CENNET'TE Mİ DÜNYADA MI ÖLÜMSÜZLÜK İSTERSİNİZ?

Dinler insanları korkutarak varolmalarının yanısıra, insanların korkularını kaldırmayı da  sunarlar, içerirler, görev edinirler. Dinler yalnızca ‘Şunu, bunu yapar isen’ ya da ‘Şunu,bunu  yapmaz isen öteki dünyada başına şu, şu kötülükler, zulümler, acılar, yoksunluklar , korkunçluklar gelecek’ demez; ayrıca insanlara ’Şunları, bunları yapar isen ve şunları, bunları  yapmaz isen başına şu, bu kötülükler, acılar, sorunlar, korkunçluklar gelmeyecek’ de  derler.

Eskimo’lara dinler soğuk bir öteki dünya sözü veremez çünkü onlar soğuktan bıkmışlardır. Afrika’lılara da sıcak bir öteki dünya sözü veremez dinler çünkü onlar da sıcaktan bıkmışlar- dır. Muz üreticisi bir baba, çocuğuna ’Okulunu geçer isen sana bol bol muz yedireceğim’ diyemez çünkü çocuk muz yemekten bıkmıştır, muz elde edemediği birşey değildir. Ama  yoksul mu yoksul bir baba, hiç muz alamadığı çocuğuna böyle bir söz verebilir ve çocuğu  da  muzu güzel bir ödül olarak onaylayabilir.

İnsanlar dinlerden en çok ne isterler? İnsanlar bu dünyada en çok ne isterler? Üç şey  isterler: Kendilerine yapılan kötülüklerin cezasız kalmamalarını, rahat bir yaşam ve  ölümsüzlük. İşte; dinler insanlara bu üç şey konusunda söz verirler. İnsanların dinleri  seçmelerinde ya da dinlere aldanmalarında bu üç şey geçerlidir. Bu üç şeyi söz vermeyen  bir  dine insanlar girmezler. Dinler özet ile bu üç  şeydir. Haydi bir din olsun ki ve desin ki  ‘Size  kötülük yapanlar cezasız kalacak, çok mutsuz koşulda yaşayacaksınız ve ölümsüz  olmayacaksınız yani ölünce toprakda çürüyüp yok olup gideceksiniz, ölü hayvanlar gibi. Böyle  bir dini kaç kişi seçer, ister? Öyle ise dinli insanlar konusunda şunu bilmek, öğrenmek, saptamak, araştırmak zorundayız. Dinli insanlar dinlerini neden seçmişler? Bu yazımın  konusu bu.

Soruyorum: Bu dünyada mı ölümsüz olmak ister idiniz, öteki dünyada mı? Yani dininiz size, ölümsüzlüğü söz vermese idi, dininizi seçer mi idiniz? Yani; öteki dünya sözü vermeyen  bir  dini seçer mi idiniz? Yani; bu dünyada ölümsüzlüğü istemez mi diniz?

Bakın, kafadan atmayın, fanatiklik yapmayın çünkü verdiğiniz yanıt, sizin tutarlılığınızı  kanıtlayabilir, tutarlı olduğunuzu kanıtlama ister iken. Sonra kalkıp da ‘Ben öyle demek  istemedim, ben şöyle demek istedim, beni yanlış anladın’ gibi sözler etmeyin. Yani  ‘Vermeyince Mabud, ne yapsın  Mahmud?’ durumuna düşmeyin.

Eğer; ‘Bu dünyada değil, öteki  dünyada ölümsüzlüğü istiyorum’  der iseniz; o zaman da  sorarım: ‘Öyle ise neden ölümsüzlüğü istiyorsun!’...

Ben bu soruya tutarlı bir yanıt verebilecek bir dinli olduğunu düşünmüyorum. Haydi beni  yanıltın, yanıltabilecek iseniz ama doğacak sorularıma da kızmadan yanıt vereceksiniz.

Merdivenin ilk basamağını çıkabilmek, kurtuluşa güvence vermez. Belki merdivenin son  basamağı; insan yiyen yaratıklar evine açılıyordur!

Ben mi? Ben insanları korkutmayan, insanlara zulüm etmeyen, bilimsel, mantıklı, vatansever, ruhsal, nefssiz, insanca bir din istiyorum. Var ise böyle bir din; girmeyen  onursuzdur. Dinsiz isek; dinlerin ve dinlilerin hiç mi suçu yok?

Ben bu dünyada ölümsüzlük isterim, sevdiğim herkes ile birlikte. Kötü, yanlış, insanlıkdışı   birşey mi istiyorum? Kötüler cezalandırılacak, cehennemde yakılacak diye; bu  dünyada, sevdiklerim ile ölümsüz olmak yerine neden öteki dünyada ölümsüzlüğü yani bu dünyada  ölümü isteyeyim ki? Kötüler cehennemde cezalandırılacak diye neden bu dünyada ölümü  isteyeyim ki? Kötülerin canı cehenneme! İyiler bu dünyada kalmalı!

 
Necdet  Gürçiftçi
2011-Kasım-27 tarihinde internette yayınlandı.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.