BURIDAN'IN EŞEĞİ

Bence Türkiye'ye en büyük ve en ilk kötülüğü dönemin Milli eğitim bakanı olan Hasan Ali Yücel yapmıştır. Atatürk sonrası, 1938 aralık ayında 2. Celal Bayar hükümeti'nin edebiyat fakültesi mezunu eğitim bakanı bu vatandaş Atatürk'ü hiç anlamamış olmalı ki Türkiye özgü, özgün, ulusal, yerel bir kültür; ve ulusal alimler, düşünürler(filozoflar), yazarlar, şairler, sanatçılar yaratmak yerine Avrupa'nın kültürünü Türkiye'ye taşımaya koşmuş ve Batı kılasikleri(klasikleri) denilen şeyleri harıl harıl Türkçeye çevirtmiştir yani Türkiye'deki Batı kökenli ilk kültür sömürgeciliğinin başı olmuştur. 


Bu vatandaşın bu tutumu hem Türkiye'ye Batı kültürünün yığılmasına ve ulusallığın boğulmasına hem Türkiye'de Batı dalkavuğu sözde aynı bir kesimin var olmasına ve hem de 1950 Menderes hükümeti'nde olduğu gibi tüm bunlara faşist, gerici bir tepkinin, başkaldırının doğmasına neden olmuştur ve günümüzde bu süreç Akp egemenliğinin var olmasına kaymak, bal sürmeye kadar gelmiştir. 


Bu vatandaş yüzünden felsefe ülkemizde bir bilim olarak değil Batı, özellikle Avrupa felsefecilerine dalkavukluk ve bilim olarak değil özellikle Avrupa felsefe tarihi, Avrupalı felsefecilerin hayatları-sözleri-savları-örnekleri olarak var olmuştur ve gelişmiştir; ve felsefe bir bilim olmak yerine lafsalatası(laf salatası), lafebeliği(laf ebeliği), özellikle Avrupalı felsefecilerin abuksubuk örneklerinin papağan gibi ezberlendiği, bellendiği, felsefe sanıldığı; özellikle Avrupalı felsefecilerin sözlerinin oraya buraya yazıldığı, her lafın başında ve içinde edildiği, akıldışı, tuhaf bir durum olmuştur yani felsefe ülkemizde bir bilim olarak yerine adeta Batıya tapınma amaçlı bir put olmuştur. Sağ bu putu Platon'da tutmaya çalışırken sol da önce Marx'a sonra da Nietzsche'ye getirmiştir. 
Özellikle Batılı felsefeciler birtakım örnekler üretmişlerdir ki bunlardan biri de Buridan eşeği ya da Buridan'ın eşeği denilen örnektir. Sözde felsefel bu örnek ne diyor? Bir eşeğin önüne bir su ve saman konulmuş; eşek önce hangisini yemek konusunda ikisi arasında karar veremeyip açlıktan ve susuzluktan ölmüş. 


Yahu böyle felsefe mi olur; felsefe bu değil ki bir bilim. bilim ne yapar? Bir sav öne sürer ve olanakları varsa da onu dener, sınar. Yahu bir eşek bulup önüne su ve saman koymak, denemek çok mu zor? Bunu denediniz mi de Buridan'ın eşeği deyip duruyorsunuz? Buridan dediğiniz adam bunu denemiş mi? Yahu ben bir söz söyleyeceğim zaman kırk kez düşünüyorum; bir savım varsa onu önce inceden inceye düşünüyorum ve olanak varsa gözlemliyorum ya da deneyliyorum ya da gözlemlerinden sonuç çıkarıyorum; Buridan ile Buridan'ın eşeği deyip duranlar hiç böyle bir deney yapmışlar mı ya da böyle birşeye tanık olmuşlar mı? Yok, Buridan öyle demiş ya, Batılı öyle demiş ya, Avrupalı öyle demiş ya, yabancı öyle demiş ya mutlaka doğrudur, mutlaka baştaçı yapmak, mutlaka savunmak, mutlaka sevmek, mutlaka övmek gerekir. Bunu Türkiye'ye kim aşıladı? İşte o Avrupa kılasiklerini harıl harıl Türkiye'ye doldurmayı halt sanan Hasan Ali Yücel isimli bakan vatandaş yani şair Can Yücel'in babası. Bu adamın yapdığı(yaptığı) Köy enstitüsü denilen şeyler de bu adamın Türkiye'ye yapdığı(yaptığı) ikinci en büyük kötülük olmuştur çünkü bu şeyler Türkiye gençlerini bir yandan Avrupa kültürü yanında bir de düşünür(filozof), alim, bilge, ulusal yazar, ulusal şair, ulusal aydın olmak yerine çiftçi, tamirci, usta olmaya yani akıl işlerinden uzaklaştırıp beden işlerine yönlendirmiştir; zaten ancak 7 yıl 5 ay Milli eğitim bakanlığı bakanılığı yapmış, sonra da gazetecilik yapmış. 


Buridan'ın eşeği, Buridan'ın eşeği deyip duracağınıza alın önünize bir eşek, koyun önüne su ve saman, bakın bakalım açlıktan ve susuzluktan ölecek mi; felsefe budur; felsefe yalnızca laf değil deneydir de çünkü felsefe bilimdir de. Neden felsefenin bilim yönünü de görmüyorsunuz da hep laf, edebiyat yönünü görüyorsunuz? Elin herifi öyle dedi diye herşey öyle olmak zorunda mı? Siz ne işe yarıyorsunuz; yalnızca boş laklaka, geyiğe mi? Felsefe; felsefe tarihi, felsefecilerin sözleri-savları-örnekleri-hayat öyküleri değil kişilik ve herşeyden önce bilim üretmektir. 


Felsefe diye felsefe tarihinden, felsefecilerin hayatlarından-sözlerinden-savlarından-örneklerinden söz eden kişi felsefe bilmiyor demektir; hele bir de bunu yapan sigara, içki içiyorsa yani topluma, insanlığa kötü, yanlış, zararlı örnek oluyorsa hepten salla gitsin. Tıb(Tıp) demek tedavi demek mi yoksa tıb tarihi demek mi? Doktora gidince size tıb tarihini mi anlatıyor, ilaç mı yazıyor? Felsefe lagaluga değil ilaç olmaktır; hem kendine hem insanlığa. Felsefe ve felsefeci bilimle var olur ve bilimle yürür. 


Benim aydınım Batı kılasikleri okur, döner döner bir daha okur. Hiç yeni, özel, özgün birşey yaratmaz. Uysaldır, çok uysal. Bu ülkede asıl, önce halkın değil aydınların uyanması gerekir. 


Bir zamanlar kağanlar vardı, şimdi onların yerini papağanlar aldı. 

 

Necdet Gürçiftçi 
İnternette yayınlandığı zaman: 12.3.16/08.18 


Başlık Kategori Yayın Tarihi
AN VE ZAMAN Felsefe 17.04.2021
Dostluk.. Felsefe 05.04.2021
ERDEMLİ OLMA VE ŞEREFLİ KAYBEDİŞ Felsefe 13.02.2021
PANTEİST SPİNOZA’NIN YETERSİZ TANRISI Felsefe 12.01.2021
SIRADAN MISIN Felsefe 02.08.2020

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.