BÜYÜK YETENEKLERİ AÇIĞA ÇIKARDIK

Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu (AJKDF) 2009 yılında kurulsa bile ilk tohum atıldığı yıl İzmit’in merkezinde açılan Barbaros Spor Merkezi’dir ve tarih 1988’dir. Aslında daha önceki yıllar da önemlidir; ama benim için önemlidir. Fakat 1988 tarihi ulaşım imkânımızın büyüdüğü ve teşkilatlanmamızın önünün açıldığı bir tarihtir. Müsebbibi ise atlet Barbaros Fıral’dır.


İbrahim Yılmaz söz konusu tarihin ilk ismidir. İlk asistanımdır e geçmişin bir numaralı tanığıdır. Diğer birçok asistanımızda da emeği vardır. İlk yanıma geldiğinde siyah kuşak adayı bir karate sporcusuydu. Ona gösterdiğim ayak ve el tekniklerinden hatta spesiyal garddan çok etkilenmişti. “Karate ile beraber Jeet Kune Do’yu sürdür” dediysem de Karate’yi daha fazla devam ettirmedi. Taa o yıllardan beri hala beraberiz. JKD felsefesi konusunda öğreneceği yeni bir şey kalmadı.  Hala aynı şeyleri duyuyor ama birçoğu o aynı şeyleri sadece duyuyor; lakin anlamıyor. Bazı siyah kuşak ve adayı Karateci arkadaşlarını da JKD’ye çekti.

Bunlardan biri de Uğur Emin Lütfüoğulları’nı buradan rahmetle anıyorum. Onu asla unutmayacağız ve her vesileyle anacağız. Bir motosiklet kazasında kaybetmiştik. Yine siyah kuşak Tae Kwon Do sporcusu Erol Ekiz de JKD’ci olmuştu. 17 Ağustos depreminde Gölcük’te kaybettiğimiz bu öğrencimi de rahmetle anıyorum. Malatya’da Tae Kwon Do antrenörü Uğur Evren de JKD’ye çok hizmet etmişti. Hatta Malatya Jeet Kune Do Spor Kulübü Derneği’ne başkanlık etmişti. Bu vesileyle onu da rahmetle anıyorum. JKD sanatıyla ilgilenirken JKD’yi araç güzel ahlak ve maneviyatı amaç yapmış ama Ahrete intikal etmiş olan herkesi…


İbrahim Yılmaz’la başlayan yetenek yarışına çok yetenekli başka isimler de dâhil oldular. Yer İzmit Barbaros Spor Merkezi. Kocaeli Pasajı’nın unutulmaz adresi. Eski şartlarda ağır eğitimlerle geçirdiğimiz o günler… O dersleri kaldırmak öyle her babayiğidin harcı değildi. Çok hızlı tekmeler, patlayıcı yumruklar, mantıklı felsefeler, mağlubiyetsiz müsabakalar, özendirecek kadar ilerlemiş asistan ve öğrenciler bize olan talebi idame ettirdi.


Maddiyat asla maneviyat kadar önemli olmadı. Durumu müsait olmayan öğrencilerimizden aidat alınmadı. Bu hususta okulun sahibi olan Barbaros Fıral da hep cömert oldu. Hatta aksine maddi yardım da yapıldı. Bugüne dek idamemizin bir diğer nedeni de şüphesiz aramızdaki bu manevi bağdır. Zaman zaman camiamıza ağabeylik yapan isimler de olmuştur: Barbaros Fıral, Seyfi Yalgın, Abdullah Erol, Kadir Öztürk, Ali Habiboğlu, Mustafa Hekimoğlu gibi.


Gençlerin kötü ortamlardan kurtulmasında bu isimler gibi katkısı olan, tuzu bulunan, duası olan herkese biz de duacıyız. Bunun ecrinden onlara da nasip olmasını niyaz ediyoruz.


Allah rızası için mücahede etmeye çalıştığımız, gençlerin kötü ortamlardan kurtulmalarına çabaladığımız, hayr için hayatımızı adadığımız bu yolda bugün hayatta olmayan öğrencilerimiz için Allah’tan hesap günü merhametle muamelesini ve şefaatini dua ediyor ve varsa hakkımız helal ediyoruz…

(20.07.2014 notu)