I love you Sri Lanka (3)

Nihayet finalleri de kazandılar. Kağıtsporlu JKD’cilerimiz 2017 Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonu oldular. İlk kez JKD’ci bir Türk ekibi İstiklal Marşı’nı dinletmişti. Gökhan Karagöz 65 kilo kategorisinde, Ferhing Kara +80 kilo kategorisinde birinciliği elde etti. Böylece Türk JKD’ciler ilk uluslararası şampiyonluğu da kazanmış oldular. Organizasyonun kurallarına göre en fazla sayıda birinci çıkaran kulüpler daha avantajlı oluyorlar. Ev sahibi Sri Lanka daha çok sayıda katılımla en fazla birinci çıkardığı için kulüp birinciliğini de elde etti.Türkiye’yi Kağıtspor Kulübü temsil etti. Kağıtspor’dan katılan iki yarışmacı da birinci oldukları halde az sayıda birinci çıkardığından Kağıtspor Kulübü 2017 Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonası’nda ikinci oldu. Pakistan üçüncü, Dubai dördüncü, Hindistan beşinci oldu.

Başlangıcında Kung Fu Shaolin tapınaklarında, Karate Okinawa adalarında sportif özelliklerinden çok uzaktı. Tüm sporlar birer dövüş idiler. Bugün o doğal hal neredeyse yok olmuş gibidir ve tümünün popülaritesi sportif olmaktan geçti. Sporlaşınca tanınıp yayıldılar. JKD’nin tutunması da buna bağlıdır. Aksi takdirde lokalize olarak ücralarda silinip gider. Dikkat! JKD felsefesi değil, JKD’nin sadece sparring boyutu sporlaşıyor. Sri Lanka’da Bruce Lee’nin birinci ve ikinci jenerasyon orijinal öğrencilerinden ders alan eğitimciler bir araya geldiler. Level seminerlerinin JKD adamı olmaya yetmediğini ifade ettiler. JKD doğru bir bilginin iyi bir pratikle gerçek olarak mükemmel sergilenmesi yani JKD, Bruce Lee’nin kombat konseptinin gerçekten uygulanmasıdır. JKD’nin sportifleşmesi hayata tutunması için elzemdir. İşte bu yüzden biz buna JKD Kulelkavido diyoruz.

Biz böyle dünyaya açılacaksak İngilizcemizi geliştirmek ve belki İngilizce kitap yazmak durumunda kalacağız. Sri Lanka’da neredeyse herkes İngilizce biliyor. Anlaşılan milletçe sömürüldükleri için böyleler. Bu yüzden onlara “İngilizcem biraz zayıf çünkü İngilizlerin sömürgesi altında yaşamadık”dedim. Burada Müslüman esnafın bir tepki olarak dolar kabul etmemeleri onurlu bir tavırdır. Fakat Müslüman olmayan Sri Lankalılarda bu şuuru göremedik. Dolar verdik kabul etmediler diye teklifimizden ötürü payımıza utanmak düştü. Onları yüzlerine karşı da takdir ettim. Sri Lanka televizyonuna dedim ki: “I came from the very west of Asia. I came from the very east of Europe. We did not come to win the race. We came to win you. Bruce Lee died in the world. But he was born in my mental.”

Sri Lanka’da inanç kardeşliğini yüreğimizde hissettik. Ekibimiz Sri Lankalı ve Pakistanlı Müslümanlarla kardeş olmanın keyfini yaşadılar. Camileri ziyaret ettik. Yarışmaya katılanların isimlerinden kimlerin Müslüman olduklarını anladık ve hemen kaynaştık. Özellikle Pakistanlılar ekip olarak çok sıcaktılar. Camideki teravih namazında tanıştığımız Muhammed İkbal adında çok takva olduğunu düşündüğümüz bir Müslüman biz ülkemize ayrılana kadar bizi yalnız bırakmadı. Burada Budistlere nispeten az sayıda da olsa Müslümanlar var. Müslümanlar ağırlıklı olarak başkent Kolombo’da yaşıyorlar. Biz Budistlerin ağırlıklı oldukları Kandy’deydik. Buradaki JKD temsilcisi bir Hıristiyan. Fakat aralarında inanılmaz derecede bir saygı ve uyum var. Tüm inanç mensupları iyi geçiniyorlar.

Abdulvahid Hoca’ya göre, İzlenimimiz odur ki maçların daha JKD karakterli olması için tekrar masaya oturmalıyız. Diğer sporlara benzemesinden azami olarak kaçınmak gerekiyor. Kendi felsefesinden izler taşıması gerekiyor. Uçakla 11 saat uzak bir ülkede sporcularımız için iyi bir tecrübe oldu.”

Türkiye Wushu Federasyonu JKD hakemlerinden olan ve aynı zamanda Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Kıldize’ye göre, “Bir kez daha bu ülkeye gelmek istiyorum. İnanılmaz hoşuma gitti. İnsanları çok sakinler. Bu yoğun trafikte bile ne trafik ışıkları var ne de en ufak bir kavga. Kimsenin acelesi yok. Zaten acelesi olana da yol veriyorlar. Cuma namazını kıldığım camide bize büyük ilgi gösterdiler. Sırf Müslüman olduğumuz için bizi sevdiler. Dolara değer vermemeleri beni ayrıca hayrete düşürdü. Her şey çok güzeldi. Sporcularımız çok başarılıydılar. Fakat daha kalabalık gitmeliyiz. Çünkü zor maçlardı. Ne kadar kalabalık katılırsan şansın o kadar fazla oluyor. Sporcumuz Gökhan Karagöz maalesef rakibi olan Pakistanlı Mahammad Shahbaz ile tatamiye çıktılar. Bu karşılaşmayı Gökhan kazanınca Mahammad koştu sarıldı ve bizi tebrik etti. İnanılmaz bir şey. Aslında ülkesinde çok başarılı bir antrenör olan Mahammad Gökhan’a yenilmişti ama nefsine bile yenilmemişti. Hepsini kutluyorum. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu’na, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Yeşildal’a ve Kağıtspor Kulübü yöneticilerine teşekkürlerimi sunuyorum.”

Ben de buradan birinciliği ülkemize taşımamıza vesile olan Türkiye Wushu Federasyonu’nun, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ve Kağıtspor Kulübü’nün bu başarıda ciddi katkıları olduğunu hatırlatarak hassaten Sayın Abdurrahman Akyüz Hocaya, Sayın İbrahim Karaosmanoğlu başkanıma ve Kağıtspor’un şahsında Sayın Ali Yeşildal’a en derin saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

05 Ağustos 2017 http://www.bizimyaka.com/yazar-76927-I-love-you-Sri-Lanka-3