Erbakan İsrail’le Anlaşmaya imza attı mı?

Erbakan Hoca hayatta iken en çok iftiraya uğramış kişilerden biriydi. Vefatından sonra da iftiraların ardı arkası kesilmiyor. Neymiş? İsrail’le gizli anlaşmalar yapmış… Yuh olsun! İftiracılara yazıklar olsun! Sağlığında attığınız iftiralara doyamadınız. Hala onunla uğraşıyorsunuz. Fakat onun kurmayları ve talebeleri hayattadırlar ve ağızlarınızın payını vermek üzere tetiktedirler.

İsrail ile askeri tatbikat içeren birçok anlaşmanın Refahyol Hükümeti döneminde imzalandığına ilişkin iddialar kuyruklu yalandır. 23 Şubat 1996 tarihinde imzalanan Türkiye-İsrail Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması, DYP-CHP koalisyonu döneminde Çiller Hükümetince imzalanmıştı. İmzalanan bu anlaşmayla o tarihten bu yana İsrail ve Türk uçakları Anadolu Kartalı gibi birçok tatbikat yapmaktadır. Refahyol Hükümeti dönemindeki tek anlaşma uçan tabut olarak adlandırılan F4 uçaklarının ABD tarafından modernize edilmemesi üzerine daha önceki hükümetler döneminde başlayan görüşmelerin sonuçlandırılarak bu işin İsrail’e yaptırılması hususudur. Yani Refahyol döneminde İsrail ile yapılan tek anlaşmaya göre Türkiye’nin F4 Phantom uçaklarının modernizasyonun İsrail tarafından yaptırılmıştır.  Peki, F4’ler niçin bu ülkeye modernize ettirilmişti? Çünkü bu anlaşmanın ihale müzakereleri Refahyol Hükümeti döneminden çok önce başlamıştı. F4’lerin modernizasyonunu yapmayan ABD, Türkiye’ye mecburi adres olarak İsrail’i empoze etmişti ve bu uçakların çöpe atılmaları söz konusu olamazdı. Ayrıca biz ülke olarak F4 değil, F16 üretiyoruz… Kısacası İsrail Erbakan’ı, Erbakan İsrail’i asla tercih etmemiştir…

Ortak askeri tatbikatların yapılmasını içeren anlaşma, DYP-CHP koalisyon hükümeti döneminde Tansu Çiller tarafından imzalanmıştı. Onlar için İsrail olup olmaması çok önemli değildi. Bu konuda tek hassas lider rahmetli Erbakan Hoca idi. 1995 seçimlerinden birinci parti çıkınca Refah’tan önce Anayol Hükümeti kurulmuş, hatta bu anlaşma o Hükümetten dahi önce imzalanmıştı. Ama 1996 yılında imzalandığı için Refahyol Hükümeti döneminde imzalandığı zannedilmektedir.

Refahyol Hükümeti 30 Haziran 1996 tarihinde kurulduğuna ve söz konusu askeri anlaşma Refahyol Hükümeti’nin kurulmasından 4 ay önce 23 Şubat 1996 tarihinde Çiller Hükümeti döneminde imzalandığına göre hala bunu dillendirmeye gerek yoktur. Bunu anlamanız için biraz incelemenizin, matematiğinizin ve vicdanınızın olması yeterli.

Refahyol Hükümeti’nin kurulmasından sonra İsrail Dışişleri Bakanı Davit Levy'e uzun uğraşlar ve ısrarlı randevu talepleri sonunda gerçekleştirdiği ziyaretinde Erbakan’ın; “Birleşmiş Milletler kararlarına uyunuz. İşgal ettiğiniz topraklardan çekiliniz. Yeni yerleşim merkezi açmaktan vazgeçiniz. Mescid-i Aksa'ya saygılı olunuz” uyarısında bulunduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Bu uyarılar elbette Levy'nin hoşuna gitmemiş ve İsrail’e moralsiz dönmüş olmalıdır. Erbakan Hocam bu uyarılarından önce “one munite” dememiş olsa bile ardından özür de dilememiş ve yanlış anlaşıldığını söylememiştir. Bu toplumda Siyonizmin zulmüne dikkat çekmede başı çekmiştir. Eğer Sayın Erdoğan “one minute” dediğinde milletimizden büyük bir destek aldıysa bunun sebebi daha önce muhterem Erbakan Hoca’nın bu milletin zihninde ektiği siyasi ve milli şuurdur.

Erbakan Hoca’nın bu tutumundan sadece Yahudiler değil bizdeki masonik çevreler de rahatsız oldular. Onların bizdeki uzantıları da… Levy’nin hemen arkasından Mayıs 1997'de Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan’ı, Genelkurmay Başkanı Org. Karadayı da, Genelkurmay 2. Başkanı Org. Çevik Bir’i İsrail'e gönül almaya göndermişti. Mecbur muydu? Erbakan tarihe omurgalı bir lider olarak işte böyle geçecekti…

2. Dünya Harbi’nden sonra 1945 yılında kurulan Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın ilk icraatlarından birisi 1948’de Filistin toprakları üzerinde İsrail’i kurmak oldu. İsrail’i önce ABD, ondan on bir saat sonra da ikinci sıradaki devlet olarak Türkiye tanımıştı. Oysaki İsrail’in Filistin topraklarını hırsız ve arsızca işgal ederken Filistinli sivil halka neler yaptığına tüm dünya şahit olmuştu.

