BRUCE LEE’YE ATILAN İFTİRAYA CEVAP

Bruce Lee’yi iyi tanımayan birileri hiçbir şey elde edemeyecekleri halde onu kafalarına göre kötüleyebilmişlerdir. Bana Bruce Lee öldü mü öldürüldü mü?” başlığı altında bir yazı gösterildi. Acımasız bilgi hataları taşıyan yazıyı. Bir sürü imla hatasını düzelttiğim saçma sapan soru ve sorgularla dolu iftirası şu:

“Bruce Lee eski bir Çin geleneğine uyup afyon alışkanlığı edinmişti. Çin operasında bir sanatçı olan babası da afyon kullanıcısıydı. Bir keresinde Bruce Lee afyon alerjisi yüzünden komaya girmiş ve ölümden zor kurtarılmıştı. Bu gerçeği yani onun afyon alerjisi olduğunu anlayan, öğrenen birileri onu öldürmüş olabilir mi? İngiliz araştırma sonuçları afyon alerjisinden öldüğünü ileri sürüyor ancak burada şu soru var: Bruce Lee afyonu kendi mi aldı yoksa yediği içtiği bir şeye birileri mi kattı? Bir de şu soruyu sormak gerekir: Onu neden öldürmek istesinler? Bu konuya açıklık getirmesi için, Bruce Lee'nin otopsisinde, midede afyon aranması gerekiyordu çünkü birileri ona hileyle afyon vermişse bunu ancak yediği ya da içtiği bir şeye katıp yapabilirlerdi bence. Yani Bruce Lee'nin midesinde afyona rastlanması cinayet kuşkusu yaratır bence. Bu otopsi zamanında yapıldı mı, yapılmadı mı bilemiyorum ancak eğer midede afyon saptanabilirse şu an da mide bölgesinde afyon araması yapılabilir diye düşünüyorum. Oğlu Brandon'un ölümü de bir film çekimi sırasında, kurusıkı dolu olması gereken tabancanın gerçek mermi ile dolu olması sonucu, sava göre bir kaza ile oldu. Burada şu yaklaşım düşünülebilir, eğer oğlunun afyon merakı yoktuysa: Brandon Lee'yi öldürmek isteyenler acaba o afyon ya da başka bir uyuşturucu kullanmaması yüzünden onu afyonla öldürmek istediler de öldüremedilerdi de bu kurusıkı olayını mı düzenlediler?

Neden baba ve oğul sıra dışı ölüme kurban gittiler ki oğlu henüz 28 yaşında idi. Yani yalnızca babasını öldürseler anlamak kolay; oğlunu neden öldürsünler, üstelik de babasının ölümünden 20 yıl sonra? Kan savaşı, kin, intikam, mafya gibi şeyler olsa, bu açıkça yapılırdı. Bu kadar uzun bir süre kim bekleyebilir, bir cinayet için? Ancak bir devlet ya da bir örgüt. Babanın ve oğlun ölümünde sinsilik, hile durumları olasılık içinde. Yani babaya hile ile afyon verilmiş olabilir, tabancaya da bilerek gerçek mermi konulmuş olabilir yani her iki cinayet de hileye ve üstü örtülülüğe açık. Hile ve üstü örtülülük rahatlık ister. Rahatlık da herkeste olmaz. O zaman düşünelim: Hile ve üstü örtülü olarak kimler cinayet işlemek ya da suç işlemek eğilimindedirler? Devletlerin gizli servisleri bence. Benzeri bir durum nerede, ne zaman oldu ABD'de? Kennedy cinayetinde ve katilinin öldürülmesinde. Öyleyse Kennedy cinayeti, Kennedy'nin katilinin öldürülmesi, Bruce Lee'nin ölümü, oğlunun öldürülmesi gün gelir birbiriyle çakışabilir. Yani eğer Bruce ve Brandon öldürüldüyse; bu dört cinayette katilin birini bulan, ötekilerin katillerini de bulabilir. Yani Bruce Lee'nin midesinde afyon bulunduysa; ABD'de birileri Çinlilere hadlerini bildirmek istemiş olabilir. Hem baba, hem oğul ve hem aradan geçen 20 yıl; bence çok büyük bir rastlantı. Bu kadar istikrarlı ancak bir devlet ya da örgüt olabilir bence” (1).

