Türk JKD'ciler madalyalarla yuvaya döndü

Türk Jeet Kune Do Kulelkavido sporcuları Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonası’nda şampiyon oldular

Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) Jeet Kune Do branş sorumlusu Yüksel Yılmaz, TWF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Abdulvahid Alagöz, TWF’nin ilk JKD hakemlerinden Mahmut Kıldize’nin de beraberinde bulundukları Kağıtsporlu JKD’ciler şampiyon oldu. İlk kez bir Türk ekibi İstiklal Marşı’nı dinletti.

Kağıtsporlu Jeet Kune Do sporcusu Gökhan Karagöz 65 kilo kategorisinde, Ferhing Kara +80 kilo kategorisinde birinciliği elde etti. Böylece JKD’ciler ilk uluslararası şampiyonluğunu kazanmış oldu.

Organizasyonun kurallarına göre en fazla sayıda birinci çıkaran kulüpler daha avantajlı oluyor. Ev sahibi Sri Lanka daha çok sayıda katılımla en fazla birinci çıkardığı için kulüp birinciliğini de elde etmiş oldu.

Türkiye'yi Kağıtspor Kulübü temsil etti. Kağıtspor’dan katılan iki yarışmacının da birinci oldukları halde az sayıda birinci çıkardığından Kağıtspor Kulübü 2017 Güney Asya Jeet Kune Do Şampiyonası’nda ikinci oldu. Pakistan üçüncü, Dubai dördüncü, Hindistan beşinci oldu.

İYİ BİLGİ, İYİ PRATİKLE SERGİLENMELİ

Sijo Yüksel Yılmaz şunları söyledi: “Başlangıcında Kung Fu Shaolin tapınaklarında, Karate Okinawa adalarında sportif özelliklerinden çok uzaktı. Tüm sporlar birer dövüş idiler. Bugün o doğal hal neredeyse yok olmuş gibidir ve tümünün popülaritesi sportif olmaktan geçmiştir. Sporlaşınca tanınmış ve yayılmıştır. JKD’nin tutunması da buna bağlıdır. Aksi takdirde lokalize olarak ücralarda silinir gider. Dikkat ediniz JKD felsefesi sporlaşmıyor; JKD’nin sadece sparring boyutu sporlaşıyor. Sri Lanka’da Bruce Lee’nin birinci ve ikinci jenerasyon orijinal öğrencilerinden ders alan eğitimciler bir araya geldiler. Level seminerlerinin JKD adamı olmaya yetmediğini ifade ettiler. JKD doğru bir bilginin iyi bir pratikle gerçek olarak mükemmel sergilenmesidir. Yani JKD, Bruce Lee’nin kombat konseptinin gerçekten uygulanmasıdır. Öyleyse JKD’nin sportifleşmesi sadece hayata tutunması için elzemdir. İşte bu yüzden biz buna JKD Kulelkavido diyoruz.”

 

15 Haziran 2017 Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi

http://www.bizimyaka.com/haber-75262-Turk-JKDciler-madalyalarla-yuvaya-dondu