İsrail “Ha’arets Gazetesi” gazetesi bile “Erbakan Tüm Anlaşmaları Askıya Aldı”(1) yazdığı halde içimizde Yahudiler kadar bile Erbakan Hoca’nın farkında olmayan gafiller hala varlar. Bir defalık olan ve üstelik önceden yapılmış anlaşmanın uzantısı olan bir imzayı görenler Erbakan Hoca’mın İsrail’e çektiği bütün restleri göremeyecek kadar beyinsiz miler?..

1991’de Süleyman Demirel Başbakanlığındaki DYP-SHP Hükümeti zamanında Türkiye-İsrail arasındaki ilk anlaşma 11.09.1992 tarihinde imzalanan “Turizm Alanında İşbirliği Anlaşması” olarak tarihe kaydoldu. 1993’te Turgut Özal’ın ölümünden sonra Süleyman Demirel cumhurbaşkanı ve Tansu Çiller başbakan olunca iki ülke arasındaki ilişkiler birden arttı. Türkiye-İsrail ilişkilerinin üç mimarı olduğu söylenir: Süleyman Demirel, Tansu Çiller ve Çevik Bir (2). Bunların döneminde İsrail-Filistin ihtilafında daima İsrail’den yana tavır alınmıştır. İsrail’i hoş tutarak Müslüman Arap Dünyasının tepkileri hiçe sayılmıştır. İşte 21.01.1994 tarihindeki stratejik İsrail’le Savunma İşbirliği Anlaşması bu kafayla imzalanmıştır.

25.01.1994 Türkiye’deki Yahudilerin 500. yıl kutlamalarını Çiller Hükümeti döneminde yapmaları hep şirin görünme çabasıdır. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in İsrail Cumhurbaşkanı Weizman’ı İstanbul’da şeref misafiri olarak ağırlaması ve bu dönemde olması da manidardır. 31.03.1994 Güvenlik/Gizlilik Anlaşması’nın imzalanması Çiller Hükümeti dönemidir. 04.06.1994 Çevre Sorunlarında ve Doğa Korunmasında İşbirliği Anlaşması’nın ve 15.01.1995 Terörizm ve Diğer Suçlarla mücadele anlaşmasının imzalanması hep Çiller Hükümeti dönemidir. Mücadelede İşbirliği Anlaşması’nın imzalanması Çiller Hükümeti dönemidir. 13.03.1995 Telekomünikasyon ve Posta Alanında İşbirliği Anlaşması ve 24.04.1995 Sağlık ve Tıp Alanında işbirliği anlaşmasının imzalanması da Çiller Hükümeti dönemidir. 07.11.1995 F4 İşbirliği Anlaşması’nın imzalanması Çiller Hükümeti dönemidir. Uçaklarının Modernizasyonu Projesi Anlaşması’nın imzalanması da Çiller Hükümeti dönemidir. Daha ne sayalım? 23.02.1996 Türkiye-İsrail Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması…

14.03.1996 tarihi Demirel’in İsrail ziyareti en üst düzeyde ilk devlet ziyaretidir. Türkiye-İsrail Serbest Ticaret Alanı Anlaşması’nın imzalanması, Gümrüklerin 16.06.1996 Türkiye-İsrail Ticaret Sıfırlanması; ekonomi, sinai, teknik ve bilimsel işbirliği anlaşması da ondan farkı olmayan Yılmaz Hükümeti dönemidir. Bütün bunlar içinde en çok yankı yapan Çiller Hükümeti zamanında 23.02.1996 tarihinde Türkiye ile İsrail arasında imzalanan Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşmasıdır. Bu anlaşmanın REFAHYOL Hükümeti zamanında imzalandığını sanmaları ve Refah Partisi’ni hedef almaları sadece bilgisizlik değil, aynı zamanda vicdansızlık ve haksızlıktır. 

Kaynakça:

1. Alptekin Dursunoğlu, “Stratejik İttifak”; M. Ali Birand, 22 Haziran1996 tarihli Sabah Gazetesi; Hakan Albayrak, 3 Ağustos 2006 tarihli Milli Gazete.

2. Alptekin Dursunoğlu, “Stratejik İttifak”,  s. 25.

 

15 Nisan 2017 Bizim Yaka Kocaeli

http://www.bizimyaka.com/yazar-72749-Erbakan-Israille-Anlasmaya-imza-atti-mi


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AK Parti'nin Akı, Karası Politika 01.06.2021
Üst Akıl Faaliyeti Politika 31.05.2021
FİLİSTİN’DE KALICI BARIŞ MÜMKÜN MÜ? Politika 19.05.2021
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021