Sevgiyi nasil anlatabiliriz?..

Insan, sevdigini yani esini, ailesini veya dostunu olsun sever. Bunu herkez bilmekte. Onlarin hicbir zaman yokluklarini düsünmek istemez. Yokluklari agir gelir cana. Onlarsiz sanki hayat sürmeyecek gibi hisseder. Sevenin sevgisi bence böyle olmali. Böyle ancak sevgi filizlenir ve büyür. Birde sevgiye gönüllü olunca, dünya nasil bir meydana gelir acaba? Ben bu konuyu söyle izah edeyim: I

nsan, halkaya halka takinca nasil uzaniyorsa, iste sevgi üstüne sevgi ilave edilince böyle olur. Birseyi, birseyden eksik birakilmadigi takdirde, degerinden bir zerrecik bile kaybetmez. Sevgide bu sunulunca, daha güzel olmasina vesile olur. Gidip cocuklari sevince ve onlara tebessüm ile bakilinca, yüzler nasil güldügünü görüyoruz. Bunu birde fakir olan cocuklara ve baska ülkelerde olan aciz duruma düsen cocuklara bu davranisi uygulansa, sevginin yavas yavas her yere yayildigini anlamaya baslar insan. Gönüllü olmanin güzel tarafi iste burdadir. Sevgiyi sadece bir yere degil her yere vermek. Ne güzel bir örnek degil mi? Insan ölse bile, böyle bir sevgiyi gelecek nesillere icin bir miras birakmis olur. Bundan önce ne yapilmasi gerekgini düsünürsek olursak, bu sevgiyi tanimak ve ögretmektir. Gören gözler sahit olmali ve nasil gördü ise, onun aynisini yapmasi lazim. Bir aglayan cocugu gören kisi, ona ,,Sus´´ deyip itecegi yerine ,,Senin bir derdin mi var?´´ diye bagrina bazabilir. Böylece cocugun gönlüne girer ve sevgi ruha rahatlik girecegini farkeder. Sevgi, bir yerden diger yere ulasirsa, barisa kapini acmaya baslar. Dünyada her insan bunu ister. Üzüntüyü ve kederi yok olacagi kanaatinda olmak. Sevgiyle yola baslamakla, hayiri kendine cagirmis olur insan. Böyle olmasina ümit ediyorum. Sevginin karsiliginda birsey istemek, güzelligini azalacagina isarettir. Karsilik beklemeden sevgiyi sunmakla cogalmaya baslayacaktir. Her haraketimize dikkat ederek, sevgiye duyarli olmakla insanligin düzeltmeye ve insanlar birlige cagirmaya saglanir. Sevgi görülmeyecek birsey olsada, insana verecek en has ve pak bir duygudur. Onu uzaklastirmak ve kötü göstermek hic hos degildir. Cünkü o olmadikca, insanligin amacsiz bir hedefe cekecegine ve bazen tatli, cogunda aci bir hayat verecegine görüsündeyim..


Sevgi ile ilgili Ayetler vardir. Birkac tanesini sayalim..

Allahu Teala Hazretleri buyurdular ki;

Allah'a ve ahiret gününe iman eden hiçbir kavim (topluluk) bulamazsın ki, Allah'a ve elçisine başkaldıran kimselerle bir sevgi (ve dostluk) bağı kurmuş olsunlar; bunlar, ister babaları, ister çocukları, ister kardeşleri, isterse kendi aşiretleri (soyları) olsun. Onlar, öyle kimselerdir ki, (Allah) kalplerine imanı yazmış ve onları Kendinden bir ruh ile desteklemiştir. Onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacaktır; orda süresiz olarak kalacaklardır. Allah, onlardan razı olmuş, onlar da O'ndan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah'ın fırkasıdır. Dikkat edin; şüphesiz Allah'ın fırkası olanlar, felah (umutlarını gerçekleştirip kurtuluş) bulanların ta kendileridir.

Mücadele Suresi, 22.Ayet

Onda 'sükun bulup durulmanız' için, size kendi nefislerinizden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet kılması da, O'nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda, düşünebilen bir kavim için gerçekten ayetler vardır. Rum Suresi, 21. ayet

İman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır.

Meryem Suresi, 96. ayet

Belki Allah, sizlerle onlardan kendilerine karşı düşmanlık besledikleriniz arasında bir sevgi-bağı kılar. Allah, güç yetirendir. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir.

Mümtehine Suresi, 7. ayet

 

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem söyle buyurdular;

"Size vermekte olduğu nimetlerinden ötürü Allah’ı sevin, beni de Allah beni sevdiği için seviniz."


Selam ve Dua ile..

 
 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Düğün Konvoylarına Düzenleme Yaşam 29.07.2021
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil Yaşam 27.07.2021
İçimizdeki Yeşermeye Çalışan Filiz Yaşam 03.07.2021
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.