TEMALARIN SEYİRCİLERE ETKİLERİ

Sinema filmleri sinemalarda yahut televizyonlarda ne kadar izlenmektedir? Özellikle sinema endüstrisini bir hayli ilgilendirmektedir. Geniş çaplı araştırma gerektirdiği halde burada sadece temaların izlenme oranına etkilerini inceleyeceğiz. Bazı konular münferit olarak sadece kişiyi ilgilendirir. Hatta bu oran tek bir kişiye münhasır bile olabilir. Hiçbir sinemacı niceliğin düşük olmasını istemez. Bir kişinin hikâyesinin bile herkes için konu etmek ister.

Beni ne kadar ilgilendiriyor?

Öyleyse komedi ya da trajedi olup olmamasından ziyade herkesle ne kadar alakalı olduğu önemlidir. Biz temada sosyal veya psikolojik olarak kendimizle alakalı hangi unsuru bulabiliyoruz? Zira her insan az ya da çok ama mutlaka pragmatisttir. Sinemacı için nicelik, izleyici için nitelik önemlidir.

Bir konu bizi ne kadar ilgilendiriyorsa bizi o kadar harekete geçirir. Haz almamız bile pragmatist tarafımızın tabii sonucudur. Aksi takdirde hiç kimse sıkılacağı bir temanın seyircisi olmak istemez. En fazla bir kısmını izler ve sonra çekip gider.

Filmlerde işlenen temalar izlenme oranını nasıl etkiler?

Bu soru ilk olarak "konusu ne?" sorusuyla cevap bulmaktadır. Çünkü herkesin hayatı adeta bir senaryodan çıkmış ve her birey bir rol üstlenmiştir. Trajediyi yaşadığınız zor zamanlarda komedi filmi izleyecek bir morale sahip değilsinizdir. Âşıksanız aşk filmi tercih edeceksinizdir. Heyecan seven biriyseniz aksiyon konulu olacaktır. Bu bizim halet-i ruhiyemizle doğrudan alakalıdır. Peki, bütün bunları ne belirler?

Politikanın topluma ve bireye yansıması belirleyicidir. Ekonomi politikadan etkilenirken doğrudan toplumu etkileyecektir. Sinemaya gidecek parası olmayan biri elbette zenginlerin kötülendiği ve akıbetinin kötü olduğu, buna mukabil fakirlerin ferahladığı bir temanın konu edildiği bir film izlemekten keyif alır. Fakat önce başka bir hakikatin gerçekleşmesi gerekecektir: Bir kimsenin ona sinema bileti ısmarlaması.


Başlık Kategori Yayın Tarihi
CANLI BOMBA NASIL ANLAŞILIR? Genel 10.06.2021
İSLAM NEYİNİZE YETMEDİ DE TASAVVUF İMDADINIZA YETİŞTİ? Genel 26.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (2) Genel 15.05.2021
DİN HALİNE GELEN TASAVVUF (1) Genel 14.05.2021
‘VAHY-İ GAYR-İ METLUV’ DEYİP DE ŞİRKE GİRME Genel 11.05.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Lebalep Corona Kültür / Sanat 25.03.2021
Müzik Artık Susmaması Gerekir Kültür / Sanat 24.03.2021
Covid-19 mu bitmiş yoksa insanlık mı ? Kültür / Sanat 15.02.2021
Müzisyenler Spotify de kiralanacak Kültür / Sanat 01.02.2021
Sanat camiasından bir kayıp daha Kültür / Sanat 31.01.2021