JESSE GLOVER JKD (NON CLASSICAL GUNG FU)-1

Jesse Raymond Glover 15 Ekim 1935’te Seattle’da (Washington) doğdu. Bruce Lee’nin ilk öğrencisi ve asistan öğretmendi. Glover, Bruce’u önce arkadaş sonra Gung Fu öğretmeni gözüyle gördüğünü söylemiştir.

Jesse, Bruce ile çalışmadan önce judo çalıştı. Çoğu turnuvada daha üst kuşakları bile yeniyordu. Fakat o ustalaştığı klasik Japon ekolüne rağmen judo ile yetinmiyordu. Başka dövüş sanatlarını da inceliyordu. Bu ilgisi sayesinede Bruce’u ilk defa arkadaşı Ed Hart ile birlikte Seattle’deki Gung Fu gösterisinde görmüş. Aksi takdirde dojo’sunun dört duvarı arasında hapsolacak ve Bruce Lee’nin özgür düşünce sisteminde kanatlanamayacaktı.

Bruce da Jessie’nin devam ettiği Edison Technical School’a gitmeye başladı. Sonra Jesse,  Bruce’a kendini tanıtarak öğrencisi olmak istedi. Kısa sürede iyi arkadaş ve antrenman partneri oldu. Jesse, Bruce ile 1959-1962 arası çalıştı. Genelde birebir gayri resmi şekilde çalışıyorlardı. Bu ilk zamanlar Bruce bir öğretmenden ziyade arkadaştı. Bir yandan inceliyor, tespit ediyor ve paylaşıyordu. Hatta bu sırada Bruce, sahip olduğu yeteneklerin değişik tipteki dövüşçülerle işe yarayıp yaramayacağını bile deniyordu. Jessie’nin Bruce ile geçirdiği çok sayıda sanat, Bruce kendi dövüş sanatının temelini geliştirirken ona özgür bir bakış açısı sağladı ve o saatlerden faydalandı. Jesse de bu temel fikirleri alıp değiştirerek kendi dövüş sanatını Non-Classical Gung Fu (NCGF) (yani Klasik Olmayan Gung Fu) oluşturmak üzere daima değiştirmeye ve geliştirmeye devam etti. Bu Jessie’nin kendini sergilemesiydi. Aslında JKD felsefesi her sanatçısından işte bunu istiyordu; kişiyi stilin sergilemesi yerine kişiyi bizzat kendisinin sergilemesini. “Klasik Olmayan” demek ise aslında basbayağı Jeet Kune Do demenin başka bir ifadesiydi.

Seattle’da ders ve yurt dışında seminerler verdi. Çeşitli dövüş santlarında kitapları vardı. NCGF onun 50 yıldan fazla tecrübesine dayanan kendi geliştirdiği dövüş sanatıdır. Güç, hız, zamanlama ve hissi geliştiren çeşitli antrenmanlar geliştirmiştir. Antrenman metotları özgündür; oldukça etkilidir ve görece basittir. Başka sanatlara benzer gözükse de onlardan farklı kılan bazı aytrıntıları vardı. Burada da her öğrenci kendi yolunda ilerler ve gelişir.

Len Salazar, Jesse Glover ile ilgili anısını şöyle anlatır: “Haziran sonuna doğru Mr. Glover’ın telefon numarasını alıp alamayacağını sordum. Çünkü Seattle’a (Washington) gidecektim ve onunla antrenman yapmak istiyordum. Bruce Lee’nin favori tekniği olan straight blast’ı öğrenmek istedim.” 

8 Haziran Pazartesi Mr. Glover’ın telefon numarasını JKD tartışma grubu üyelerinden almış. İyi bir zamanlama olduğunu söylüyor. Mr. Glover’ı öğleden sonra saat 1’de arayıp kendini tanıtmış. Seattle’a gelip özel ders alıp alamayacağını sormuş. Glover söz vermemiş ama Seattle’a geldiğinde yine de bir aramasını söylemiş. Salı öğleden sonra Seattle’a varıp onu aramış. Glover çok konuşkan değilmiş. Okulunun Çarşamba, Perşembe ve Cumartesi toplandığını söylemiş. Gelmek istediği gün aramasını söylemiş. Çünkü okulunda bulunması zormuş ve onunla buluşup onu oraya onun götürmesi gerekiyormuş. Çarşamba üçüncü kez arayıp gelip gelemeyeceğini sorunca, nihayet “evet” demiş. Okulun nerede olduğunu ve ne kadar ödemesi gerektiğini sorunca Glover da ona ne kadar Seattle’da kalacağını sormuş. 1 hafta kalacağını söyleyince ise şöyle cevap vermiş: “Parayı düşünme sen gel ve çalış, yani BEDAVA!”

1ve Main’in köşesinde Elliott Book Store önünde 6’ya 5 kala onunla buluşmasını söylemiş. Trafik yüzünden Jesse’yi bekletmemek için yaklaşık 1,5 saat oraya erken gitmiş. Oralarda beklerken biraz sıkıntı çekmiş. Bir sürü gereksiz detaydan sonra nihayet şöyle diyor: ”Köşede bekleyen bir adam fark ettim. İlk önce o olabileceğini düşünemedim. Çünkü dövüş sanatçısına benzemiyordu. Chi aura’sı yoktu. Saf beyaz giysi yoktu. Salon çantası yoktu. Bruce Lee’nin ilk öğrencisi olduğunu gösterecek hiçbir şey yoktu. Şaşkınlık içinde fısıldadım ve o döndü. Çağrımı kabul eder şekilde başını kaldırdı ve ben karşıya geçtim. Kendimi tanıttım ve o Jesse Glover olduğunu söyledi. Onu bulmuştum. Evre 1 tamamlandı. ‘Beni izle’ dedi. Öyle yaptım. Açıkçası benim gerçek bir dövüş sanatçısı olduğumu ve her emrine uyacağımı görmek için bir testti.”

Birçok kişinin yanıldığı gibi o da dıştan görünüşüne bakarak yanılmıştı. Evet, o bir dövüş sanatçısıydı ve alt yapısı dövüş sporu idi.

Salazar’ın tesbitlerini mizahi kişiliğiyle beraber değerlendirmek gerekir. Baksanıza ne diyor: “İlk Frisbee oyununa götürülen köpek gibi peşinden gittim. Konuşmaya çalıştım fakat yine cevap vermedi.”

11 Kasım 2017 http://www.bizimyaka.com/yazar-80307-JESSE-GLOVER-JKD-NON-CLASSICAL-GUNG-FU-1