Islamla yeni şereflenen Insanlar..

Ben her islam dinini yasayani severim. Birde yeni Müslüman olup bu dini yasamayi calisani da severim. Öncelikle Islamiyetin yükselecegi icin ve Islamla girip cehennem ehli olmacaklari icin onlarin adina sevinirim. Sadece kendilerine degil baskalarina da faydali olmaya calismaktadirlar.  Gencligin ne kadar önemli oldugunu gösterme cabasindadirlar. Öyle gencler de var ki, yeni müslüman olmus, sanki bu dini yillardir yasiyor gibi bir hal var üzerlerinde. Gercek mutlulugu bulmus yani Allahi daha yakindan tanima imkani olmus, tanimayanlara ise bu ne güzel bir duygu oldugunu anlatmaya calisiyor. Terör, islam olmadigini hatta islamda diger semavi dinler gibi lanetledigini dile getiriyorlar. Buda dogru bir davranistir süpsesiz. Terrör icin sakal birakmiyor yada Müslümana ait özel kiyafetler giymiyorlar. Peygamberin ve Sahabelerin yaptigini yapiyor ve giydigini giyiyor. Genci olsun veya Ihtiyari olsun, her insan kendi dininde yükselmek ve diger insanlari yükseltirmeyi diler. Aynen o yeni Müslüman olmus o insanlar gibi. Hissettikleri güzel oldugu ve bunu insanlara hayatinda bir huzur verecegi iddiasinda.  Dünyayi ve Ahireti tam anlamiyla bilenlerle yakinlik kurulsa onlardan bir zerre bile zarar görmecekleri anlasilir. Cünkü onlar hakki benimseyip ona teslim olmuslar. Yeni Müslüman olan bu Insanlar, kendi görüsüne dogruyu bulduklari icin öyle bir yasam sürüyor. Yoksa ´´Müslümanlar kendi Evlatlarimizin bile beynini yikadi´´ diye bir söz konusu degildir. Müslüman, sadece Islama ilgi cekenlere anlatir ve bundan haberi olmayanlara duyurur. Yani bildiklerini, bilmeyenlere bildirmeye cabasindalar. Bir Ayet ise bu durumu ifade eder:

De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler." (Zümer Suresi -9 )

Asla ve asla ortaligi karistirmaya niyetli degiller. Öyle olsaydi, dünyada huzur denen birsey kalmazdi. Ha, beynini yikadi diyenler varsa ise oda Islama karsi olduklari ve islamin cogalmasini istemedikleri icindir. Yoksa durup dururken böyle hadiseler gün yüzüne cikmaz. Yükselecegi varsa yükselir. Bir dünya dolu ordu bunu durdurmak icin gelse bile onu durduramaz. Cünkü bu Allahin bir takdiridir. Nitekim Cenabi Allah bir Ayetinde söyle buyurur:

“Allah kimi hidayete erdirmek isterse, onun gönlünü İslâm'a açar. Kimi de saptırmak isterse, sanki göğe yükseliyormuş gibi, göğsünü dar ve sıkıntılı yapar. Allah, inanmayanları işte böyle pislik içinde bırakır.“ (Enam Suresi -125)

Bu insanlara Allahin hidayeti ile Müslüman olmalari acikca belirtir. Onlar bu dini secmislerse neden bazi insanlar „Kötü oldu“ diyor? Yoksa Insanliga bir kötülük dokunacak diye kaygilari mi var? O zaman islami tam bilmediklerinden dolayi kaynaklanabilir bu durum. O dini yanlis gösterenlerle bir olacaklari düsünülebilir. Yani vahset, terör, kin ve nefret vs. ortaya daha cok cikacagini tahmin yürütebilirler. Olabilir. Ama unutulan birsey var, oda onlarin asil amaclari nedir diye sormamalaridir. Yeni Müslüman olmus ve hayatini bundan sonra böyle devam temenni etmek dileyen Kurâna ve sünnete gore yasiyorsa ondan tehlike beklemeye geregi yoktur. Bunun sebebi ise, Allahin emrini uymasindan ve Peygamberin bir nebze olsada hareket ettigi gibi hareket etmesinden gelir. Islami yanlis anlayan gerisini de yanlis anlar. Dogru anlasilsa bile ondan olan yasantiyi bazilari kabul etmeyebilir. Habulki Islam dininde “Dinde zorlama yoktur” diye talimati vardir. Isteyen yasasin isteyen yasamasin. Böyle bir talimat oldugu halde istenilmiyor. Bu durumda dünyayi huzursuzluga sokmaya yetiyor. Islam huzuru vermek istiyor iken bu huzur mutsuzluk verecek bir his var böyle insanlarda. Kimileri islami firsat bilip hem kendi hem halki icin rahati temenni etmek ister, kimileri ise islama leke sürüp halka onu kötü göstermek ister. Bu iki farki görüp ayirmak gerekir. Hadisi Serifte olan bu vasfi tasiyorsa bir Müslüman, ondan insanlar korkmamalari gerekir:

 Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.
(Tirmizî, Îmân, 12; Nesâî, Îmân, 8.)

 

Bir Söz bu durumu söyle aciklar:

Müslümanlari degil Islami arastirin. (Khalid Yasin)


Selam ve Dua ile


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Düğün Konvoylarına Düzenleme Yaşam 29.07.2021
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil Yaşam 27.07.2021
İçimizdeki Yeşermeye Çalışan Filiz Yaşam 03.07.2021
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.