Sifu Richard Bustillo’nun JKD Programı (8)

Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Bustillo’nun IMB Akademisi (IMB ACADEMY) İlerleme Programı’nın sonlarına yaklaştık:

Sokaklarda Self Defense

Self Defansın Temel Prensipleri

Dört Dövüş Mesafesi (Four Combat Ranges)

Dövüşün Ölçüsü (The Fighting Measure)

Bakış Odaklanma Prensipleri

Bai Jong  (The Fighting Stance)

Doğal Okuma Pozisyonları (Natural Ready Positions)

Durdurma (The Interception: Lead Leg Kick, Lead Bil Jee, Lead Straight Punch)

Dört Köşe Lin Sil Die Dar Hareketleriyle Özel Ataklara Kontra (Lead Punch, Rear Punch, Backfist, Straight Kick, Hook Kick, Side Kick, Spin Kick, Wrist Grab, Lapel/Collar/Shirt Grab, Combinations)

Kadınlar İçin Self Defense

Self Defansın Temel Prensipleri

Dört Dövüş Mesafesi (Four Combat Ranges)

Dövüşün Ölçüsü (The Fighting Measure)

Görsel Odaklanma Prensipleri (Visual Focus Principles)

Hayati Hedefler (Vital Targets)

Kadınlar İçin Çarpıcı Teknikler (Finger Jab, Claw Hand, Palm Slap, Web Hand (ağ el), Thumb Gouge (başparmak batırma), Hammerfist, Finger Fan (parmak yelpazesi), Elbow, Headbutt, Knee, Straight Kick, Side Kick, Hook Kick, Back Kick, Stomp Kick)

Vuruş Çalışması (Impact Training)

Durdurma (The Interception)

Dört Köşe Lin Sil Die Dar Hareketler (Four Corner Lin Sil Die Dar Movements)

Özel Teknikler: Knuckle Grind (eklemle öğütme), Skin Pinch (deri çimdikleme), Bite (ısırma), Hair Pull (saç çekme).

Yakalamaya Karşı Savunma (Defense Against Grabs)

Özel Durum Ataklarına Karşı Savunma

Gördüğünüz gibi JKD sokak dövüşü temelli bir branş olduğu halde Bustillo’nun programında sokak savunması üzerine ayrıca bir başlık atılmış. Çünkü JKD sanatı Bruce Lee’den sonra asistanlarında her birine münhasır bir konsept haline gelmiştir. İlk çıkışından uzaklaşarak özgün bir yoruma dönüşmüştür.

Kadınlar için savunma çalışmaları da ayrıca düşünülmüştür. Hakikaten kadınların sokakta kendilerini savunabilmeleri için JKD tam bir fırsattır.

Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Bustillo’nun IMB Akademisi’nde İlerleme Programı’nı gözden geçirmiş olduk. Sırada faz çalışmaları kaldı ve onları da işlediğimizde nihayet bitirmiş olacağız. Zaman zaman diğer asistanlarına da temas edeceğiz.

Hemen belirtmeliyim ki özellikle camiamızdan JKD dersi veren antrenörler ve Duan sahipleri bu programları ellerinde bulundurmalılar. Dünyada en fazla hayranı olan dövüş ustalarının belki başı olan Bruce Lee’nin ve onun öğrencilerinin çalışma programları tüm dövüş sporcuları için bir merak konusu olmalı. Bustillo’nun Kocaeli’ne gelmesi için kendisiyle temas kurduğumuzda 60 bin liraya mal olduğundan vaz geçmiştik. Derken birkaç ay sonra da ölüm haberi geldi (30 Mart 2017). Bu ustalar ekip olarak beş yıldızlı otellerde ağırlanmak istiyorlar. Verdikleri eğitimler aslında ucuz ama masrafları pahalı. İşte kendisinden tedarik ettiğim bu programı siz okuyucularımla bedava paylaşıyorum. Fakat kıymetinin ne kadar bilindiğini bilmemekle beraber memnun kalındığını umuyorum. Programda geçen Çince ve İngilizce sözcükler için yahut size kapalı gelen terimleri gazete yahut spor okulu kanalıyla şahsıma sorabilirsiniz.

29 Temmuz 2017 http://www.bizimyaka.com/yazar-76694-Sifu-Richard-Bustillonun-JKD-Programi-8