Sifu Richard Bustillo’nun JKD Programı (9)

Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Bustillo’nun IMB Akademisi (IMB ACADEMY) İlerleme Programı’nın nihayet sonuna geldik. Her JKD adamı bu programdan yararlanabilir.

Richard Bustillo’nun IMB Akademi’sinin Faz Çalışması

Kişilere öğretilen gerçek bir müfredat yoktu. Mesafeler öğretiliyordu ve her aşamada öğretmek istediğiniz şeyi öğretiyordunuz. Sifu Bustillo Kaliforniya’daki okulununda 1-3. aşamaları öğretiyordu ve öğrettikleri hiçbir zaman belirli bir sıraya sabit değidi. JKD gibi sadece akıntıyla beraber gidiyordu; yani aklına ne gelirse… Çünkü Bruce Lee’den de böyle görmüştü.

Temel Taslak

(Yakın Mesafe) Close Range Grappling System/Program. Brazilian Jiu-Jitsu (BJJ), Shooto Wrestling, yakalayabildiğin kadar yakala güreşi (catch as catch can wrestling), Judo ve Jujitsu kişiye yerde ve ayakta savunmayı sağlayacak geniş bir antrenman çeşitliliği sunuyor.

(Orta Mesafe) Muay Thai Boxing ve Western Boxing kişinin silahlarını geliştirir; yumruk, kick, dirsek, diz koordinasyon ve vücudun eskiv (evasive) hareketlerini vurgular.

(Uzak Mesafe) Kali’nin Filipino Savaş Sanatları, Arnis, Escrima, tek ve çift sopa koordinasyon alıştırmaları ile çeşitli açılarda saldırı, savunma, kontra ve geri kontra farkındalığını artırır.

The Kali / Eskirma / Arnis müfredatı; IMB Academy’deki savunma, saldırı ve kontra teknikler için çevirme (twirling), açılama (angling) ve ayak çalışmalarından (footwork) oluşur. Orta seviye savunma ve silahsızlandırma teknikleri için KEA’nın çeşitli stilleriyle saldırı hatlarıyla devam edilir. Silah kontrolü ve el becerisini artırmak için formlar eklenir (porma). İleri seviye tek veya çoklu atakların Sparring çalışmasıdır. Bu seviyede boş ele karşı silahlar da başlatılır.

Kendini keşfetme mesafesi - Bruce Lee’nin JKD felsefesi konsept ve çalışma metotlarıdır. Kişinin farkındalığını artırır. Kendi yetenek ve sınırlarının farkına varmasını sağlar.

Faz 1: Başlangıç sınıfı. Temel şeyler öğretilir. Centerline Theory, karşılaşma teorisi (Theory of Facing), ekonomik hareketlilik, dövüş duruşu, temel savunma teorisi değerlendirmesi, JKD’nin gard pozisyonu, JKD tekmeleme şekli, Stop Kick, yakalamalara karşı savunma, özel atakların durumlarına karşı savunma, Filipino’nun temel çevirme teknikleri ve Muay Thai’ın temel savunma ve saldırı el, ayak, diz ve dirsek vuruşu kontraları öğretilir.

Faz 2: Orta seviyedir. Boks / Muay Thai, Jujitsu / Wrestling ve Doce Pares Eskrima’daki Sparring teknikleri ve Pak Sao ve uygulamalar öğretilir. Tan Sao, temel trapping’ler: Pak Sao, Tan Sao, Bong Sao ile uygulamalar, Goang Sao, Fook Sao, sliding (kayarak) leverage (manivelalı) Chung Chuie, Bil Jee, Fook Da ile uygulamalar. Shoulder Stop Evasive Taktikleri (Slip, Duck, Bob and Weave, Snapback, Shoulder Roll), ön bacakla durduran tekmeler, basit enerji çalışmaları (enerjiyi çözme) Lop Sao ile geçiş drill’leri (enerjiyi çözme), sürekli Pak Sao hareketleri, sürekli Pak Sao hareketlerinin pratik uygulamaları, sürekli Lop Sao hareketleri, Boang Sao/Lop Sao Roll hareketleri (tüm anahatlarıyla), Tan Sao Kama Drill’leri, yakalamaya karşı savunma, özel atak durumlarına karşı savunma.

