Jesse Glover Jkd (Non Classıcal Gung Fu)-2

Mezbelelik yerlerden geçiyorlar. Eski paslı bir metal kapıdan içeri giriyorlar. Yürürken karanlık ve dar yerlerden geçerken Salazar çok korkuyor. Nihayet ip atlama sesleri duyunca başkası da var diye rahatlıyor. Bakmış bir bodrumda biri ip atlıyor. Daracık odada bile beş adet sütun varmış ve zemin beton çatlak çukurlarla doluymuş. Odanın kuzey tarafında yaklaşık 2000 adet kadar bir kitap yığını varmış. Kutularda 1970’lere kadar varan çeşitli dövüş sanatı dergileri de varmış. Duvarlarda ise komik karikatürler, felsefi sözler ve Bruce Lee’nin Jesse ile çalışırkenki resimleri varmış.

Yaklaşık 10 dakika içinde öğrenciler gelmeye başlamış. Stretching (germe) yapmaya başlamışlar. Onlarla birlikte hareket yapmak için Jesse’den izin istemiş. O da kabul etmiş. Çalışan baylardan ikisiyle konuşup İnosanto’nun bir öğrencisinin altında çalıştığını söylemiş. İki de bayan varmış. Öğrencilerle alakalı olarak en çok dikkatini çeken husus fiziksel görünüşleriymiş. Hepsi çok kondisyonlu görünüyorlarmış. Neredeyse hiç yağları yokmuş ve hepsi zayıfmış. Nedenini sonradan öğrenmiş.

Salazar’ın bir JKD’ci olarak Glover’ın öğrencilerinin iyi görünüşlü olmalarına şaşırması Amerika’daki diğer JKD okulları hakkında bize fikir vermektedir. Şöyle devam ediyor:

“Hassasiyet alıştırmasıyla başladık. İnsanlar tek sayıda olduğu için ben tek kalmıştım. Ancak alıştırma bir kişinin çift tan sao’ya çift bong sao yapması ve bu sırada diğer kişinin sadece çift fook sao yapması şeklindeydi. Bu yaklaşık 10 dakika boyunca yapıldı. Ben orada dururken Jesse yanıma geldi ve ben onunla alıştırma yaptım. Hemen fark ettim ki çok hafif bir dokunuşu vardı. Fakat ben ileri basınç verdiğimde bir noktadan sonra beni durduruyordu; fakat yine oldukça hafif bir şekilde. Ben çok fazla öne basınç uyguladığımda tersine çok daha fazla bana basınç uygulamak yerine Jesse geriye doğru footwork çalışması yapıyordu. Alışık olduğumdan daha değişik bir histi. Yaklaşık 5 dakika sonra Jesse 100 adet şınav istedi. Eğlence başladı. Herkes yere eğildi ve isteneni yaptı. Sonra fokus eldivenlerini giydik ve durduğumuz yerde 100 alterne straight punch ile ısındık. Bu sırada ben zaten terlemeye başlamıştım. Jesse tekrar 100 şınav dedi. Hemen hemen ölmek üzereydim. Sınıf yeni başlamıştı ve benim omuzlarım yanıyordu. Aklıma bir düşünce geldi ve bu tür bir antrenmana dayanamayıp okulumu utandıracak mıydım? Garip bir şekilde dünyadaki JKD’cileri temsil ediyordum. ‘beni öldürse bile bunu bitireceğim’ diye karar verdim. Hepsi topu topu 600 şınav ve 1500 straight punch yaptık. Evet, hepsi bu. Ben şahsen hepsini yapmadım. Deltoidlerim (omuzlarım) 15 dakika sonra pes ettikten sonra saymayı bıraktım. 1500 straight punch şınavlarla ve hassasiyet alıştırmalarıyla kesiliyordu. Şınavlar sırasında geride saklanmaya çalıştım. Yumrukların tadını çıkardım. Fokus eldivenleriyle yaptığımız straight punch’lar şunlardı:

1. Tek ayakta straight punch
2. Öne adımla tek straight punch 
3. Öne ve geriye adımla tek straight punch. Bir çeşit jumping forward ve jump back gibi.
4. Tek straight punch arkasından iki straight punch. 
5. Dairesel şekilde hareket ederken tek straight blast. Bir çeşit sprint gibi.
6. Big punch. Gerideki ayakla adım atarak ağırlık yüklemeli bir vuruş.”

Straight punch (düz yumruk) öncü ve patlayıcı olarak uygulanmaktadır. JKD’nin basitlik, doğrudanlık ve ekonomiklik ilkelerine çok uygun bir silahtır. Asla geriden başlamaz. Asla teperek başlamaz; aksine vurup teper. Bu çalışmada bir egzersiz olarak anilik ve hız önemsencekse boşluğa çalışılmalıdır; yok eğer güç önemsenecekse mutlaka temaslı çalışılmalıdır. Yumruk çalışmalarının şınavla harmanlanması ve şınavın önemsenmesi JKD konusunda az fikri olan birtakım kimselerin bize karşı cephe almalarına neden olmuştur. Fakat bu konuda bizim örneğimiz Bruce Lee ve Jesse Glover’dır. Hassasiyet dediği chi sao ile ve phon sao ile geliştirilebilir. Bu akışkanlığın yoludur. Yukarıda Salazar’ın deltoidlerini perişan eden bu antrenman ve uzun uzun şınavlar asistanlarımızdan bir Hamdi Saçak’ı ya da bir Metin Kovan’ı yahut Şaban Bıyıklıoğlu’nu eminim kesmezdi. Şınav çalışmaları hep bir Hasan Serim’in kollarına sahip olmak içindir. Şınav gözünüzde büyükse zordur ve üstüne gidilmedikçe kolaylaşmaz. Yukarıdaki şınavlar istasyonludurlar; yani taksit taksittirler. Olması gereken de budur. Fakat bizim asistanlarımız bir tavsiye olarak değil de gözümüzde büyütülmesin diye 600 şınav ve hatta iki katını bir istisna olarak taksitsiz çekmişlerdir. Onların bu gücü ceylanları korkutmuş ama kaplanları özendirmiştir. İbrahim Yılmaz aynı zamanda endurans ve direnç ustasıdır. Cemil Sezer big punch’tır. Engin Alemdar ikinci Hamdi Saçak’tır. Yusuf Burgul ise ikinci İslam Kararaslan. Tom Keplar, Glover’la aramızdaki köprüdür… Son asistanlarımdan Soner Günday ise bir İnosanto köprüsü… Yol devam eder ve arkadan birileri mutlaka gelirler…

18 Kasım 2017    http://www.bizimyaka.com/yazar-80560-Jesse-Glover-Jkd-Non-Classical-Gung-Fu-2