ESKİŞEHİRLİ ŞEHİT YAKININDAN TUTARSIZLIK

Ülkemizde; şehitlik konusunda büyük bir tutarsızlık var; ne yazık ki bazıları da bunu ayıba kadar götürmekte. Bunun temel nedeni ise din olarak, dini tanımlayan Din hadisileri'nin bilinmemesi ile dine de, inanılan dini inança(inanca) da mantıkla ve tutarlılıkla yaklaşılmaması ki bunun temel nedeni de en başta, genelde siyaset, özelde ise siyasi iktidarlardır, daha özelde ise Diyanet'tir ki bunun en somut belirtisi de medyadaki 'Şehit düştü' sözüdür, 'Şehitliğe yükseldi' demek yerine ki bu da şehitliğin İslamiyet dini inançının anladığı, tanımladığı gibi değil vatan ve devlet yani siyaset olarak anlaşılmakta olmasıdır çünkü vatan yerdedir, İslamiyet dini inançına göre Allah yani ilah ise gökte; demek ki şehitlik Allah'a göre değil vatana göre tanımlanmaktadır farkında olunmadan ki bunun da temel nedeni milliyetçilik ile İslamiyet dini inançının eşit sayılmasıdır yanlış olarak. Yani şehitlikten çok anlıyorsanız; neden 'Şehitliğe yükseldi' demek yerine 'Şehit düştü' diyorsunuz çünkü şehitlik Allah katı ise Allah'a düşülmez, yükselinir.

Ülkemizde şehitlik konusunda bir tuhaflık da Chp başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na şehit cenazesilerinde bazı şehit yakınılarınca ya da birilerince gösterilen tepkidir. Bunun en son örneği de geçen gün Eskişehir'de yaşandı: Şehit yakını olduğunu ileri süren bir bay kişi şehit evine taziyeye gelmiş Chp başkanına tepki gösterdi ve Kılıçdaroğlu'na 'Senin ittifak yaptığın adamlar öldürdü onu!' diye bağırdı. Tuhaf birşey ki bu konuda tepki nedense yalnızca Chp başkanına gösterilmekte; örnek ki Akp'ye ve Mhp'ye hiç gösterilmemekte.

Peki neden örnek ki Akp'ye gösterilmemekte?

Çünkü:
1- Akp başa gelmeden önce Türkiye'de terör hemen hemen sıfıra yakın değil miydi?
2- Habur'da Pkk'lileri davulla zurnayla karşılatan Chp miydi?
3- Televizyonda 'Çözüm süreci diye Pkk'ye karşı silah kullanılmadık' diyen Chp miydi, Akp miydi? Çözüm süreçini getiren Chp miydi, Akp miydi?
Ve daha birçok şey.

Peki o zamanlar Akp'ye neden hiç tepki gösterilmedi? Bu da gösteriyor ki şehit cenazesilerinde, şehit evilerinde Chp başkanına gösterilen tepki siyasidir.

Öteyandan(Öte yandan); hem 'Allah katındaki en yüksek mertebelerden biri de şehitlik' deyip hem de şehit olmaya bu tepki neden? Hem 'Şehit olmak istiyorum' deyip hem de şehitliğe tepki neden? Anlaşılıyor ki Türkiye'de din diye dini tanımlayan Din hadisileri değil de başka şeyler öğretiliyor.

Bakın; Eskişehir'deki şehit yakını ne diye bağırmış Kılıçdaroğlu'na: 'Onu senin ittifak yaptığın adamlar öldürdü!' diye bağırmış. Yani 'Şehit oldu' demiyor, 'Öldürüldü' diyor. Yani demek ki daha şehitliğin ne olduğunu bilmiyor; bildiği tek şey belki siyaset çünkü bu yaptığı şey ancak siyasete sığar.