Bu zannın kaynağı aslında Alison Dakota’nın makalesidir. Nerden mi biliyoruz? Bruce Lee’nin eşi Linda Lee Cadwell 17 Temmuz 1998 yılında “The Truth Behind Life and Death of Bruce Lee” (Bruce Lee’nin Hayatı ve Ölümünün Arkasındaki Gerçek) isimli makalesinde cevap veriyor. Linda’nın Dakota’ya yaptığı bu açıklamanın Dakota’nın saçmalığından etkilenen bizimkilere de kapak ve cevap olması temennisiyle aynen yayımlıyorum:

“Benim son kocam Bruce Lee hakkındaki Alison Dakota’nın makalesinde kişisel saldırıya uğradım (2). Onun mirasının büyümesini anmak maksadıyla ölümünden 25 yıl sonra Times’ın hikâyesi olağanüstü armağan olan insanın (Bruce Lee) hayatı ve ölümünün sansasyonalize edici gazetecilikte alçaklığın dibine vurmuştu. Bruce Lee ile 9 yıl evli olmuş ve 2 çocuğumuzun annesi olarak ben gerçeklerin doğru aktarılmasında kalifiye olmanın ötesindeyim. Bana izin verin benim duruşumu gösteren hikâyemin apaçık bir yanlışlığını ele alayım: Sizin raportörünüz Bruce’un aşırı aspirin aldığı için ölüğünü yazıyor. Yanlış olmasının yanı sıra ifadenin tonu inançsızlık ve alaycılığa şamar atmaktır. Bütün detaylarına girmeden gerçeği bilmek isteyenlere aksi ispat edeyim. “Equagesic” diye adlandırılan ilacın reçetesinin içindekilerden birine gösterdiği aşırı duyarlılığın oluşturduğu beyin ödeminden öldü.  Bunun kesinliği 9 günlük koroner doktorların yorucu çalışması esnasında ki buna dünyanın her tarafından otopsi patalojistlerinin ifadesi neticesinde karar verildiği duyuldu.

Bruce Lee’nin ölümüne sebep olanın ne olduğuyla ilgili benim sıkça sorduğum bir sorudur ve henüz güçlü ve sorgulayıcı Los Angeles Times kolu gerçekleri çözemiyor. Meşhur patalojistlerin doğrulamasına ek olarak soruşturmada yazıyor ki, Bruce Lee’nin midesindeki küçük miktar uyuşturucunun ölümünün sebebi üzerinde hiçbir etkisi olmamış olurdu; eğer ölümünden çok kısa zaman önce bir fincan çay içmiş olsaydı. Times reportırı Bruce Lee’nin ciddi bir şekilde uyuşturucu bağımlısı olduğu hakkında yanlış ifadede bulunmak için çok büyük bir atılım yapıyor. Raportörünüz çok Bruce Lee bir aktristin evinde baş ağrısından yatarken ve ardından onun verdiği bir ilaçtan ölünce demek ki dolayısıyla bunun gayrimeşru ilişkileri var şeklinde acelece karara zıplıyor. Şu tip ifadeler gerçek olarak rapor edilen yalın, spekülatif kulaktan dolma bilgilerdir; (aynı zamanda) insanların ilave olarak sizin raportörünüz ve makalede aktarılan diğerlerinin hiç orada bulunmamış insanların dedikodularının canlı tutulacağı 25 yıllık ürünüdür.

Bruce Lee’nin ölümü ve hayatıyla ilgili kötü söylentilerin her türlüsünü cıvık parçasını gördüm ve duydum. Dürüst ve edepli gazeteciliğin seviyesini traş konuşmaya itilmesini izin veremem ve destekleyemem. Fakat dünyadaki kısa hayatında kötüden çok iyi şeyler yapan biri olan Bruce Lee’nin dört dörtlük bir insan olduğunu ifade etmek maksadında değilim. O -artan fiziki yaralanmaların üstesinden gelmek, kötü ekonomik şartlardaki yaşama çabası, ırkçı davranışları yenmek (gibi) hayatındaki engelleri aşmakla karşı karşıya kaldı – böyle yaparak ona hayranlık uyandıran ve ona özenti duyulan düzgün biri olarak kendini mümtaz kıldı. Bu 25 yıl boyunca Bruce’un örneğinden, öğretisinden, felsefesinden ve filmlerinden pozitif etkilenen insanların binlerce referansını aldım. Bruce Lee ile ilgili sosyal değerleri amorti eden o kadar çok şey var ki; sizin gerçeklerin sunumu için yanlışlığa zemin hazırlayan temelsiz iddiaların sunulduğu küçük yazıyı desteklemek için gerçeklerin ve detayların ihmal edilmesinin seçilmesiyle ilgili motivasyonunuzu anlamakta zorluk çekiyorum. Bruce Lee’nin yaşadığı ve çalıştığı ve benim de çocuklarımı büyüttüğüm, kızımın hala yaşadığı şehirdeki büyük bir ulusal gazete, çok hoş onurlu bir insanın, babanın, kocanın, arkadaşın ve öğretmenin karakterini manasızlaştırarak topluma olan ahlaki sorumluluğundan feragat ettiğinden hayal kırıklığına uğradım ve şok oldum.

