PET ŞİŞE VE TERLİK SİLAH MI?

Felsefe bilmeden ne insanlar açısından ne bilimler açısından gerçekler, doğrular tam ya da iyi ya da doğru anlaşılamaz. Felsefe bilimsel, mantıklı, gerçekçi, doğrucu düşünmenin yoludur, yöntemidir.

Hukukta ve kamuyunda bir süredir 'Pet şişe ve terlik silah mıdır değil midir?' tartışması var.

Bence pet şişe boş da olsa içeceği ile dolu olsa da ve terlik silah değildir.

Öncelikle şunu demeliyim ki silah 'Silmek' kökünden gelir ve düzenli ve sürekli olarak silinen yani bakımı yapılan ve öldürmek amaçlı üretilmiş birşeydir; Bu yüzden dünyada düzenli olarak silinmeyen ve sürekli olarak bakımı yapılmayan silah yoktur. Oysa pet şişenin ve terliğin hem bakımı yapılmaz ve hem de bunlar öldürmek amaçlı üretilmezler.

Eğer sonuç açısından yani yaralamak, öldürmek, darp açılarından pet şişe silah kabul ediliyorsa ayva, futbol topu, ip, donmuş yumurta, donmuş domates, kalem, jilet, yumruk, odun, insanın kendi ağırlığı, el, parmak, savunma sıporu(sporu) gibi şeyler de silahtır çünkü bunlarla da insan öldürülebilir. Ve yanlış ilaç verip ya da yanlış narkoz verip hastanın ölümüne neden olan doktorlar da silah kullanmış olurlar eğer iş amaca, sonuca bakıp karar vermekse.

Ekmek bıçağı da silah değildir ancak Rambo bıçağı denilen tür bıçaklar silahtır.

Yani pet şişe silahsa marketlerde, bakkallarda hem de ruhsatsız olarak ve çocuklara bile silah satılıyor demektir ki eğer hukuk pet şişeyi silah sayarsa pet şişeli, cam şişeli şeyler konusunda, silah konusunda yaptığı gibi gereğini yapmak zorundadır yoksa hem bakkallarda, marketlerde çocuklara bile pet şişeli içecek satışını yasaklamamak demek pet şişeyi silah sayması konusu ile de çelişir.

Herşey öldürmek amaçlı kullanılabilir ancak öldürmek amaçlı kullanılan herşey silah değildir. Birşeyi öldürmek amaçlı kullanmak başka, silah başkadır. Ve silah kulanmanın eğitimi yapılır oysa pet şişe ve terlik kullanmanın eğitimi yoktur.

Felsefe bilmeden işe koyulmak daha baştan yanlış yola girmektir.

Bence hukuk fakülteleri dahil her fakülteye, yüksek okula zorunlu felsefe ve Türkçe derleri koyulmalıdır.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 9.10.17/03.28

 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
DİNSİZ AŞK İSTEME (ŞARKI SÖZÜ) Şiir 13.05.2021
TÜRKİYE'NİN VE DÜNYANIN RABİA İŞARETİ YERİNE HAMSE İŞARETİNE GEREKSİNİMİ VAR SAVIM Felsefe 12.05.2021
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Suç Şiir 30.04.2021
Ulan Truman Şiir 26.04.2021
Hiçbir Sartre! Şiir 04.04.2021
Deli'ce Şiirler-Bedelsiz Soru? Şiir 29.03.2021
Gardaşım Şiir 06.03.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.