OSMANLI GENERALLERİNİN GÖĞÜSLERİNDEKİ HAÇ

Bu yazı tarih üstüne olsa da bir felsefe yazısıdır çünkü insanları düşündürtmek amacına yöneliktir.

Belki görmüşsünüzdür belki gözünüzden kaçmıştır, dikkatinizi çekmemiştir..

17. yüzyılda; Osmanlı generallerinin sol göğüslerindeki madalyaların arasında haç olan madalyalar da vardır.

Gazi Ozman Paşa, İzmir işgal edildiği gün şehit düşen Süleyman Fethi Bey ve Mustafa Kemal (Atatürk) de sol göğüslerinde haç olan madalyalı generallerdendirler. Bu yüzyıl; Islahat Fermanı ile Müslüman olan ve olmayan herkesin eşit sayıldığı bir zamandır.  Yani şimdi ki gibi Türk olan ve olmayan herkesin eşit sayılması gibi bir şey.

 Müslüman olan ile müslüman olmayanın eşit sayılması gerçekde; Osmanlı olan ile olmayanın eşit sayılmasıdır. Buna Osmanlı'yı, Batı’lı devletler zorlamıştır. Dikkat edilsin ki Batı bir şey istediğinde Osmanlı gerilemiştir ya da Osmanlı'nın gerilemeye başladığı dönem, Batı’nın çok şey istediği dönemdir de. Bu dönem ayrıca Lale Devri denilen dönemdir de.  İlginç ki bir yandan şatafat  var, bir yandan gerileme. Bir de Namık Kemal.

Müslüman olan bir Osmanlı; neden göğsüne haç  takar? Osmanlı gerçekde(gerçekte) Müslüman değil mi idi? Müslüman insan, göğsüne, altından da olsa haç takar mı? Zaten Osmanlı'daki hukuka baktığımızda; genelde din, özel de ise İslamiyet ile bağdaşmayan bir vahşet görürüz: Kardeş, eş cinayetleri; deri yüzmeler, kazığa oturtmalar, çengele geçirmeler, kesik kafayı tokmakla ezip püre haline getirmeler, iğneli fıçılar, yani ne diriye ne ölüye saygı.

Şimdi ülkenin durumuna bakıyorum da hukuk dışında her şey aynı. Göğüslerimizde haçlı madalyalar yok ama Avrupa Birliği'ne girmek için ahlak sınırlarını zorlayan süreçler var. Haçı ha göğsüne takmışsın ha haçı göğsüne takanı göğsüne basmışsın ha haçı ruhuna takmışsın, aynı şey. Düşünün ki koskoca, Müslüman Osmanlı; göğüsünde(göğsünde) haç ile dolaşıyor. Batı’lılar, (Hıristiyanlar) Hristiyanlar ne çok eğlenmiştir, dalga geçmiştir. Sanırım o haçlı madalyalar, şimdiki Nobel ödülleri gibi bir şey. O neden ile, bana Nobel verilse kesinlikle almam ve inadına Türk Ordusu'na bağışlarım ödül parasını.

Atatürk'ün değerini, anlamamak için anlamamak için haç ya da haçlı  olmak gerek.

Bir de hem Müslümanlık taslayıp hem de göğüsüne haç takan Osmanlı’yı savunuyorlar.

Haç madalyalarını göğüsüne takan Osmanlı mı yoksa o haç madalyalarını taktırtan Batı mı efendi?

Akıl tutulması bu olsa gerek.

Osmanlı’ya isyanda, Mustafa Kemal’in yanında yer almak gerek; Osmanlı’nın değil. Onur budur. Ya da ‘Müslümanım’ demeyip, haçların gölgesinde, haçların ışıltısında susacaksın.

İşte; Mustafa Kemal bu utanca da başkaldırmıştır.

 

Necdet Gürçiftçi
2009-eylülde internette yayınlandı.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
NORMAL OLUNMADAN NORMALLEŞME OLMAZ Felsefe 09.05.2021
TÜRKÇEDE '-NA' EKİ MANTIKSIZLIĞI SAVIM Felsefe 07.05.2021
AL BAYRAK (ŞİİR) Şiir 06.05.2021
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ İNCELEMEM Felsefe 05.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
GÜREŞ TEKKELERİNDE TASAVVUF Tarih 07.05.2021
SEN KATİLLERİN TORUNU DEĞİLSİN Tarih 28.04.2021
EFSANE TARİHİMİZİ DUYURMAK Tarih 18.03.2021
SOLAK BALİ OĞLUNUN BAŞINDAKİ KAVUNU NİÇİN VURDU? Tarih 15.03.2021
.... Tarih 08.03.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.