JEET KUNE DO ÖNCESİ TARİHÇE

Bruce Lee babası Çin operası ile birlikte turdayken 1940’da Amerika’da Los Angeles’ta doğdu. 1959’da Amerika’ya gitmek için Çin’den ayrılmadan önce onlu yaşlarda Kung Fu’nun bir çeşidi olan Wing Chun’un büyük ustası Yip Man’in nezaretinde onun üst öğrencilerinden Wong Shun-Leung, William Chueng ve arkadaşları Hawkins Cheung ile çalıştı. Wing Chun çalışırken Hun Gar, Praying Mantis ve Tai Chi gibi diğer dövüş sanatlarını da denedi. Wing Chun en iyi ve en yeni klasik sistemlerdendi.

Bu çalışmasıyla merkezi hattı (Centerline) kontrol ederek vurmak konusunda bir anlayış geliştirdi. Zira merkezi kontrol etmekle hasım dıştan saldırmak zorunda kalacaktı. Ayrıca kontra yapmanın klasik olmayan bir yolu olarak gösterişli hareketlere karşı bir hoşnutsuzluk ve bir atak oluşturmadan önce onu durdurmak hakkında da bir anlayış geliştirdi. Wing Chun’un sabit dirsek teorisi, phon sao ve chi sao metotlarıyla kollarını makineleştirdi. Sabit dirsek teorisi (Immovable Elbow Theory) ve dört köşe teorisi (Four Corner Theory) gibi Wing Chun etkilerini taşımayı sürdürdü. Fakat Sil Lum tao formunu ilerde önemsemeyecekti. Hatta Ung Moon adını verdiği kendi icadı olan formu da felsefesine aykırı bularak terk edecekti.

Fakat Bruce Lee tek branşla yetinmedi ve Wing Chun dışında Batı Boksu (Western Boxing) ve Eskrim (Fencing) de çalışarak eksiklerini gidermeye çalıştı. Tek bir branşın sokak gerçeğine her zaman cevap verebilmesi mümkün değildi. Üç yıldan fazla Wing Chun çalışmak artık ona avunmak gibi geliyordu…

Lokantadan ayrıldıktan Sonra Amerika’ya taşınarak Seattle’a (Washington) yerleşti. Orada “Lee Jun Fan Gung Fu Enstitüsü” adında bir dövüş sanatı okulu açtığında yıl 1964 idi. Burada bazı değişikliklerle Wing Chun öğretti. Hatta bazı Wing Chun ustaları bu değişikliklerden dolayı “Bu Wing Chun değil” diyeceklerdi. Yaptığının farklılığı ve Çinlilerin dışındakilerle olan paylaşımı dövüşmek için teklifler almasına neden oldu. İlk kez Garfield High School’da 1 inch yumruk kullanımını gösterdi. “Chinese gung fu: The Philosophical Art of Self Defense” (Çin Kung Fu’su: Kendini Savunmanın Felsefi Sanatı) kitabını yazdı. 1964’te Çin’in bölgesel dövüş sanatları ustası Wong Jack Man ile bir meydan okuma maçında 3 dakikadan daha kısa sürede dövüşüp yendikten sonra kendisi ve dövüş sanatları konusunda bazı şeyler değişti. Bruce Lee zaferine rağmen hayal kırıklığına uğramıştı. Çünkü dövüş stilinin ona koyduğu limitler nedeniyle tüm potansiyeliyle dövüşmediğine inanıyordu. Bu nedenle son derece hızlı bir adam için dövüşün uzamış olmasından rahatsız oldu. En sonunda bu limitleri olmayan dövüş sanatları felsefesinin oluşmasıyla sonuçlanacaktı. Bu uygulayıcıları bir şeyler yapmak için bir tek yol veya stile zorlamıyordu. Bu yeni felsefe Bruce Lee’ye Boxing, Wing Chun, Grappling ve hatta eskrim’i antrenmanlarına katma imkânı verdi.

Judo şampiyonu Jesse Raymond Glover ile bir Judo Şampiyonasında tanıştı.  Lee’nin hem en yakın ve hem de çalışma arkadaşı oldu. Glover onu kısa süre sonra kendi arkadaşlarıyla tanıştırdı. Bunlar arasında Ed Hart, Skip Ellsworth, Jim DeMile, Leroy Garcia ve Pat Hooks vardı. Lee derslerini parklarda, garajlarda ve spor salonlarında veriyordu. Daha sonra Taky Kimura, Joe Cowles, Doug Palmer, Pat Strong ve başkaları da geldiler ve Lee’den ders aldılar. Lee sürekli evrimleşiyordu.

Bu sırada Oakland’da bir dövüş sanatçısı olan James Jimm Lee ile tanıştı ve Oakland’da ikinci bir Jun Fan Gung Fu Enstitüsü açma fikrini konuştu. Lee’den birkaç yaş büyüktü. Yaş farkına rağmen James, Bruce’dan etkilenince Seattle’ı bırakarak Oakland’a geldi ve okulu açtı. James onun öğrencisi ve yardımcı öğretmen oldu. Bruce eşi Linda ile birlikte Oakland’a James’in yanına gitti. O sırada oğulları Brandon’ı bekliyorlardı.  Ed Parker’ın Long Beach’a Uluslararası Karate Şampiyonası davetine icabet etti. Orada 1 inch yumruk ve iki parmak şınavını (finger push up) gösterdi. TV yapımcısı Bill Dozier tarafından keşfedildiğinde henüz yıl 1964 idi. Bruce’u  “Green Hornet” isimli televizyon dizisi için Kato rolüne seçti.  Deneme için Los Angeles’e gidecekti.

Lee 1965’te Los Angeles’a taşınarak üçüncü ve son okulunu yakın arkadaşı Dan Inosanto ile açtığı yıl “Durduran Yumruğun Yolu” (The Way of the Intercepting Fist) ya da “Jeet Kune Do” doğmuştu. Hatta şu anlatılır: Bruce Lee, Dan Inosanto ile arabasıyla gezerken eskrimi konuştu. Lee demiş ki, “Eskrimde en etkili kontra stop-hit idi. Hasım atak yaptığında onun hareketini kendi vuruşunla engelliyorsun.” Sonra da, “Kendi metodumuza Durduran Vuruşlar Yumruk Stili (stop-hitting fist style) veya Durduran Yumruk Stili (the intercepting fist style)  dememiz lazım” demiş. İnosanto da “Bunun Çincesi ne olurdu?” diye sorunca, Lee, “Jeet Kune Do olabilir" demiş.

                                                      YÜKSEL YILMAZ