Jeet Kune Do’nun merkezi: Kocaeli

Önce antrenörlük, sonra hakemlik için kursu düzenlendi

Türkiye Wushu Federasyonu’na bağlı Jeet Kune Do Kulelkavido branşında Türkiye’de ilkler yaşandı. Türkiye’de ilklerin merkezi ise Kocaeli. Dünyaca ünlü Bruce Lee’nin dövüş felsefesinin anlatıldığı JKD derslerinin ülkemizde daha çok duyurulması için yarışmalar yapılacak. Bu güne kadar resmi bir müsabaka yapılamamıştı. Bu yüzden JKD’ciler başka branşlarda yarışmalara katılıyorlardı. En son Muay Thai dalında, Manisa’da 7’incisi gerçekleştirilen İller arası Muay Thai Zafer Kupası bu yıl 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesinde en önemli isimlerden Ömer Halisdemir adına düzenlenmiş ve Kocaelili JKD’ciler madalyalarla dönmüşlerdi.

BÖLGE ŞAMPİYONALARI YAPILACAK

Artık JKD’ciler kendi dallarında madalya peşine düşecekler. Yakın bir tarihe çiçeği burnunda hakemleriyle bir bölge şampiyonası düzenlenecek. Türkiye Wushu Federasyonu Jeet Kune Do İcra Kurulu Başkanı Yüksel Yılmaz gazetemize şunları söyledi: “Branşımızla, sporla yahut milli değerlerimizle ilgili isimleri anmak adına önce bölge şampiyonaları yapmayı düşünüyoruz. Bu şampiyonalarda çeşitli kategoriler olacak. Birincisi sparring yani antrenman maçı, ikincisi demonstration yani gösteri maçı. “Alagöz Modeli” olarak isimlendirdiğim ve haksızlık ihtimalinin minimale indirileceğini düşündüğüm bir müsabaka tarzıyla yarışma yapılacak.

ÖRNEK OLACAĞIZ

Yarışmacılar “Koç Görseli” dediğim bir disiplinle yarışma alanına takım halinde girip selamlama yapacaklar. Maçlar tatamide yapılacak. Raundlar kısa sürecek, çünkü “çabuk sonuç almak” JKD’nin nihai amacıdır. Puanların yüksekliğini JKD karakterli ve havalı teknikler belirleyecek. Çünkü biz seyircilerin izlerken keyif almalarını da istiyoruz. Güzel ahlak ve manevi terbiye JKD camiasının olmazsa olmaz bir önceliği olacak. Böylece örnek bir branş da olmak istiyoruz. Skor hırsımız olmayacak. Asıl kazanmanın bükülemeyen elin öpülmesi olduğunu göstereceğiz. Sporculuk sicilinin temizliği rekorlardan, şampiyonluklardan, kupalardan ve tüm maddi kazanımlardan önemli olacak. Başarmak için çabalamaya kararlıyız.” Türkiye Wushu Federasyonu JKD İcra Kurulu Başkanı Yılmaz, yakında Türkiye geneli için “Antrenör Gelişim Seminerleri”nin verileceğini de sözlerine ekledi.

12 Nisan 2017    http://www.bizimyaka.com/haber-72273-Jeet-Kune-Donun-merkezi-Kocaeli