Sebepsiz Yere Oluşan Diş Ağrısı

"Diş ağrısı"

 

Neredeyse her insan sebepsiz yere diş ağrısıyla karşılaşmaktadır. Bu durum gerçekten çok sinir bozucudur. Çünkü bu oluşan diş ağrısı herhangi bir iş toplantısında ya da günlük hayatımızda birden bire oluşabilir ve günlük hayatımızı zorlaştırabilir. Bazen dayanılmayacak bir şekilde ağrı oluşabilir bazen ise hafif bir ağrıyla atlatılmaktadır. Diş ağrılarının birçok sebebi olabilir bunların başında diş çürükleri gelmektedir. Toplumun %96’sında diş çürükleri ile karşılaşılmaktadır. Dişte oluşan çürükler normal olarak ağızda bakteri üretir ve diş ağrılarına neden olabilir. Diş ağrıları çoğunlukla son derece rahatsız edici bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu oluşan diş ağrısı gittikçe şiddetlenerek kişiye rahatsızlık verir. Ayrıca diş ağrısı dişte apse oluşturarak şişliklere yol açabilir. Bazen dişiniz o kadar şiddetli ağrır ki bazı bölgelerede bu ağrı yansıyabilir.

 

Diş ağrılarının bir diğer nedeni ise diş minesinin aşınmasıdır. Diş minesinin ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse; tükettiğimiz bazı besinlerin fiziksel ve kimyasal etkilerinden koruyan dişi tamamen saran ve içteki tabakaların zarar görmesini engelleyen yapıdır diyebiliriz. Sert kabuklu yiyecekler, asitli içecekler diş minesinin zarar görmesine neden olmaktadır. Bazen gece yarısı oluşan bir diş ağrısı sizi uykunuzdan uyandırabilir. Buna çözüm olarak ağrı kesicilerden faydalanabilirsiniz. Fakat ağrı kesici kısa süre için diş ağrısını kesecek ve sonra tekrar başlayacaktır. Benim tavsiyem diş ağrınız için önceliğiniz elbette ki bir diş doktoruna görünmektir ancak gidemeyecek durumdaysanız aşağıda yazdığım alternatif çözümleri deneyebilirsiniz.

 

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Küçük bir pamuğa karanfil yağı dökerek, çürük dişinizin üzerine koyarsanız diş ağrısını hafifleterek ağrıyı kesecektir.

Ayrıca tuzlu su ile ağzınıza gargara yaparak iyi sonuçlar alabilirsiniz. Fakat bu kısa bir zaman için ağrınızı kesecektir. İlerleyen saatlerde ve gün içerisinde tekrar şiddetli diş ağrısıyla karşılaşabilirsiniz.

Bazen çürük dişlerinizin arasında yemek artıkları kalarak diş ağrısına sebep olabilmektedir. Bunun için dişlerinizi fırçalayarak hem yemek artıklarından hemde diş ağrısından kurtulabilirsiniz.

http://oguzhankrglu.blogspot.com.tr/2017/02/sebepsiz-yere-olusan-dis-agrs.html

Bu arada beni sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz.

Instagram: oguzhankoroglu.1

Facebook Grup ve Sayfa: Blogger Oğuzhan Köroğlu


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Cennetten bir köşe;Prestige Thermal Hotel Turizm 19.01.2020
Bahar Ayında Oluşan Göz Alerjisi Sağlık 08.03.2017
Kendimizi neden devamlı yorgun hissediyoruz ? Sağlık 01.02.2017
Şekerin Zararı Saymakla Bitmiyor Sağlık 24.01.2017
Mide Ağrısı Nasıl Geçer ? Sağlık 21.01.2017
Başlık Kategori Yayın Tarihi
KORONA VE KÖYLER Sağlık 11.05.2021
KORONA MARKETLER VE PARA Sağlık 10.05.2021
EVLENMEK İSTEYENLERE SMA TESTİ DE ZORUNLU OLMALI SAVIM Sağlık 27.04.2021
Corona Günlerinde AKP (2) Sağlık 20.04.2021
MASKE: BURUNU KAPATMAK SENİ AĞIZI KAPATMAK BAŞKALARINI KORUR Sağlık 11.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.