Iyilik güzel bir Ahlaktır..

IYİLİK, DÜNYADA YASİYAN HER CANLİ TARAFİNDAN UYGULANAN GÜZEL BİR HAREKETTİR. BU HAYVANLARDA MANİDAR BİR MANZARA GÖSTERDİGİ GİBİ İNSANLARDA DA GÖSTERİR. IYİLİK EDİLDİGİNDE UNUTULMAYAN BİR DAVRANİS SERGİLENMİS OLUR. INSAN, İYİLİK GÖRSE BİR BASKA İNSANDAN MUTLU OLDUGUNU HER HALİNDEN BELLİ OLUR. ONA KARSİ GÜLÜMSEREK TESEKKÜR EDER VE BU İYİLİGE İYİ BİR ÖRNEK OLARAK GÖRÜR. IYİLİK GÖRÜLDÜGÜ ZAMANLARDA, İNSANLİK ÖLMEDİ VE BAZİ YERLERDE HALEN YASADİGİNİ SAHİT OLUNMAKTADİR. PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.)´A NE KADAR KÖTÜLÜK EDİLDİ İSE O YİNE DE İYİLİKTEN AYRİLMADİ VE DÜSMANA BİLE İYİLİK İLE YAKLASMİSTİR. ONA İSKENCE VE ZULÜM EDİLDİGİNDE O CENABİ ALLAHTAN, "ONLAR NE YAPTİKLARİNİ BİLMİYORLAR"  DİYE DİLE GETİRMİSTİR VE BU YÜZDEN ONLARİ AFFETMESİNİ İSTEMİSTİR. BURDA GÖRÜLÜYOR Kİ, İYİLİK BEDEN VE SÖZ İLE OLUSMAKTADİR. INSANOGLU İYİLİKTEN HİCBİR ZAMAN VAZGECMEMESİNİ VE İYİLİK EDEREK KAZACAGİNİ HZ.ÖMER (R.A.)´İN SÖZÜ BUNA İSARET ETMEKTEDİR: 

„SANA KÖTÜLÜK YAPAN KİMSEYİ ONA İYİLİK YAPARAK CEZALANDİR.“

IYİLİGİN GÜZEL TARAFİ, EDİLDİGİ TAKDİRDE İNSAN RAHATA KAVUSUR VE HER ZAMAN İYİLİK YAPSAM DÜSÜNCESİYLE İLE DOPDOLU OLUR. BUNUN ZİDDİ OLAN KÖTÜLÜGE İSE YÖNELDİGİNDE PİSMAN OLUNUR VE ÖMÜR BOYU BU VEBAL İLE YASANİR. SEYTAN KÖTÜLÜGÜ NE KADAR HOS GÖSTERİRSE DE ASLİNDA CİRKİN BİR FİİL OLDUGUNU İSLEDİKTEN SONRA ANLASİLİR. IYİLİK DUAYA, KÖTÜLÜK İSE BEDDUAYA SEBEB OLUR. INSAN HANGİSİNE MUVAFFAK OLMAK İSTİYORSAN O GÖRE HARAKET ETSİN DİYELİM. IYİLİK DAHA NE GİBİ FAYDASİ OLDUGUNU BİR ÖRNEK ILE ACİKLAYALİM: 

HAKİM İBNU HİZAM RESULALLAHA GELİP SÖYLE SORMUSTUR: "EY ALLAH`IN RASULÜ", DEDİM, "CAHİLİYE DEVRİNDE YAPTIĞIM HAYIRLAR VAR: DUA, KÖLE AZAD ETME, SADAKA VERMEK GİBİ, BANA BUNLARDAN BİR SEVAB GELECEK Mİ?" "SEN" DEDİ, "ZATEN,DAHA ÖNCE YAPTIĞIN BU İYİLİKLERİN HAYRINA MÜSLÜMAN OLMUŞSUN." 

DEMEK Kİ, İYİLİK ETMEKLE GÜZEL SEYLERE DE İNSANOGLU MAZHAR OLABİLİYOR.  IYİLİK NE GÜZEL OLDUGU VE ZAYİ OLMACAGİ BU HADİS SERİF BİR KERE DAHA BİZLERE İSPAT ETMİS OLDU. ANLASİLAN SU Kİ, İYİLİK, ACİMAYİ, KORUMAYİ VE YARDİM ETMEYİ BİR HEDEF OLARAK BENİMSEMİSTİR. ONU REDDETMESİ VE TERSİNİ UYGULAMANİN CEZASİ YAPTİGİ DAVRASİNA BAGLİDİR. KİSSACASİ, İNSAN YAPTİGİN KARSİLİGİNİ GÖRÜR. IYİLİK EDENİN GÜZEL YANİ, KENDİSİNE İNSANI BAGLAMASİ VE SEVDİRMESİ OLACAKTİR. HELE HELE ALLAHU TEALA ONDAN RAZİ İSE İNSANLARDAN MENNUN KALMALARİ BUNDAN DOLAYİ ARTİS GÖSTERİR. ÖLÜNCE PESİNDEN HEP HAYİR DUALA ANİLİR VE İYİLİK YAPTİGİ İCİN BÜYÜK MÜKAFATLAR VERİLECEKTİR. IYİLİK, BARİSA, KARDESLİGE VE TABİ Kİ İNSANLİGA BİR BAGİ VARDİR. BUNLARİ GÜZEL GÖSTEREN ZATEN ONLARDİR. ONLAR HER ZAMAN OLDUGUNDA DÜNYANİN GİDİSATİ İYİYE GİDER VE İNSANLİK ÖMÜR BOYU HUZUR İCİNDE YASAR. IYİLİK EDENİN HALİ NASİL OLDUGUNU ALLAHU TEALA KURÂNİNDA SÖYLE ACİKLAR: 

KİM BİR İYİLİK KAZANIRSA, BİZ ONDAKİ İYİLİĞİ ARTTIRIRIZ. GERÇEKTEN ALLAH, BAĞIŞLAYANDIR, ŞÜKREDENE KARŞILIĞINI VERENDİR. (ŞURA SURESİ, 23) 

SELAM VE DUA İLE..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
OKULA BAŞLAMA YAŞI 12 OLSUN ÖNERİM Eğitim 29.07.2021
KORONA SALGINI YÜZYÜZE EĞİTİME KARŞI VİCDANİ RED HAKKI YARATIR SAVIM Eğitim 12.06.2021
UÇUŞ ESNASINDA NÜKLEER RADYASYON Eğitim 14.05.2021
Evde Geri Dönüşüm Eğitim 11.05.2021
Psikoloji Eğitimleri - Psikolog Marketi Eğitim 09.04.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.