Los Angeles Times binasına sadece birkaç mil içinde Bruce Lee’nin son 25 yıl içinde olduğu gibi gelecekte de birçok insanın faydalanması için felsefesini ve sanatını icra eden, korumaya çalışan ve buna aktif olarak dâhil olan Jun Fan Jeet Kune Do adında bir kar gütmeyen organizasyon kurmuş Bruce Lee’nin öğrencileri ve arkadaşlarından oluşan bir grup vardır.

Dünya üzerinde birçok insanın hayatında farklılık yapmış bir insanın çalışma hayatına doğru hüküm vermek isteyen bir gazete evrensel hayranlık duyulan bir figürün gerçek hikâyesini aramalıdır.

Meslek standartlarınızı nasıl itibarsızlaştırdığınızı görmek beni üzmektedir. Gerçek ilham verici ve gerçek bir yazı üretilmiş olmasından daha ziyade dedikodu rapor etmeyi yazarınız için daha kolay olmuş olduğunu zannediyorum. Meşhur bir gazete olarak kendinizi adlandırmanızdan utanmalısınız.  Sizin yayınınız için benim saygım azalmıştır.”

Linda Lee Cadwell Boise (Idaho)’da ikamet ediyor. Linda’nın reçete diyerek kastettiği prospektüs’tür. Uyuşturucu dediği ise Bruce Lee’nin film çekimlerinde sürekli suyunu içtiğini bildiğim kenevirdir. Zaten midede bulunmuş olmasını dikkate alabilirsiniz. Afyon alerjisi de nereden çıktı? Hele bunun ona alerji yapacağını bilen birilerinin öldürmek istemesi de neyin nesi? Brandon’un öldürülmek istenmesiyle ilgili sorulan sorular ise cevap verilmeyebile değmeyecek boyuttadır. Bunlar gerçek değil zira özellikle bugün JKD camiası bunun peşine düşecek kadar güçlüdür. Rol arkadaşı Brandon Lee’yi ‘The Crow’ filminin setinde yanlışlıkla vurarak ölümüne sebep olduğu için o filmi hiç seyretmediğini söyleyen ABD’li oyuncu Michael Massee’in üzüldüğüne inandırması için daha ne yapması gerekirdi. O da Ekim 2016’da öldü. Bruce Lee’nin “good morning” egzersizi yüzünden 6 ay yattığı doğrudur ama filmlerinde bu yüzden iyileşmediği ve filmlerinde dublör kullanmak zorunda kaldığı (3) iddiası bir kanıta dayandırılmalıdır. Hatta bir başka kaynakta, Dövüş sanatları ile ilgili filmlerde birçok dövüş sahnesi daha etkileyici olması için genellikle sinema teknikleri ile hızlandırılır. Ayrıca ortalama normal bir çekimde saniye başına 24 kare çekim yapılır. Fakat Bruce Lee o kadar hızlıydı ki çekimlerinde saniye başına 34 kare resim alınmak zorunda kalınıyordu” (4) denilerek büyük bir çelişkiye bile düşülüyor. Zira hem filmlerinde “hızlandırma olduğu” hem de “o kadar hızlıydı ki” denilerek 34 kare resim alınma zorunluluğundan söz ediliyor. Hızlandırma yanlış; hızlı olduğu doğru. Herkes bir şey demek zorunda değil.

Dipnotlar:

1. Necdet Gürçiftçi Patentsiz, dinsiz, yerli üretim bir Türk/Türkiye bilgesi İnternette yayınlandığı zaman: 3.10.14/10.24 http://blog.milliyet.com.tr/ngbilgelikokulu

2. “Dragon Days”, July 20, “Bruce Lee's cult of celebrity continues to grow 25 years after his death”, http://articles.latimes.com/1998/jul/20/entertainment/ca-5335

3. http://www.kasvekuvvet.net/uzak-durmaniz-gereken-egzersizler.html

4. http://www.hurriyet.com.tr/bruce-lee-yasasaydi-75-yasinda-olacakti-40019526