Dostlukta bir süreç varmıdır?..

Dostlukta, sarsilmayacak bir muhabbet olusmali iki Insanin arasinda. Böylece Insan, kendi Dostunu zor zamanında yanlız birakmamis ve onun icin her zaman güvenilenecek biri olmus olur. Bazen dertler vardır ki, sadece dostlara arzedilir. Eğer Insan, Ailesine ve Eşine söylemekten cekinirse bir Dostu oldugunu bilir ve ona gider. Dostlukta´da birlik ve beraberliği sağlanmalı. Böyle olursa onun derdini rahat gönül ile paylaşabilir. Bir Insan, dostunun derdi icin ,,Onun derdi, benim derdimdir´´ derse araya yakınlık ve sıkı Dost Bağı doğar. ,,Dostlukta bir süreç varmıdır..?´´ mevzuya gelince, Dostluk sonsuza dek sürmelidir. Dostluğun yapısı kaya´dan kuvvetli olursa, Dünya´da bütün Insanlar gelse karşılarına, yıkamaz. Kaya derken, Insanın icindeki Kaya yani Kalbi kastedilmistir. Samimiyetini bütün Kalple Arkadaşına sunarsa, Dostluğu zehirle öldürmek istenilse de ölmez. Cünkü burada gülcü bir Bağ vardır, asla kopmayacak bir Bağ. Insanlar´da olan bu Bağ ancak güvensizlikten kopabilir. Güveni sağlam olmayan bir Insanin, biriyle Dost olmak istese de, onunla kimse Dost olmak istemez. Güveni iyi yerleştirmeli ki kendine, Dostu ondan utanmasın ve mahcup olmasın onunla Dost olduğuna. Bir Hadisi Serifte Dostluk ile ilgili söyle der:

"Mü’min, kendisiyle Dostluk kurulabilen Insandır. Kimseyle Dostluk kurmayan ve kendisiyle de Dostluk kurulamayan Insanda hayır yoktur." 
(Ibni Hanbel)

Dostluk, yardımlaşma ve dayanaşma demektir. Hani paranın Dostu olur, olmayanın bile hatrı sorulmaz denilir. Bu Dostluk degil dübedüz bir Sahteciliktir. Bunların Dostluğu cok uzun sürmez Insan. Dostunun zor durumunda yardım eder fakat kendisi caresizliğe düşünce, ya kendisi tanımazlıktan geliyor veya ,,Benim derdim zaten coktur, birde sana yardım edemem´´ diyebilir. Insan, o zaman anlar ki, o kendini Dost tanittigi kisi, onu yari yolda birakmistir. Doğruluğu ve dürüstlügünü isterken, birde bakar ki yanlış Insan Dostluk kurmustur. Bir Insan bunun gibi kişilere hic kanmamalı ve onlarla ilişkiye bile başlamamalıdir. Hele bu zamanlar´da gercek bir Dost bulmak cok zor diyenler vardır. Eğer bir Insanın, iyi bir Dostu varsa ve ondan başka bir Dostu da yoksa, o bir Dostu ona yeterlidir. Öyle Insanlar vardır ki, on Insana bedeldir. O Dostu bulana ne mutlu derim. O Dost, hele hele Mümin ise Dünyanın ve Ahretin güzel hediyelerden birisini elde etmiş olur. Dostu kendisine bagli olmasi, Ebediyete kadar onu kabetmecegine emin olabilir. Dostum iyidir diyen Hayatini onunla sürdürmeyi sever. Onu bir Yakini gibi hatta Ailesinden birisi olarak görür. Böyle bir durum var iken, kim Dostundan vazgecebilir? Böyle olunca, insan birgün yani ecel gelince sevdigi dostundan ayri kalacagina ona elbet ona zor gelecektir. Gercek Dostluk, süresizdir bu yüzden. Bu yüzden bitmesini de arzu edilmez. Hemde hicbir zaman etmez. Insan, Dostluk hep uzun mu sürmeli diye düsünmemeli. Biraksin istedigi zamana kadar gitsin. Zaten iyi oldugunu görünce, zamani daha aklina getirmez. Onunla keyifli bir vakit gecirmeyi bakar. Dogru bir karar vermis ise, buna pisman olacak bir durumuda olmaz. Iyi ve kötüyü ayirabilmek gerekir. Iyiyi birakip, kötüyü tercih eden, güzel sonuclar gelmeyecegini bilmeli. Iyi Dostu, iyi olarak görmeyen kisi, bir daha böyle bir Dosta sahip olacagina nerdeyse imkansiz oldugunu düsünmeli. Cünkü her Insanin Hayatinda gercek ve esi, benzeri bulunmayan BIR DOSTU vardir. Bunun ikisi, ücü, dördü yoktur. Insana bu gibi Dostluk Bagina ihtiyaci vardir. Bir Insan, böyle iyi ve güvenilir bir Dostu bulmussa, ona yakin olmaya baslasin ve hicbir zaman onu yitirmemeye baksin. Dostlugu anlatmak, zaman yetmez. Eger degerli ise, süphesiz sonsuza uzar da uzar. Dostluk, bitmek bilmeyen bir Hazinedir. Birde Hayatina büyük kazanclar katiyorsa, onu yitirmesi elbette büyük bir kaybi olur. Onun icin "Dostlukta bir süreç varmıdır..?" düsüncesine kapilmadan önce Vicdana kulak vermelidir. Hemen yanlis bir karara yönelmemelidir. Bir Ayeti Kerimeyle sözlerimi bitirmek istiyorum:

Mümin erkekler ve mimin kadınlar birbirlerinin dostudurlar."
(et-Tevbe, 9/71)


Selam ve Dua ile..


Başlık Kategori Yayın Tarihi
Benim sevgili Atam Abdülhamid Han Şiir 18.07.2021
Haklarını helal etsinler.. Şiir 26.05.2021
Dünya dedikleri.. Şiir 24.05.2021
Güzel Filistinim.. Şiir 16.05.2021
Islam güzel ahlaktır.. Genel 25.01.2021
Başlık Kategori Yayın Tarihi
Düğün Konvoylarına Düzenleme Yaşam 29.07.2021
Sel Zararı Devletin Sorunu Değil Yaşam 27.07.2021
İçimizdeki Yeşermeye Çalışan Filiz Yaşam 03.07.2021
Rahat Bir Günümüz Olacak mı ? Yaşam 13.06.2021
Bisikletimle Beyşehir’e Yaşam 03.06.2021

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.