanlar?

Engellilik ya da özürlülük ya da sakatlık hastalıkdır. Bunun ile devletler, hükümetler ilgilenmelidir. Doğrusu budur. Sağlıklı insanlara yüklenmek anlamsızdır. Hem denilmiyor mu ‘Tümümüz birer engelli adayıyız’ diye? Öyle ise şu an sağlıklı olanlara yüklenmek niye?

Bakın; duygu sömürüsü yapılır iken hep nicel ve tikel şeyler örnek veriliyor çünkü engellilere yaklaşım hep nicel ve tikel. Denilmiyor hiç: ‘Siz hiç roman okumak istediniz mi; roman yazmak istediniz mi; ülkenize, insanlığa bilimsel, kültürel hizmet vermek istediniz mi?’ diye. Yani konuya yaklaşım hep ‘Gününü gün etmek’ mantığı ile.


Engelliler günü neden kutlu olsun? Engelli olmak güzel birşey olduğu için mi? Yahu bu dünya, engelsizlere saygı, ilgi göstermiyor; engellilere neden göstersinki? Bakın; gözleri gören, elleri tutan, bacakları tutan, kitap yazan, kitap okuyan, bu ülke için çırpınan aydınlar bile cezaevlerinde düzmece deliller ile. Ne saygısı? Kime saygı? Gününü nicel ve tikel olarak gün etmek isteyenlere, gününü pisikopatça, sosyopatça gün etme mantığına mı? Geçen gün ölen Prof. Server Tanilli de bacaklarından engelli idi. Ona hiç sordunuz mu, ‘Koşmak istiyor musun?’ diye? Eminim ki size şu yanıtı verir idi: ‘Koşmak değil düşünmek ve yazmak istiyorum.’. İşte bunu; engelliler adına istediğiniz gün, engellilik sorun olmaktan çıkar. Engellilerin ellerine top değil kalem, kağıt, kitap, deney araçları verin. Yoksa asıl engelli; engellilere saygı ve ilgi isteyen engelsizler olacaktır. Bunu isteyebilecek yüreğiniz, ruhunuz var mı?

Ruhum, kişiliğim, onurum, akılım, mantığım, bilimselliğim, ahlakım olmayacağına bacaklarım olmasın ben razıyım.
 
Koşan, hoplayan, martı sesi dinleyen insanlar değil düşünen, yazan, okuyan, tarihi ve insanlığı bilimsel, ahlaklı ve onurlu yönde değiştirmek isteyenler engelsizdir ancak.

Kuşlar gibi kanatlarımız yok, kanat engelliyiz, diye ağlayalım mı?

Güller gibi kokumuz yok, koku engelliyiz, diye somurtalım mı?

Aslanlar gibi güçlü değiliz, güç engelliyiz diye, acıdan kıvranalım mı?

Balıklar gibi yüzemiyoruz, yüzme engelliyiz, diye dövünelim mi?

Ateşde yanıyoruz, yanma engelliyiz , diye yaşama küselim mi?

Suda boğuluyoruz, boğulma engelliyiz, diye sövelim mi?

Yaşam bir engeldir,hepimizin engelleri var. Kimimiz işsiz, kimimiz az gelirli, kimimiz sigortasız, kimimiz evsiz.

Bilimsel, ahlaklı, onurlu, insanca devletlerde, ülkelerde engeller engel olmaz. Engellilik çekiliyor ise bir ülkede; orada öncelik ile bilimsel, ahlaklı, onurlu, insanca bir ülke, devlet, hükümet yok demektir. İşte asıl engel budur. Sağlıklı görünen bireylere yüklenmeyin boşuna.

Dünya engelliler günü’nüz kutlu olmasın engelliler. Çünkü...

Neden çünkü olduğunu anlattım yazımda.

Dünya engelliler günü’nüz uğursuz olsun!


Necdet Gürçiftçi
2011-Aralık-3 tarihinde internette yayınlandı.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.