Amerika’da Yüksek Lisans Yapmak

Yüksek lisans “master” yapacak kişinin ilk bilmesi gereken bir lisans diploması olmadan “yüksek lisans” programına başvuramayacağıdır. Sonra lisansın “tezli” mi “tezsiz” mi olacağına karar vermelidir. Tezli ise “ALES” (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) şartı vardır; tezsiz programlar için ise yoktur. ALES yükseköğretim kurumlarının kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek ve doktora eğitimi için girilmesi gereken bir sınavdır. Tezli yüksek lisans başvurusu yapabilmek için ALES'e girerek yeterli puan almalı ve başvurulan programın sizden istediklerini yerine getirmelisiniz. Amaç öğrencinin bilimsel araştırmalarla bilgilere ulaşma, bilgileri değerlendirme ve yorumlama melekesi elde etmesidir. Yani tezli yüksek lisans eğitimi akademisyenlik yolunda ilk adımdır.  Eğer akademisyen olma düşünceniz yoksa tezsiz yüksek lisans programlarını tercih etmelisiniz. Çünkü bu programın amacı araştırmalardan elde edilmiş bilgileri öğrenciye kazandırarak bilgi kullanımını göstermek olduğundan kapsamlı bilimsel araştırma gereksizdir. Bu lisans programı daha ziyade akşam dersleri şeklinde olduğundan ikinci eğitim öğretim gibidir. Bu program otuz krediden az olmamak şartıyla en az on ders ve kredisiz bir dönem projesi dersinden ibarettir. Dönem projesinin alındığı yarıyılda dönem projesine kayıt yaptırarak yarıyıl sonunda yazılı bir rapor vermek mecburidir. Nihayetinde bir yeterlik sınavı olabilir.

Dünyadaki diğer toplumlar gibi Türk öğrenciler de yurtdışında yüksek lisans eğitimi için önce Amerika’yı düşünürler. Dünya çapındaki kalitesi ve geçerliliği hasebiyle her yıl yüz binlerce öğrenci lisans ve lisansüstü eğitim için Amerika’yı tercih etmektedir. Bu durumda ilk akla gelmesi gereken “gerekli bütçe” ve “seçilecek üniversite”dir. Çünkü her üniversitenin gerek kalitesi ve gerek masrafı farklıdır. Zira Amerika’da yüksek lisans fiyatları çok geniş aralıkta olduğundan iyi bir araştırmayla muhasebe hatasız yapılmalıdır. Üniversiteye göre mi bütçe belirleyeceksiniz yoksa bütçenize göre üniversite mi? Eğitim boyunca tüm masraflarınız için ne kadar ayırabilirsiniz? Önce bu soruların cevabını netleştirmelisiniz.

Diğer sorular: Türkiye’de başarılı mıydınız ki Amerika’da da başarılı olabilesiniz? Öğretim dili İngilizce olan bir üniversitede yüksek lisans yapmanıza yetecek kadar İngilizceniz var mı? İngilizce için sınıf ortamında ölçen kağıt üzerindeki bir sınav olan TOEFL’e girdiniz mi veya girseniz yeterli puan (örneğin IBT 90) alabilecek misiniz? Dil eğitimini Amerika’da da alabilirsiniz ama daha pahalıya patlar. Amerika’da 17 bine yaklaşan üniversite sayısını dikkate alırsanız seçmesi nitelik bakımından avantaj olsa bile araştırması nicelik bakımından dezavantajlıdır.

Bütçe ve İngilizce probleminiz yoksa size yardımcı olacak bir yakınınızın orada bulunması büyük avantajdır. Ayrıca daha önce Amerika’da lisans serüveni yaşamış kişilerin tavsiyelerini de alabilirsiniz. Çünkü öncelikle Amerika’da zaman çok hızlı akmakta ve bu değişimi de hızlandırmaktadır. Bunların dışında profesyonel danışmanlık ofislerinden yardım alabilir ve yurtdışı eğitim fuarlarına katılabilirsiniz.

Buraya kadar her şey net olarak tamamsa internetten araştırıp başvuru yapabilirsiniz. Fakat bunu yaparken bile bilinçli olmalısınız. Başvuru için çabukluk ve tedbir önemli; yani mümkünse 1 yıl önceden planlayıp iletişim içinde olmak için önce üniversitelerden “Application Package” denilen başvuru paketi istemelisiniz. Bu paketin size ulaşması bile 1 aydan fazla sürebilir. Paketlerin isteme şekli üniversitelerin sitelerinde detaylıca anlatmaktadır.