Yeni anayasa maddelerinin eskisinden farkı -9

Referandumda halk mecliste kabul edilen anayasa değişikliği teklifi için ‘evet’ ya da ‘hayır’ tercihlerinden birini kullanacak. “Evet” çıkarsa cumhurbaşkanı aynı zamanda ‘partili’ de olabilecek. Yürütmenin başı olacak cumhurbaşkanı istediği zaman meclisi feshedebilecek. Başbakanlık 2019’da kalkacak. Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkacak. 25 olan milletvekili seçilme yaşı 18'e düşürülecek. Referandumdan ‘evet’ çıkarsa anayasa değişikliği meclisten sonra halk tarafından da onaylanmış olacak. Mart 2019’da yerel seçimler, 3 Kasım 2019’da ise yeni sisteme göre cumhurbaşkanı seçimi ve milletvekili genel seçimi birlikte yapılacak. ‘Hayır’ çıkması durumunda anayasa değişikliği paketi rafa kalkacak. Sistem tartışması bitse bile ‘erken seçim’ alternatifi belirecek.

Hem “evet””çilerin ve hem “hayır”cıların kafalarını biraz karıştıralım: Mevcut sistem savunulabilecek kadar iyi mi? Sistemde problem varsa önce sistemin değişmesinden başlamak gerekmez mi? Peki problem sistem mi? “Evet” diyenlerin ne kadarı samimi olup yalaka değildirler? Sokakta “evet” diyenler sandıkta da diyecek miler? “Evet”çiler korkuyorlar mı? “Hayır”cıların büyük bir kısmı geçmişte mevcut sistemin çarkında inananlara zulmetmediler mi? “Hayır”cıların arasında cunta ve terör yanlılarıyla bir arada olmak keyif verici mi? Milli Görüşçülerin “hayır” demiş olmaları bizi düşündürmeli mi? Avrupa, Amerika, İsrail, Rusya, Esed, Apo, PKK, Barzani, DHKP-C, FETO, Perinçek, Abdüllatif Şener, Meral Akşener, Emre Uslu, Adnan Oktar, Haydar Baş, Can Dündar, Emin Çölaşan, AGD, Erbakan Vakfı, patronlar, yalakalar, garibanlar, esnaf, işçiler, akademisyenler, ülkücüler, tarikatlar, sendikalar ve aşırı uçlar ne diyorlar? Yetki tamamen tek elde toplandığında Meclis üzerinde özellikle vesayet oluşturulmuş olmaz mı?  Eğer Cumhurbaşkanına Meclisi fesh etme yetkisi verilirse Meclis rahat çalışabilir mi? Vesayet altında kalmaz mı? 15 yıldır tek parti iktidarı bazı problemleri çözememeyi sistem değişikliğinde görmeyi şimdi mi akıl etti? Yapmak isteyip de yapamadığı, çıkarmak isteyip de çıkaramadığı bir yasa mı söz konusu olmuştu? Sistem değişikliği için net bir sebep görüyor musunuz? Ben de sistem değişsin ve başkanlık sistemi gelsin diyorum ama liderimin nerde ve niçin sıkıntı çektiğini anayasa maddeleri üzerinden görmek istiyorum. Seçmenin çoğunluğu anayasa değişikliğinin içeriğini bile tam olarak bilmiyor. 18 madde üzerinden kaç seçmen “evet” ya da “hayır” diyecek?

Erken seçim bir tehdit gibi algılanıyor. Neden erken seçim? Meclisin bu teklifi kabul etmemesi durumunda erken seçime gideceğimizi şimdiden bilmemiz size hoş geliyor mu? Anayasa değişikliği referandumunda vatandaş bu çağrıya kulak vererek “evet” oyu kullandığı halde terör devam ederse kim suçlu olacak? Umutlar nereye bağlanacak? Başkanlık sisteminin çalışanların ve emeklilerin maaşlarına ne katkısı olacak? Cumhurbaşkanı neden hiçbir “evet”çi tarafından eleştirilemiyor? İktidar toplumu terörle, ana muhalefet kanadı rejim değişikliği ve diktatörlükle korkutarak seçmeni kendi safına çekmeye çalışırsa referandumdan çıkan hiçbir sonuç sağlıklı olmaz.

