AHMET HAKAN'IN MELTEM CUMBUL SAÇMALAMASI

Meltem Cumbul'u sevmem. Hem özel hayatından hem de genel hayatından dolayı. Kendisi genel hayat ve özel hayat olarak insana, topluma, insanlığa ve sanata örnek gösterebileceğim sanatçılardan ya da kimselerden değil. Ahmet Hakan'ı da sevmem çünkü felsefel, bilimsel biri değil; örneğin şortlu yani cinsel sunumlu, cinsel tahrikli giyinen bayanları ya da giyinmeyi savunması. Ancak düşmanın da olsa kişiye karşı dürüst, adil, felsefel, bilimsel, mantıklı, adil olmak felsefenin, bilimin, dinin ve insan olmanın zorunluluklarındandır.

Ahmet Hakan 'Alçak alçaktır benim için... İdeolojisine bakmam.' demiş. Peki Hitler'i Hitler yapan şey ideolojisi değil mi? Yani 'Adalet adalettir, ideolojiye bakmam' dese, anlarız. Yani bazı şeylerde 'ideoloji' dediği şeye bakmak zorunludur. 

Meltem Cumbul Adana film festivali'nde ödül alan Akp yanlısı yönetmenin elini sıkmadığı gibi bir de ona sırtını dönmüş. Felsefeden, bilimsellikten uzak Ahmet Hakan hemen şöyle eleştirimiş onu: 'Meltem Cumbul, bu akılsız cepheleştiriciliğiyle hem unutulmaz bir nezaketsizlik örneği ortaya koymuş oldu hem de cepheleştiricilerin ekmeğine mis gibi tereyağı sürmüş oldu.'.

Hayattan insanların düşünce yapılarını, inançlarını ve özel hayatlarını dışlamak işte böyle saçmasapan sonuçlara yol açar.

Yani demek ki örneğin Nazi Almanyası'nda yaşıyor olsaydı o zamanlar ve Hitler Meltem Cumbul'a ödül verseydi; Ahmet Hakan'a göre Meltem Cumbul hem Hitler'in verdiği ödülü almak hem de onun elini sıkmak, ona sarılmak zorundaydı, nezaketsizlik olmasın ve cepheleşme olmasın, cepheleşmenin ekmeğine yağ sürülmesin' diye öyle mi?

Bence Meltem Cumbul doğru birşey yapmıştır.

Ben tokalaşmaya yani el sıkmaya karşıyım. İnsanlar canlarının sıkılmasına karşılar iken acaba neden ellerinin sıkılmasını isterler anlamam. Dostluk için mi aşağılamak için mi acaba?

Herkes düşünebilir ancak felsefel, bilimsel, mantıklı düşünmek herkesin yapabileceği şey değildir, gazeteci bile olunsa.

Ve sigarayı, içkiyi ve cinsel sunumlu, cinsel tahrikli giyinenleri de onları savunanları da hiç sevmem çünkü felsefenin ve dinin düşünme kuralları vardır, benim için önce onlar gelir, kişilerin keyifleri değil.

Yani ben de Meltem Cumbul'un elini sıkmam aslında ve Ahmet Hakan'ın da.


Necdet Gürçiftçi
İnternette yayınlandığı zaman: 4.10.17/04.22


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.