Öteyandan; Chp'nin ittifak yaptığı siyasi parti Hdp yasal bir siyasi partidir; yani Anayasa mahkemesi'nin yani anayasanın izin ve onay verdiği yani dolaylı anlam ki, dolaylı sonuç ki desteklediği ve devlet hazinesinden de maaş alan; ve milletvekilllerine devletin maaş verdiği bir siyasi parti. Yani Hdp terör örgütü ise ya da Pkk örgütü ise neden Anayasa mahkemesi onu kapatmıyor; ve mecliste çoğunlukta iken, herşeye gücü yeten Akp yıllardır onu neden kapatmamış, ve üstelik de siyasi partilerin kapatılmasını zorlaştırmış? Yani Anayasa mahkemesi'nin izin verdiği, Akp'nin kapatmadığı bir siyasi parti ile Chp yanyana gelince neden yalnızca Chp kötü, yanlış oluyor? Ve neden yalnızca Chp tepki görüyor; Anayasa mahkemesi'ne ve Akp'ye neden hiç tepki yok? Demek ki Chp'ye Hdp konusunda tepki ya cehaletten ya siyasetten dolayı.

Yani gerçek ki Eskişehir'deki şehit yakının, eğer gerçekten şehit yakını ise, Chp başkanına tepkisi ya cehaletten yani İslamiyet dini inançını iyi bilmemekten ya da Akp ya da Mhp yandaşılığından yani siyasetten yani şehitliğe siyaset katmaktan.

Yani hem şehit olmayı övüp hem de şehit olmaya tepki neden? Öyleyse ya şehitliği kötülemek gerekir ya da şehitliğe tepki göstermemek gerekir. Yani Eskişehir'deki o şehit yakınının Chp başkanına tepkisi Allah'ı da, şehitliği de, o şehitin ruhunu da incitmiştir çünkü övülmesi, övülünmesi gereken şehitlik bu halde kötülenmiş olmaktadır.

İnsanlar şu iki şeyi önemle öğrenmek zorundalar:
1- Din dini tanımlayan Din hadisileri'dir.
2- Siyaset dine aykırıdır çünkü siyaset hem cehalettir hem de tüm kötülüklerin nedeni olan ve en büyük cehalet de olan nefstir.

Din önce bilim ve ahlaktır yani önce akıl mantıktır; önce akıl mantık. Din siyasi gösteri yeri değildir, din siyaseti lanetler. Siyasete uyup da dinli olunmaz.

Adama bakın; hem Müslüman olduğunu söylüyor hem 'Şehitler ölmez, onlar diridirler ancak siz görmezsiniz' diyor, hem 'Şehitlik Allah katındaki en yüksek mertebelerden biridir' diyor hem de hem 'Öldürüldü' diyor hem de Chp başkanına tepki gösteriyor. Yazıktır, ayıptır. Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol. Hem 'Müslümanım' denilip hem de kafaya göre davranılmaz, kafaya göre konuşulmaz. Hem Müslüman olduğunu söyleyip hem de Müslümanlığa aykırı davranmak neden? Demek ki bu ülkede Diyanet'in, imamhatiplerin ve ilahiyatların öğretmesi gereken daha çok şey var; ancak cumhurbaşkanı da olsa bir siyasi parti başkanı yani bir siyasetçi ile cami açılışıları yapan diyanet bunu ne kadar başarabilir, ne kadar becerebilir acaba?

Ezbere din olmaz; din dini tanımlayan din hadisileri ile olur yalnızca.

Bu durum; hem Türk olmakla övünüp, hem de kendisine 'Türk' denilmesini hakaret saymaya benzer bir haldir.

Vatan partisi 'Hdp kapatılsın' diyor sürekli; peki neden kapatılmıyor? Siz hiç sokaklarda 'İdam cezası isterük' diyenlerin 'Hdp kapatılsın' dediklerini duydunuz mu, gördünüz mü?


Necdet Gürçiftçi
Bağımsız, özgür, bilimsel, tarafsız; hiçbir dini inançtan ve hiçkimseden yana olmayan dinli ve bilge
İnternette yayınlandığı zaman: 7.10.18/16.08