Five Ways Of Attack - Simple Angular Attack (SAA) ve onun zıt şekli Simple Direct Attack (SDA). Hand Immobilization Attack (HIA) ve onun dengi Foot Immobilization Attack, ki bunda hasmın fonksiyonunu önlemek için trapping’ten faydalanılır. Progressive Indirect Attack (PIA) bir açık oluşturmak amacıyla hasmın vücudunun bir bölümüne atak yaptıktan sonra başka bir yerine de atak yapmak. Attack By Combinations (ABC) böylece atak miktarıyla hasmın üstesinden gelmek için birçok hızlı atak kullanmaktır. Attack By Drawing (ABD) hasma açık vererek tuzak kurma.

Orta seviye karşı saldırı aracı olarak konumlandırma, saldırı / savunma / karşı el vuruşları (Counter Hand Strikes), tekmeler, Muay Thai’ın diz ve dirsek vuruşları ve Boks’un orta mesafe vuruşları öğretilir. Orta seviye sopa hareketleri oluşturma ve konseptleri öğretilir. Yakın mesafe JKD ayakta Grappling, yer egzersizleri ve orta seviye Grappling teknikleri öğretilir.

Faz 3: İleri sınıf. Uzak mesafe silahlarıyla serbest Sparring. Orta mesafede Boks/ Muay Thai vuruşları, yakın mesafede Jujitsu Grappling’i / Wrestling test edilir. Bu seviye ileri öğrencilere çırak öğretmen olma fırsatı verir. Çarpışma pozisyonları, Centerline kontrolü, Pak Sao ile Kontra Trap’lar, Lop Sao ile Kontra Trap’lar, Kombine Trapping ve Grappling.

Kombine Kicking ile Trapping, Jeet Tek hariç tekme (High Oou Tek) ile giriş, temasla ve devam giriş alıştırması, Arm Bar Choke, bilek kilidiyle yan boğma, boyun bükmesi, başparmakla oymak. Ayrıca beş figür kol kilidi, ters kol kilidi, pençeleme yüzü /gırtlağı/(çeşitli yerleri), adamın içinden geçmek, kalçadan fırlatmak, tek bacakla alaşağı, kasık sıkma/yırtma/çekme, dört temel Leg Traps ve uygulamaları, Kontra-Grappling, Tan Sao ile tutuş çözme, Huen Sao ile tutuş çözme.

El/Ayak Teknikleriyle Anında Kontra Five Ways of Attack İleri Seviye Single Direct Attack (SDA), Single Angulated Attack (SAA), Attack By Combination (ABC), Progressive Indirect Attack, Hand Immobilization Attack (HIA) Attack By Drawing (ABD), el mesafesindeTrapping, kafa tosları (headbutt), dizler (knee) ve dirsekler (elbow), Trapping mesafesinde durdurma (Lead Leg Kick, Lead Bil Jee, Lead Straight Punch), orta vuruş mesafesi için Muay Thai ve Boks’un ileri saldırı, savunma, kontra, el vuruşları, tekmeler, dizler ve dirsekler öğretilir. İleri sopa dövüşü alıştırmaları, prensipleri ve konseptleri. Yakın mesafe ayakta Grappling, yer egzersizleri ve Ground Grappling teknikleri öğretilmektedir.

12 Ağustos 2017  

http://www.bizimyaka.com/yazar-77183-Sifu-Richard-Bustillonun-JKD-Programi-9


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Su Sıçratmak Kaza Sebebidir Genel 17.06.2021
Toplumsal Histeri Genel 28.05.2021
İNSANIN KENDİSİNE YABANCILAŞMASI Genel 23.05.2021
DAĞILMIŞ MİLLETLER Genel 22.05.2021
Varlığımızı Anlamlandırmak Genel 20.05.2021