MEHMET AKİF ERSOY'UN EVİNİ SATMAK

Düşünsel değil de ticaretçi, paracı, kapitalist İslamiyet, Akp ile başa geldiğinden bu yana ülke,toplum, ulus ekonomisine ait , para eden herşey yerli, yabancı kapitalistlere satılmaya başladı. Büyük Türkiye düşünürü, yiğidi, kurucusu, vatanseveri Mustafa Kemal Atatürk’ün yatı da satılmışdı da satıldıkdan sonra içinde fuhuş yapıldığı ortaya çıkmışdı. Kars’daki İnsanlık Anıtı ise para etmediği için satılamadı ve yıkdırıldı! Para veren olsa idi o da satılacakdı bence.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin İstikal Marşı’nın da yazarı olan Mehmet Akif Ersoy’un 75. Ölüm yıldönümü anıldı dün. Ama ilginç birşey oldu Mehmet Akif Ersoy ile ilgili. Doğal ki kapitalizimci İslamiyet yaklaşımı, bu vatanseverin ölüm yıldönümünde de boş duramazdi. Durmadı da. Mehmet Akif Ersoy’un bir dönem yaşamış olduğu ev, Sezen Aksu isimli bir pop müzik sanatçısına 1.5 milyon T.L.na satıldı. Kimi 600-700 T.L. aylık ücret ile yaşamaya çalışır iken bazıları da böyle milyon T.L.ları biriktirebiliyor işte. Neyse bunu geçelim şimdilik.

 

Mehmet Akif Ersoy’un evini Sezen Aksu’ya satmak, ne demek? Yine ilginç olan şu ki bu evin satılması, Mehmet Akif Ersoy’un ölüm gününe yakın gelmiş olması. Ve yine ilginç olan şey; Mehmet Akif Ersoy bu evde bir dönem kalıp gitmiş olmasına karşın, bu evin sürekli olarak yayın organlarında ‘Mehmet Akif Ersoy’un evi satıldı’ diye anılması; Mehmet Akif Ersoy’un 75. ölüm yıl dönümünde. Bu söylemler ile yapılmak istenilen şey erişilmek istenilen erek nedir? Mehmet Akif Ersoy üzerinden sömürü mü yapılmak isteniyor?

 

Mehmet Akif Ersoy’un yaşamını, kişiliğini biliyoruz. Peki ya Sezen Aksu’nun yaşamı ve kişiliği; Mehmet Akif Ersoy’un yaşamı ve kişiliği ile uyuşuyor mu? Mehmet Akif Ersoy mayo giyer, içki ve sigara içer mi idi? Ama Sezen Aksu bunları yapıyor ya da yapdı. Yine Sezen Aksu; Akp hükümeti’nin sözde demokratik gerçekte ise etnikçi, gerici; Atatürk ve Türkiyesi düşmanı açılımını da destekledi. Mehmet Akif Ersoy bunu da yapar mı idi? Sezen Aksu’nun dekolte giysili fotoğraflarını gördük yayın organlarında. Mehmet Akif Ersoy o giysileri eşine giydirir mi idi ya da eşi o giysileri giyer mi idi? Sezen Aksu ‘Çocuğumun yaşayamadığı toprakları ne yapayım?’ dedi. Mehmet Akif Ersoy bu sözü söyler mi idi? Sezen Aksu için vatan belli ki çocuğu ile ölçülüyor. Peki bu vatanı düşmanlardan kurtarmak için ölen gençler? Onların anneleri, babaları?

 

Evet; Sezen Aksu’nun yaşamına ve kişiliğine bir bakalım; Mehmet Akif Ersoy ile ne benzerlikleri var?

 

Sezen Aksu; gençliğinde dansöz olmak istediğini söylemiş? Mehmet Akif Ersoy’un, gençliğindeki isteği ise ne idi acaba? Bu ülkede, dansöz olmak isteyen kaç gençkız var acaba?

 

Yani Akp hükümeti; çok para veren olsa Anıtkabir’i de ençok parayı verene satar mı acaba? Atatürk’ün yatını satanlar, acaba O’nun mezarını da satarlar mı diye korkmadan edemiyorum.

 

O ev; Mehmet Akif Ersoy’un evi değil; bir dönem kaldığı ev. Önce bu konudaki sömürüyü, yanıltmayı kaldıralım. İnsanları kandırmayalım.

 

Sonra; o evde Sezen Aksu yine içki, sigara içecek mi; içkili eğlenceler düzenleyecek mi, dekolte giyinecek mi; topluma iyi örnek bir yaşam sürecek mi? Orayı sanat merkezi yapacağını söylemiş ama böyle yapması da bu sorunları yok etmez.

 

O evin oralarda bir de cami var gibi görünüyor, evin fotoğrafında.

 

Kapitalizim; Hıristiyan da olsa Müslüman da; parayı veren düdüğü çalar, kuralını uyguluyor. Ama en azından; ticaret Müslümanları değil de tasavvuf Müslüman’ları kursa idi Akp’yi, bunlar yaşanmazdı diye düşünüyorum.

 

Terörün dini, imanı, vatanı, milleti olmaz, diyorlar; ticaretin, kapitalizimin, özel sektörün var mı peki?

 

Peki, o evi; ya bir eşcinsel ya da fahişe ya da pezevenk en çok parayı verip alsa idi? Gerçek şu ki devlet; Türkiye açısından saygın, değerli, önemli kişilerin mallarının satışı konularında saygın bir yönetmelik, yasa çıkarmak zorunda. Bence en doğrusu; böyle kişilerin malları kamulaştırılmalı ve ancak günlük konukluğa(ziyarete) açılmalı.

 

Parayı verenin, düdüğü çaldığı yerde; Nasreddin hoca olsa da saygın bir devlet örgütü olmaz.

 

Ey Sezen Aksu; seni içki, sigara, çıplaklık yanlısı sol, ünlü yapdı bence. Eğer sigaraya, içkiye,çıplaklığa, bikiniye,mayoya falan karşı olsa idin, onlar senin yanına uğramazlardı.

 

Peki o ev, Sezen Aksu ölünce eşine ya da çocuklarına kaldığında, o evde neler yapacaklarını nereden bilebilirizki?

 

İstiklal Marşı’nı satmayan adamın evini satmak nedir?

 

 

Necdet Gürçiftçi

28-Aralık-2011 tarihinde internette yayınlandı.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.