Minik Jeet Kune Do’cular müthişler

Jeet Kune Do Kulelkavido sporcuları müsabakalara hazırlanıyorlar

Hakem kursunun tamamlanmasından sonra JKD sporcuları sürekli müsabakalara hazırlanıyorlar. Müsabakalara hazırlananlar arasında minikler de var. JKD sporcuları esneklikleriyle de dikkat çekiyorlar.

Müsabakalar çeşitli kategorilerde gerçekleşecek. Önce bir bölge şampiyonasının yapılması düşünülüyor. Ulusal müsabakalarda uygulanacak kilo kategorileri teknik kurulun kararıyla talimatlarla belirlenecek. Müsabakalarının yaş ve kilo kategorilerinde değişiklik yapılabilecek. Kategorilerdeki değişiklikler göz önüne alınsa da kilo kategorileri federasyonun yetkili kurularının karar ve talimatları doğrultusunda yapılacak.

KURALLAR 

Bay ve bayan olarak Büyükler (17-35), Gençler (15-17) ve Yıldızlar (13-14) da yarışacaklar. Gençler, Yıldızlar ve Minikler kategorisinde müsabaka hakemi bir sporcuya aynı raunt içinde 2 kez ve aynı müsabaka boyunca toplamda 3 kez sayıldığında karşılaşmayı durdurur. Minik erkek ve bayan sporcuların 10 yaşından küçük ve 12 yaşından büyük olmamaları gerekiyor. Müsabaka 1 dakika ve tek raund gerçekleşecek. Fakat beraberlik durumunda 1’er dakika uzayabiliyor. Federasyonca düzenlenen müsabakaların minikler kategorisinde müsabaka yapan sporcuların elemelerde ve finallerde 1 dakikadan 1 raunt ve 2 dakika dinlenme arası var. Müsabakalar aynı gün içinde birden fazla turlu yapılabilecek. Ancak müsabakalar diğer güne kalırsa müsabıkların tekrar doktor ve yaş kontrolü yapılacak ve uygunsa maça devam edebilecekler. Kura çekimi miniklerden büyüklere doğru bir yol izleyecek. Sadece Minikler kategorisinde hafif (light) temasa puan verilebilecek. Minik ve Yıldız kategorilerinde kask, eldiven, dişlik, kaval koruyucu (çorap set kavallık), kagi, göğüs koruyucu (bayanlar) ve self guard (vücut koruyucu) kullanılacaktır.

ANMA OLACAK 

Konuyla ilgili olarak JKD Kulelkavido İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yılmaz şunları söyledi: “Hakem kurulumuz beş kişiden oluşuyor. SEKASEM’de birkaç pratik yaptıktan sonra yarışma tarihini ilan edeceğiz. İlk yarışmamız adını Kocaeli bölgesi çapında alsa bile genele açık olacak ve yarışmaya “Şehit Ömer Halisdemir Kocaeli Bölge Şampiyonası” adını vermeyi düşünüyoruz. Böylece her yarışmamız bir değerimizin adını yaşatacak. Müsabaka sadece yarışma değil bir anma da olacak. Minik kategorisini başta düşünmüyorduk ama anlaşılan izlenmesi en keyifli kategori Minikler olacak. Sporcunun ne kadar yetenekli olduğu özellikle bu dönemde anlaşılabiliyor. Bu dönem germe ve esneme egzersizlerinin daha yoğun çalışıldığı bir süreçtir. Miniklerin maçlarında yasakların da maksimal boyutta olduğunu eklemeliyim.”

14 Nisan 2017  http://www.bizimyaka.com/haber-72738-Minik-Jeet-Kune-Docular-muthisler