YÜKSEL YILMAZ BİYOGRAFİSİ (2017)

1983-1997 yılları arası siyasetle ilgilenmiş, teşkilatçılık üzerine dönemin başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve kurmaylarından başarı belgeleri alarak ödüllendirilmiş ve muayyen zamanlarda Erbakan'a yakın korumalık yapmıştır. 2009 yılında Türkiye'deki ilk ve tek resmi JKD federasyonu olan Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu’nun kurucu başkanı olmuştur ve halen bu federasyonun (AJKDF) başkanıdır (Dernekler Kanunu/Kanun Maddesi: 5253). İstanbul Jeet Kune Do Spor Kulübü Derneği delegesidir. Ayrıca Bağımsız Mücadele ve Savunma Sporları Konfederasyonu Başkan Yardımcısıdır.

Bruce Lee'nin ölümünden sonra yayınlanan ünlü kitabı "Tao of Jeet Kune Do" nun çevirisini yapmış, yorumlamış ve kitlesel iletişim araçlarıyla yayımlamıştır. Ayrıca Bruce Lee'nin diğer kitaplarının, onun orijinal öğrencilerinin ve onun öğrencileriyle yaptığı röportajlarıyla meşhur Paul Bax'ın tüm biyografi yazılarının da Türkçeye çevrilmesinde hizmet etmiştir.

Bruce Lee'nin felsefesi olan jeet kune do prensiplerini temel alarak JKD Kulelkavido isimli bir dövüş disiplini kurmuştur. Türkiye'nin her yerinde ve yurt dışında birçok ülkede öğrencileri mevcuttur. Federasyon kurduktan sonra aldığı bir kararla Avustralya'da Thomas (Tom) Keplar vasıtasıyla Bruce Lee'nin orijinal öğrencilerinden Jesse Raymond Glover'a bağlı olarak çalışmalarını yürütmektedir. Bruce Lee'nin Jesse Glover, Ed Hart, Joe Cowles, James DeMile, Dan İnosanto ve Steve Golden gibi orijinal öğrencilerinden dersler alan Tom Keplar, Haziran 2014'te İzmit'teki seminerlerinde Yüksel Yılmaz'ı hem "Türkiye'de Jeet Kune Do'nun Babası" ve hem de TK Non Classiacal Gung Fu Türkiye Temsilcisi olarak ilan etmiştir. Asya Jeet Kune Do Federasyonu Genel Sekreteri Vikas Gihara da 2016'da İzmit'teki seminerinde Yüksel Yılmaz'ı "Yaşayan Bruce Lee" ve "İkinci Bruce Lee" olarak ilan etmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü'nde jeet kune do branşında eğitimcilik yapmakta olan Yüksel Yılmaz, Muay Thai dalında Türkiye Muaythai Federasyonu'na bağlı resmi antrenördür. Ağustos 2015'te Jeet Kune Do Kulelkavido'nun Türkiye Wushu Federasyonu'na branş olarak bağlanmasında öncülük yaptı ve bu branşın sorumlusu oldu. Böylece Jeet Kune Do Kulelkavido yarı-özerk olarak tanınan resmi branşlar arasına girmiştir. Kasım 2015'te Türkiye Wushu Federasyonu'nun Jeet Kune Do Kulelkavido branşında İcra Kurulu Başkanı oldu ve Şubat 2016'da Federasyon tarafından verilen 8. Duan diploması ile bu branşta en yüksek ustalık derecesine sahip Türkiye'de ilk ve tek isim oldu. İlk resmi JKD sporcu lisansını aldı; bu branşta ilk kez Türkiye Wushu Federasyonu'nun (TWF) 23 - 31 Temmuz 2016 tarihleri arasında düzenlediği Jeet Kune Do 1.Kademe Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kursu’na Teknik-Taktik öğretmeni olarak katıldı ve tüm katılımcılar ilk resmi JKD yardımcı antrenörlük diplomalarını aldılar. Aralık 2016'da Londra'dan ziyarete gelen İngiliz Penchak Silat Ustası Abdurrahman (Nicholas) Blanchette gördüğü "en hızlı usta"nın Yüksel Yılmaz olduğunu söyledi. Tae-Do-Kung Fu Uluslar arası Federasyon (Federation Internationale de Tae-Do-Kung Fu) Başkanı Prof. Dr. Sijo Tahou Sehi, Sijo Yüksel Yılmaz’ı federasyonunun en üst düzey ustası olarak tanıyarak  Federasyonunun tanıdığı en yüksek paye olan “Sijo”, “Grand Master” (GM) ve “Profesör” unvanlı uluslararası onur diploması verdi Yüksel Yılmaz, TWF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Abdulvahit Alagöz ve yardımcısı İlhan Koç ile birlikte JKD müsabaka talimatnamesi hazırladı. Mart 2017’de Türkiye’de ilk kez JKD hakemliği üzerine kurs düzenlediler ve böylece Türkiye’nin ilk hakemlerini belirlemiş oldular. 

2017 Haziran’ında ilk kez uluslararası Jeet Kune Do şampiyonası için beş kişilik bir ekibin takım kaptanı olarak Sri Lanka’ya giden Yüksel Yılmaz’ın yarışmaya katılan iki öğrencisinin her ikisi de birinci olarak kilolarında “Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonu” ünvanı kazandılar. Yüksel Yılmaz devlet protokolü ve Sri Lanka Jeet Kune Do Federasyonu tarafından Indoor Sports Complex'te adeta Bruce Lee gibi karşılandı; şampiyonada ustalara seminer verdi ve tüm katılımcılara gösteriler yaptı. En çok birincilik çıkaran ülke birinciliği elde ederken Türkiye’den organizasyona sadece iki yarışmacıyla katılan Kağıtspor takımı her iki sporcusu da birinci oldukları halde kulüp olarak “ikincilik” kupası aldı. Bu vesileyle Jeet Kune Do branş olarak Kağıtspor’a dahil oldu.

Ayrıca Prof. Dr. Sijo Tahou Sehi'nin Federation Internationale de Tae-Do-Kung Fu'sundan, Amerikalı Grand Master Antonio Desousa'nın International Self Defense Association'undan (OKITAEKUNDO Martial Arts Systems), 32. jenerasyon Taiwanlı Chuan-I Hsiao'nun Songshan Shaolin Temple Kung Fu'sundan sertifikalıdır ve Profesör Günther Benjamins'in Avrupa Ving Tsun Akademisi adına Ving Tsun branşında ve Martial Arts Health & Fitness Association adına Jeet Kune Do branşında Türkiye temsilcisidir. En son: Prof. Dr. Mehdi Javadi Ranjbar'ın başkanlık ettiği World Kung Fu Wu Shu Federation'un sertifikalı üyesidir.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Ameno Genel 20.06.2021
İnsanlığın Distopyası Genel 19.06.2021
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021