İktidar getirdiği değişikliğin onaylanmasını isterken ‘hayır’ denilmesinin terör örgütlerinin işine yarayacağını ileri sürüyor. Yapılan değişiklik devletin devamı ve milletin varlığını korumak için bir şart olarak takdim edildiği için toplum korkuyor. Öcülerin arkasına saklanan bir milletten cesur bir nesil çıkmaz. Cesur bir nesil istiyorsak şahsi çıkarlarımızdan çok milletin çıkarlarını gözeten bir ecdat olmalıyız. Cesaretin ne kadar önemli olduğunu bu millet tankların karşısına çıkarak bütün dünyaya göstermişti. Hatta Cumhurbaşkanımız milletimizin malum cesur duruşu karşısında duygu seline kapılmıştı. Cervantes’in yel değirmenine karşı hücum eden Don Kişot’u gibi değildir bizim kahramanlarımız. Dikkat! Bir Ömer Halisdemir ya da bir Fetih Sekin “Sanço Panço” değildir. Bu necib milletin karşısında herkes adımını denk atmalıdır.

Bazı siyasiler yapılmış ve Meclis’ten geçmiş olan anayasa değişikliğini, “Anayasayı halk değiştirecek” şeklinde takdim edebilmeleri için getirilen değişikliğe seçmenin de müdahale edebilmesi gerekirdi. Önüne getirilen değişiklik metnini toptan reddetmek ya da kabul etmek zorunda kalmazdı. Çünkü benim gibi maddelere kısmen “evet” ve kısmen “hayır” diyen milyonlarca vatandaş var. Hal böyleyken referandumda oyların çoğunluğunun ‘evet’ çıkması değişikliği milletin yaptığı anlamına gelmeyecektir. Biz bu durumda birilerinin yaptığı değişikliği kabul ya da red etmeye mecbur bırakılıyoruz. Halkın temsilcilerinden oluşan bir Millet Meclisi var diye anayasa dışındaki yasal düzenlemeler millete sunulamayacak mı? Bu durumda Anayasayı halk mı değiştirmiş olacak? Hani politikacılar ulusal medyada bağıra bağıra bizi uyandırmaya, bizi diriltmeye, bizi akıllandırmaya ya da bizim aklımızı başımıza getirmeye çalışıyorlar ya… Bilsinler: Bu milletin içinde sizden daha zeki, daha liyakatli, daha ehliyetli, daha sadakatli, daha meziyetli insanlar da var ve herkesi ikna ediyor değilsiniz… “Gelecek” doğru sandığımız yalanları ve yalan sandığımız doğruları sergileyen bir “sosyal mahkeme”nin “karar mercii”dir.

Sadece anayasa değişikliği değil, başka bazı yasal düzenlemelerde de referanduma gidilmelidir. Başkanlık getirildiğinde millet hür iradesini kullanır duruma dönüşebilecek mi? Ne değişecek? Mevcut sistem neyi nasıl engelliyordu? Üslerimizi kullanarak ülkemizi bölmek isteyen teröristlere ve terör örgütlerine her türlü desteği sağlayan Amerika’nın üslerimizden ve ülkemizden çıkarılması sistem değişikliği mi istiyor? Başkanlık gelirse şu ana kadar perişan edilen İslam dünyasını toplayabilecek miyiz? 40 yıllık terör durup bitecek mi? Bağımsız bir devlet gibi karar alıp uygulayabilecek miyiz? İtibarıyla oynanmayan bir devlet olabilecek miyiz? İslam dünyası ve özellikle komşularımızla münasebetlerimiz düzelecek mi? Bağımsız bir devlet olarak irademizi ve inisiyatifimizi kullanabilecek miyiz? Bu sorular gereksizse neden sistem değiştiriyorsunuz? Yok, eğer bu sorular gerekliyse akıbet için neden iddialı olamıyorsunuz? Yarısına “evet” yarısına “hayır” olan bir durumu neden yaşatıyorsunuz? Tamamına “evet” diyenler neden şahsi menfaatçiliğiniz yüzünden kula kul oluyorsunuz? Tamamına “hayır” diyenler neden önyargılı oluyorsunuz?

Allah nasıl iki arada bir derede bırakıldığımızı görüyor. Bilinsin ki “Melik” Allah’tır; ebedi ve asıl iktidar Onundur. Kimin ne planı olursa olsun, Allah’ın keydinden kimse kurtulamaz… Allah’ın keydi nedir bilir misiniz? Allah’ın tuzak kuranları düşürdüğü tuzak…

01 Nisan 2017 http://www.bizimyaka.com/yazar-72206-Yeni-anayasa-maddelerinin-eskisinden-farki--9


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
AK Parti'nin Akı, Karası Politika 01.06.2021
Üst Akıl Faaliyeti Politika 31.05.2021
FİLİSTİN’DE KALICI BARIŞ MÜMKÜN MÜ? Politika 19.05.2021
Şeytanın Oyunu Politika 03.05.2021
ŞİRİNLER Politika 02.05.2021