İDAM CEZASI İSTEYENLERİ İDAM EDİN SUÇLAR KALMAZ

Felsefel, bilimsel olmayan akıl, kafa yapısı sorunları ve çözümleri hep nicelikte ve algıda aramaya esirdir yani yanlış yapmaya çünkü dünyadaki en doğru yol gösterici ilimdir ve ilimle işi olmayanın doğru ile de işi kalmaz ve yapacağı tek şey cehaletini ve nefsini semirtmek olur.

Düşüncem ki idam cezası isteyenleri idam edin idamlık suç işlenmez.

Çünkü yine düşüncem ki idamlık suç işleyenler idam cezası isteyenlerdir yani sorunlara felsefel, bilimsel yaklaşım yerine çözüm olarak öldürmeyi görenlerdir ki bu açıdan terörcüler de idamı isteyenler ve kendilerince uygulayanlardır yani terör de çözüm olarak öldürmeyi görmektedir yani idam cezası istemek bir tür terördür, bir tür terörcülüktür.

Gerçek ki idamlık suç işleyenler idam cezasını isteyenlerin içinden çıkar yani yarının idam edilecekleri bugünün idam isteyenleridir.

Bu bakımdan diyorum ki eğer idamlık suçların önlenmesi isteniyorsa, sorunu kökünden çözmek için, idam cezası isteyenler idam edilirse idamlık suç işleyenler de kalmayacaktır ve herkes huzur, güven içinde yaşayacaktır.

Yine düşüncem ki idam cezası başlangıçta idamlık suçları azaltsa da sonra arttırır çünkü bir alışkanlık ve cazibe yaratır. İdamlarla hergün burun buruna yaşayan bir toplum zamanla idamlardan korkmaz olur ve üstelik de nasılsa idam edileceği için daha çok insan öldürmeye çalışır.

Öte yandan canlı bombalar zaten idamın bir engel oluşturmayacağının bir başka kanıtıdır. Ölmeyi göze alanlar ölmekten korkmazlar. Ve bir de acı verici, ölümcül hastalığı olanlar ile işsizlik, parasızlık gibi sorunlar yaşayıp da intihar etmeye cesaret edemeyenler sırf idamla bu dünyadan kurtulmak için birçok insanı birden öldürebilir.

İnsanlar ölümle biryere kadar korkutulabilir sonra bu korku cesarete, meydan okumaya dönüşür.

İdamı çözüm olarak görmek terörü çözüm olarak görmekten farksızdır.

Sivrisineklerden ancak bataklıklar kurutularak kurtulunabilinir. Ve kurulu düzen insanları çaresizliğe itiyorsa onları idam bile durduramaz ve üstelik cinayet işleyenler intihar bile edip idamı etkisizleştirirler.

İnsanlar idamdan, öldürülmekten korksalardı savaşa gitmezlerdi; asker, polis olmazlardı. İnsanlar ölümden korksalardı intihar etmezlerdi.

Bunlar felsefel, bilimsel olmayan basit kafalar.

İdamın olduğu Arab ülkelerine bakın, idamlar azalmak yerine çoğalıyor.

Bence eğer idam ile çözüm aranıyorsa idam cezası isteyenleri idam edin, hiçbir sorun kalmaz.

Denemesi bedava. Deneyin de görün.

Herkes cezasını çekmeli ise önce ülkelerini, toplumlarını felsefel, bilimsel, kitapsever, eğitimli, mantıklı, uygarca, insanca yapmayan siyasetçiler cezalarını çekmelidirler. Tavuğun başı kesilmeden kuyruğu kesilmez.

Öte yandan idamı çözüm, hak, doğru olarak görmek; Adnan Menderes'in idamını da çözüm, hak, doğru olarak görmektir.

Öte yandan idamı çözüm, hak olarak görmek; taht için kundaklarındaki bebek kardeşlerini, bebek çocuklarını, bebek torunlarını bile öldürten sultanların idamını da çözüm ve hak olarak görmektir. O sultanları baştaçı ederken sıradan insanları öldürmek niye?

Dedim ya; idam cezası isteyenlerde akıl mantık yoktur çünkü felsefe, ilim yoktur. Onlar bence idam cezası olmayan Lüksemburg'ta 20-30 yıldır tek bir suç bile neden işlenmemiş, idam cezası olan ülkelerde harıl harıl idamlık suçlar işlenirken, bunu düşünmeliler dürüst iseler, kafaları çalışıyor iseler.

Doğru insan insan öldürmek serbest bile olsa insan öldürmez. Yani önce eğitim şart ancak ondan da önce tedavi, ruhsal tedavi şart.

Öldürmek, idam asla çözüm değildir; olsa olsa sadist, akıldışı, bilimdışı, insanlıkdışı, barbar, canavar, ilkel, insanlıkdışı ruhların kendini tatmin araçıdır ancak onlar bilmezler ki idam cezası olursa yarın idam edilecek olan kendileridir, kendi çocuklarıdır, kendi torunlarıdır, kendi kardeşleridir, kendi anneleridir, kendi babalarıdır, kendi eşleridir, başkası değil.

Akılsız toplumlar siyasetçilerin, akılsız siyasetçiler de toplumların arkasına takılır; akıllıları ise ilimin arkasına takılır.

İdam cezası isteyenleri idam edin sorun kalmaz çünkü yarın nasılsa idamlık suç işleyenler onların içinden çıkacaktır.

Cennette neden idam yok acaba? Öyleyse neden dünya da idamsız, cennet gibi olmasın?


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 20.7.16/17.51Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.