Tarihin İlk Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı, ilk Transeksüel E. W.

Geçenlerde tesadüfen rastladığım bi film izledim; The Danish Girl. Tek kelimeyle ba-yıl-dım! Kurgusu, oyuncuların ustalıkları, kıyafetler, mekanlar...her şey harikaydı. 

Çok eski tarihe dayanan olayları okumak, izlemek, dinlemek en keyif aldığım favorilerimden. Hele de yaşanmış olaylar anlatılıyorsa tadından yenmez... İstediğim zamana gitmek gibi bir icat ya da yeteneğim olsa diye hayal kurarım çoğu zaman. 1200'lü ya da 1800-1940 aralığı yıllara farklı bir hayranlığım var. İsterdim o zaman dilimlerinde yaşamayı. Neyse, izlediğim Danımarkalı Kız filminin etkilendiğim en belirgin noktası 'gerçek' bir hikaye olması. 1882 yılında, iyi bir ressam olacak olan ve ilk cinsiyet değiştirme ameliyatı ile tarihe yazılacak olan Einer Wegener dünyaya geliyor. 1904 yılında Gerda Wegener ile evleniyor ve tam 26 yıl evli kalıyorlar. İçinde her zaman bir parça kadınlık hissi barındırıyor lakin her seferinde bu dürtülerini bastırmaya çalışıyor. Dile kolay koskoca 26 yıl bu dürtüleri bastırmaya çalışmak... Ama ta ki eşine kadın kıyafetleriyle modellik yaparak resimlerinin büyük sükse yapmasına kadar.. Einer'ın eşi de kendisi gibi ressam. Duygularını anlamaya büyük yardımcı oluyor meslektaş olmaları. Bir gece davetine davet edildikleri zaman Einer gitmek istemediğini belirtir ama eşi onu değişik bir fikirle ikna etmeyi başarır. Einer'ı kadın kıyafetleri ve makyajla bambaşka biri yapar. Tıpkı bir kadın gibi..Einer ayna da bu yeni haliyle karşı karşıya gelince yıllardır bastırdığı dürtüleri sanki günyüzüne çıkmaya başlar. Bu olay isminde de değişikliğe ve daha sonraları artık öyle anılmasını sağlayacak. Lili artık Einer'ın yeni ismi olacaktır. Davette tüm gözler Lili üzerindedir ve erkeklerin bu ilgisiyle iyice karmaşaya ve mutluluğa düşen Lili, karısının da tanık olacağı bir olayla içinde ki hisleri gözler önüne serecektir. Tanıştıgı bir erkekle öpüştüğü ânı yakalayan eşi ile travmalar yaşamaya başlar. Doktorların koyduğu sayısız farklı teşhisler de faydasız kalacaktır. Şizofreni diyen bile olmuştur, ki kendini akıl hastanesıne gitmekten zor kurtarmıştır. 

Yine bir doktorla tanışana dek Einer ile Lili arasında gidip gelmekten bitap düşen evlilikleri o doktorla tanışınca bambaşka bir boyut almaya başlar. Tarihin ilk cinsiyet değiştirme ameliyatını yapacak olan bu doktor daha önce de böyle biri ile karşılaştıgını ama ameliyat günü vazgeçtiğini anlatır çünkü riskler olduğundan çok daha fazladır. Einer o kadar kararlılıkla bu yola çıkmıştır ki, geri dönmeyi hiç düşünmemiştir. Elbette bu düşünmeyişin bir bedeli oldu. Olaylar yaşanırken her kadının hazmedemeyeceği ve kabullenemediği bu durumu eşi Gerda büyük bir sorumlulukla (belli etmese de buruklukla) desteklemeye çalışıyor. Einer'ın ameliyatlarında doktorları şaşırtan bir detay yine tarihte bir ilki gösterecektir. Lili yani Einer intersekstir. Bunun anlamı da birey, içinde hem erkek hem kadın özellikleri taşıyabilir ve her iki cinse de duygusal ve/veya cinsel bir çekim hissedebilir. İki ama aslında beş ameliyat şeklinde gerçekleşecek olan operasyonlar hiç beklenmedik şekilde sonuçlanıyor. Yani ben izlerken hiç öyle düşünmemiştim... 

Bütün hikayeyi anlatıp merakınızı götürmek istemem. En iyisi açın ve hemen şu an izleyin. Einer Wegener'ı canlandıran oyuncu Eddie Redmayne bu zor rolün üstesinden kusursuzca gelmiş. Zor dememde ki kasıt, kadınsı duyguları harika şekilde hissettirmiş zannımca. Kendisinin Stephen Hawking'i canlandırdığı bir filmi de var. Orada bile ne kadar harikulade iş çıkardığını görünce eminim bana hak vereceksiniz. Tarihte ilk'leri severim ve şu an günümüzde yapılan onlarca cinsiyet değiştirme ameliyatlarının başlangıcının ne zamana dayandığı bence oldukça merak edilen bir konu olsa gerek. Sanırım bu olayın bizzat Lili Elbe ( asıl adı Einer Wegener) tarafından kaleme alındığı bir kitap bile var. Bulduğum an edineceğim mutlaka. 

  Bu tür olayların saygı duyulması gerektiğine inananlar da var, oldukça büyük saygısızlıkla karşılayanlar da. Tabi bir de dini boyutlarla da değerlendirmeye çalışanlar da oldukça fazla. Tarafsız olmak gerektiğini düşündüğüm gibi,  konuyla bağımsız olarak, bol saygının olduğu ve hoşgörünün hakim olduğu bir dünya da olmak dileğiyle..

Sevgiyle :) 

postog.com/content/tarihin-ilk-cinsiyet-degistirme-ameliyati-ilk-transeksuel-e-w--59a2d18389547767723ec5b9

twitter.com/demirr_meltem


Başlık Kategori Yayın Tarihi
BEN GELDİM Yaşam 14.04.2020
Zarafetin Ve Mutluluğun Kadını Genel 18.08.2017
Şeref Yoksunu Darbeci Politika 17.07.2016
Adına Yazdıklarım Anı 04.04.2016
Sükûta Erişmek (Bir Ân) Anı 03.04.2016
Başlık Kategori Yayın Tarihi
SAHABE OSMAN’IN ŞEHADETİ RİVAYETLERİ Tarih 29.06.2021
GÜREŞ TEKKELERİNDE TASAVVUF Tarih 07.05.2021
SEN KATİLLERİN TORUNU DEĞİLSİN Tarih 28.04.2021
EFSANE TARİHİMİZİ DUYURMAK Tarih 18.03.2021
SOLAK BALİ OĞLUNUN BAŞINDAKİ KAVUNU NİÇİN VURDU? Tarih 15.03.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.